Zeeuwsche Zoute Streekproducent van 2022
MIDDELBURG - Afgelopen donderdag won Zeeuwsche Zoute uit Bruinisse de Zeker Zeeuws publieksverkiezing ‘Streekproducent van het Jaar 2022’. De zoutziederij ging met 357 stemmen er met de winst vandoor. Initiatiefnemer Christian Clerx is zeer verguld met de titel. “Het is een mooie waardering voor ons werk en een extra motivator door te gaan met onze ambitieuze plannen.”
DOOR LINEKE BROOS
Vissers, kwekers, boeren, tuinders, maar ook slagers, bakkers en bierbrouwers, wijnmakers en dus ook de winnende zoutzieder met een Zeker Zeeuws gecertificeerd streekproduct dongen voor het derde jaar op rij mee voor de eervolle titel Streekproducent van het Jaar 2022. In totaal deden 126 Zeeuwse streekproducenten mee. “De verkiezing is ieder jaar een mooi moment om stil te staan bij alle mooie Zeeuwse streekproducten die worden geproduceerd’, aldus Jo-Annes de Bat, gedeputeerde van de Provincie Zeeland, die de winnaar bekend mocht maken. “Met het keurmerk stimuleren we ondernemers om dichter bij huis te kijken. Hoe kunnen ze gebruik maken van hun omgeving? Ik vind het mooi dat we daar als Provincie Zeeland aan bijdragen.”
Streekproduct in de spotlights
Geboren Zeeuw Christian Clerx van Zeeuwsche Zoute is erg te spreken over de support die de provincie Zeeland biedt. Clerx: “Het streekproduct krijgt een belangrijke positie en wij als producent worden enorm gesteund. Deze titel is daar een mooi voorbeeld van. Het geeft een aangenaam zetje in de rug en zet het streekproduct mooi in de spotlights en biedt bereik. Heel fijn, vooral in deze tijden. Ook de persoonlijke aandacht van de Zeker Zeeuws Stichting en de Provincie zijn meer dan prettig en niet zo vanzelfsprekend.”
Niet bij de piepers
Clerx kwam tijdens het reizen voor zijn werk op het idee een zoutziederij te beginnen. ”Ik zag in Wales, Noorwegen en de Verenigde Staten gelijke initiatieven rondom zeezout. Een mooi ambacht en erg typisch dat er zoiets gelijks nog niet in Zeeland was, de provincie met de schoonste zeearm van Europa, de Oosterschelde. Dus gebeurde het dat ik met jerrycan naar de dijk ging en met dat water zout ben gaan maken.” De rest is geschiedenis. Inmiddels zijn er honderden kilo’s zout geproduceerd, zijn er ruim vierhonderd verkooppunten en gebruikt menig (ster)restaurant het zout van de Zeeuwse ziederij. “Ons zout is niet bedoeld om zomaar bij de piepers te gooien”, lacht Christian. “Het is een echte finishing salt die door de unieke combinatie van mineralen zeer verfijnd van smaak is.”
Smaakt naar meer
De ambities reiken verder en Zeeuwsche Zoute smaakt naar meer. Volgend jaar wordt er een nieuwe zoutziederij in Bruinisse gebouwd, volledig duurzaam. “Daarnaast komt er een bezoekerscentrum waar we bijvoorbeeld scholen maar ook koks willen ontvangen om alles over het mooie product zout te vertellen. Ook groeit het team en zijn we constant bezig om nieuwe smaakcombinaties uit te proberen en kijken we hoe we ons productaanbod verder kunnen uitbreiden.”
Tweede en derde
De tweede plaats van de Zeker Zeeuws Publieksverkiezing is voor de Heerenhoeve, Melkveebedrijf Vesseur, maker van ambachtelijk ijs, vla en yoghurt. Hierbas de las Dunas, een likeur van 18 soorten kruiden, eindigde op de derde plaats.
Meer uit Middelburg
DOMBURG - De mogelijke verplaatsing van de ambulancepost in Grijpskerke leidt tot vragen en zorgen bij inwoners van de gemeente Veere. Burgemeester Frederiek Schouwenaar laat weten in de gesprekken met ambulancezorgorganisatie Witte Kruis te pleiten voor goede ambulancezorg. "Onze inwoners moeten erop kunnen vertrouwen dat acute zorg altijd tijdig beschikbaar is. Dat uitgangspunt breng ik nadrukkelijk in."
1 dag geledenOOSTKAPELLE - De Zeeuwse SGP-Statenfractie organiseert een bijeenkomst op Schouwen-Duiveland en Walcheren om met agrariërs en andere (recreatie-)ondernemers in gesprek te gaan over het Stikstofplan 2025. Dit plan presenteerde de provincie Zeeland eerder deze maand.
1 dag geledenMIDDELBURG - Een fietser is dinsdagochtend met spoed naar een ziekenhuis gebracht na een ongeval met een vrachtwagen op de Schroeweg in Middelburg.
2 dagen geledenMIDDELBURG - Maandagnacht, rond 2.30 uur, zou er een explosief tot ontploffing zijn gebracht op of bij de motorkap van een geparkeerde auto aan het Domburgs Schuitvlot in Middelburg. De politie vraagt burgers die hierover meer weten zich te melden.
2 dagen geledenMIDDELBURG - In de Middelburgse wijk Mortiere is zondagavond iemand gewond geraakt bij een steekpartij. Er werd een traumahelikopter opgeroepen, maar de komst hiervan is uiteindelijk geannuleerd.De hulpdiensten kregen rond 19.40 uur de melding dat er aan de Bluesroute iemand gewond was geraakt. Ter plekke bleek een man betrokken te zijn geraakt bij een steekincident, zo meldt de politie. Naast twee ambulances werd ook een traumahelikopter opgeroepen. De komst hiervan werd rond 20.00 uur geannuleerd. Er hoefde na een medische check niemand mee naar het ziekenhuis.Politieagenten hebben een verdachte aangehouden. Deze is overgebracht naar een politiecellencomplex. Een deel van de Bluesroute is door de politie afgezet met linten. Volgens de politie ging aan het incident vermoedelijk een ruzie vooraf.
4 dagen geledenMIDDELBURG - Tijdens de Nationale Klimaatweek, van 10 tot en met 16 november, bieden de bibliotheken en diverse samenwerkingspartners een gevarieerd en gratis programma met activiteiten aan. Er is voor jeugd, jongeren en volwassenen van alles te doen. Bekijk het hele programma op dezb.nl/klimaatweek en meld je aan.
4 dagen geledenWESTKAPELLE - In het pand van het voormalige hotel Woestduyn heeft zaterdagavond een uitslaande brand gewoed. De brandweer schaalde al snel op naar een grote brand.
4 dagen geleden