
Zeeland wil herverdeling gemeentefonds tegen financiële problemen
KRUININGEN/KAPELLE - De 13 Zeeuwse gemeenten trekken gezamenlijk op om het nieuwe kabinet het gemeentefonds te laten herverdelen op een gunstigere manier voor Zeeland. ‘We krijgen onze begroting nauwelijks rond’, stellen zij dinsdag.
De Zeeuwse gemeenten, verenigd in het Overleg Zeeuwse Overheden (OZO), hebben hun ‘zorgwekkende financiële situatie’ laten onderzoeken. Maandag is het eindrapport ‘Zeeland en het gemeentefonds’ gepresenteerd.
De 13 lokale overheden bezuinigen fors op onder meer hun sociale taken, cultuur, infrastructuur en onderhoud van openbare ruimten. ‘Veel gemeenten zijn ook genoodzaakt de belastingdruk te verhogen om financieel overeind te blijven.’
Regeerakkoord
De oplossing voor het probleem is volgens het OZO het structureel aanvullen van de ‘enorme tekorten’ door het rijk, vastgelegd in het regeerakkoord van het nieuwe kabinet. Ook zetten de gemeenten in op aanpassing of tegemoetkoming voor Zeeland bij de invoering van de nieuwe verdeelmethodiek van het gemeentefonds per 1 januari 2023. De Zeeuwse gemeenten vinden dat er bij de verdeling rekening moet worden gehouden met de bijzondere geografische en demografische kenmerken van Zeeland. Zo is de provincie relatief dunbevolkt en wonen er verhoudingsgewijs weinig jongeren en veel ouderen.
Scheefgroei
Naast de geografische en demografische kenmerken spreken de gemeenten van een toenemende scheefgroei tussen inkomsten en uitgaven voor haar sociale taken. Voor bijvoorbeeld de uitvoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo), jeugdzorg en de Participatiewet krijgen de gemeenten een vergoeding vanuit het rijk. Die is volgens de Zeeuwse gemeenten bij lange na niet toereikend. ‘In 2017 was er een tekort van 16,8 miljoen euro en in 2019 is dit tekort opgelopen tot 56 miljoen euro. In de voorgestelde herverdeling wordt geen rekening gehouden met de oplopende tekorten.’
Bij een analyse van de oorzaken van de tekorten zijn de belangrijkste bevindingen dat de kleinschaligheid en eilandenstructuur van Zeeland tot hogere kosten leiden, aldus het OZO. ‘Door de herverdeling gaan de meeste Zeeuwse gemeenten er verder op achteruit in het sociaal domein.’
Centrumfunctie
De partijen vragen aparte aandacht voor de achteruitgang van de gemeenten met een centrumfunctie. Zo’n gemeente heeft voorzieningen waarvan omliggende gemeenten ook gebruik maken. ‘Uitschieter is de gemeente Vlissingen. Het is opmerkelijk dat een artikel-12-gemeente die al jaren onder financieel toezicht staat van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties wordt geconfronteerd met een fors negatief herverdeeleffect. Het perspectief voor Vlissingen om snel weer financieel op eigen benen te staan, raakt zo verder weg.’
Veiligheid
Ook op het gebied van openbare orde en veiligheid gaan bijna alle Zeeuwse gemeenten er met de nieuwe herverdeling van het gemeentefonds volgens het OZO op achteruit. ‘Ook dat is opmerkelijk, want Zeeland is de tweede risicoregio van Nederland, door de aanwezigheid van de kerncentrale en druk bevaren Westerschelde. Daarmee houdt het verdeelmodel geen rekening.’
Meer uit Reimerswaal
REIMERSWAAL - De gemeenteraad van Reimerswaal heeft de Kadernota goedgekeurd voor de komende jaren. In 2026 en 2027 lijkt de gemeente het financieel goed te doen: er blijft dan geld over. Maar vanaf 2028 krijgt Reimerswaal minder geld van de overheid. Dat betekent dat er daarna waarschijnlijk bezuinigd moet worden.
10 uur geledenREIMERSWAAL - De gemeenteraad van Reimerswaal heeft de Kadernota goedgekeurd voor de komende jaren. In 2026 en 2027 lijkt de gemeente het financieel goed te doen: er blijft dan geld over. Maar vanaf 2028 krijgt Reimerswaal minder geld van de overheid. Dat betekent dat er daarna waarschijnlijk bezuinigd moet worden.
15 uur geledenKAPELLE - De politie onderzoekt een woninginbraak aan de Cederlaan in Kapelle en roept getuigen op zich te melden. De inbraak vond zaterdag rond 12.25 uur plaats. Volgens de politie is de woning met geweld betreden.
19 uur geledenWEMELDINGE - Een man is zondagmiddag per traumahelikopter overgebracht naar het Universitair Ziekenhuis Antwerpen (UZA), nadat hij onwel was geworden bij het Sluisplateau in Wemeldinge. De hulpdiensten rukten massaal uit na de melding rond 16.20 uur.
21 uur geledenHANSWEERT - Voorgaande jaren trok het tuinconcert van Muziekvereniging Scheldegalm in Hansweert altijd veel bezoekers die zichtbaar genoten harmonie en slagwerkgroep. Dit jaar geen tuinconcert maar een pleinconcert en wel op maandagavond 30 juni. Locatie is het dorpsplein voor Dorpshuis Kaj Munk.
2 dagen geledenYERSEKE - Deze zomer vaart de voet- en fietsveerboot "De Zwerver 3" tussen Yerseke (Beatrixhaven) en Tholen (Bergse diepsluis). Van donderdag 10 juli tot en met vrijdag 29 augustus 2025, met uitzondering van vrijdag 15 augustus, vaart het veer wekelijks op donderdag en vrijdag.
4 dagen geledenWEMELDINGE - Tijdens het jaarlijkse zomerfeest in Wemeldinge op zaterdag 5 juli krijgt jong muzikaal talent dit jaar voor het eerst een eigen plek op het programma. Met steun van ruim vijfduizend euro uit de Zeeuwse regeling 'Impuls Jongerencultuur' wordt het nieuwe jeugdpodium mogelijk gemaakt. Het initiatief komt van Stichting Evenementen Wemeldinge en muziekdocent Wim Steenbakker.
4 dagen geleden