Zeeuws Archief lanceert online filmarchief op website
MIDDELBURG - Sinds vrijdag 6 augustus 2021 zijn op de website van het Zeeuws Archief films en filmfragmenten te bekijken. Het gaat om maar liefst 319 films en filmfragmenten over Zeeland en Zeeuwse dorpen en steden.
De films en filmfragmenten zijn zeer divers van aard en afkomstig uit diverse collecties. Zo is er onder andere materiaal van de gemeente Middelburg, de familie Van Citters, de Zeeuwse Landbouwmaatschappij (ZLM), het Militair Gezag en de hervormde gemeente te Sint Anna ter Muiden.
Gevarieerd beeldmateriaal
Het filmmateriaal geeft een gevarieerd beeld van het leven in – vooral – de twintigste eeuw. Zo is er beeld te zien van het binnenhalen van de oogst met paard en wagen, de bouw van de haven van Goes, militairen tijdens de Mobilisatie van Zeeland, de Watersnoodramp, de suikerfabriek in Sas van Gent en de landbouwtentoonstelling van de ZLM. Er is ook filmmateriaal van families, zoals van de bekende familie Van Citters uit Schouwen-Duiveland, waar prachtige opnames van te bekijken zijn.
Mogelijkheden bij het bekijken
Bij het bekijken van het materiaal staan aan de rechterzijkant een aantal zoekcriteria. De belangrijkste is de tweede zoekfilter; ‘zichtbaar’; ‘online’ materiaal is overal en door iedereen te bekijken. De keuze ‘studiezaal’ geeft aan dat het betreffende materiaal wegens auteursrechten alleen in de studiezaal van het Zeeuws Archief is in te zien. Er verschijnt in dat geval de tekst: ‘bestand nog niet beschikbaar’. De zoekoptie er onder geeft de collecties weer waaruit het filmmateriaal afkomstig is. De onderste zoekmogelijkheid is of de film al dan niet met geluid weergegeven wordt.
Fine-tunen
Al jaren geleden is het Zeeuws Archief begonnen met het beschrijven en digitaliseren van het filmmateriaal. Zeeuws Archief medewerker Ron Roose is vervolgens aan de slag gegaan met het voorwerk van zijn collega’s en heeft de filmbeschrijvingen en – bestanden klaargemaakt voor presentatie op de website van het Zeeuws Archief. “Dat is een technisch verhaal. Het belangrijkste is dat het nu online staat, maar ik ben nog niet helemaal tevreden. Bijvoorbeeld met de wijze waarop de films worden gepresenteerd. Je ziet soms een weinig zeggend donker vlak, omdat dat de eerste ‘still’ (stilstaand moment) uit de film is. Het zou mooier zijn als je een meer sprekend beeld uit de betreffende film zou zien”. Ron gaat dus verder aan de slag met het ‘fine-tunen’. In de loop van de tijd zal er meer filmmateriaal online beschikbaar komen. Ook bestaat het idee om de films op fragmentniveau te laten beschrijven.
Meer uit Beveland
MIDDELBURG - Tegen een inmiddels ex-administratief medewerkster van de niet meer bestaande school De Vliedberg in Goes is vrijdag in Middelburg een taakstraf van 240 uur een voorwaardelijke celstraf van een half jaar geëist. De vrouw wordt ervan verdacht vanaf januari 2013 bijna vijf jaar lang meer dan twee ton van haar werkgever te hebben verduisterd.
33 minuten geledenZEELAND - Het weekend begint bewolkt en kletsnat als een regengebied over het land trekt. In de loop van zaterdagmiddag wordt het geleidelijk droger. De maxima komen uit tussen 4 en 8 graden. Zondag is verreweg de beste dag van het weekend. De dag begint droog en ronduit zonnig. Pas in de loop van de middag neemt de bewolking vanuit het zuidwesten toe, maar het blijft droog. De temperatuur stijgt naar 6 of 7 graden.
1 uur geledenGOES - Het team van de Rotterdamse traumahelikopter heeft vannacht de ambulancedienst geassisteerd bij een medische noodsituatie in een woning in Goes.De hulpdiensten kregen kort na 23.00 uur de melding dat in een woning aan de Cellostraat iemand dringend medische hulp nodig had. Direct werden niet alleen twee ambulanceteams en meerdere politie-eenheden gealarmeerd, ook de Amsterdamse traumahelikopter werd opgeroepen. Toen die uit Rotterdam later ook weer beschikbaar bleek, nam deze de melding over.Het traumateam landde op de helikopterlandingsplaats achter het Adrz. Politieagenten brachten de arts en de verpleegkundige vervolgens naar de Cellostraat. Hier was inmiddels ook een ladderwagen van de brandweer ter plekke om de patiënt naar beneden te brengen. Nadat dit was gebeurd, is de persoon even na middernacht naar het ziekenhuis gebracht.Even na half één vertrok de traumahelikopter weer. Bij het landen en opstijgen stond de brandweer volgens procedure stand-by.
2 uur geledenGOES - Dit weekend is het Nationale Tuinvogeltelling. Tel op vrijdag 24, zaterdag 25 of zondag 26 januari één keer een half uur lang de vogels in de tuin of op het balkon.
21 uur geledenGOES - Een ruimte bij SportZeeland vormt het decor van een nieuwe testlocatie voor toekomstige wielerkampioenen. Op maandag 27 januari, 12.30 uur wordt de testlocatie geopend door gedeputeerde Jo Annes de Bat, Hoofd Talent Coach CyclingClassNL Martin Truijens en wielrenner Senna Remijn. Het is de vierde CyclingClassNL-testlocatie die geopend wordt in Nederland. Met de testlocaties wil CyclingClassNL, het nationale opleidingscentrum van de KNWU voor junioren, de drempel tot deelname aan een talenttest zo laag mogelijk maken.
23 uur geledenGOES - Laaggeletterdheid is een groter probleem dan vaak wordt gedacht. Wist je dat in Zeeland 13% van de bevolking moeite heeft met lezen, schrijven, rekenen of het uitvoeren van digitale handelingen?
1 dag geledenGoes - Laaggeletterdheid is een groter probleem dan vaak wordt gedacht. Wist je dat in Zeeland 13% van de bevolking moeite heeft met lezen, schrijven, rekenen of het uitvoeren van digitale handelingen? Deze uitdagingen hebben niet alleen een grote impact op het dagelijks leven, maar ook op de werkvloer. Om werkgevers en HR-professionals te ondersteunen bij het herkennen en aanpakken van laaggeletterdheid, vindt op dinsdag 28 januari 2025 het gratis evenement "Alles begint met Taal" plaats in theater De Mythe in Goes. Dit evenement wordt georganiseerd door Aan de slag in Zeeland, Stichting Lezen en Schrijven, de Zeeuwse Taalhuizen, Zeeuwse Bibliotheken en HR netwerk Zeeland en geldt als onderdeel van het Zeeuws Actieplan Aanpak Laaggeletterdheid.
2 dagen geleden