Zeeland over regeerakkoord: ‘Blij met aandacht voor ondermijning, klimaat en cultuur’
De Zeeuwse overheden zijn blij dat in het woensdag gepresenteerde regeerakkoord de aanpak van ondermijning, de klimaattransitie en regionale cultuur aandachtspunten zijn. Dat schrijven ze in een reactie op het akkoord. ‘Ook staan er goede investeringen in het onderwijs en de kenniseconomie gepland, waarvan ook Zeeuwse kennisinstellingen en de Zeeuwse economie kunnen profiteren.’
Zeeland bekijkt bijvoorbeeld de klimaatplannen van het nieuwe kabinet met interesse, schrijven de provincie Zeeland, waterschap Scheldestromen en de dertien Zeeuwse gemeenten, verenigd in het Overleg Zeeuwse Overheden (OZO), in hun gezamenlijke eerste reactie op het regeerakkoord. Zij vragen in Den Haag aandacht voor ‘belangrijke Zeeuwse zaken’ als de uitvoering van het compensatiepakket Wind in de Zeilen, het tolvrij maken van de Westerscheldetunnel, snellere verbindingen naar de Randstad en de verduurzaming van de industrie.
Energietransitie
‘De Zeeuwse industrie is er klaar voor om een groot aandeel van de nationale industriële CO2-reductiedoelstellingen op zich te nemen’, aldus het OZO. ‘De industrie brengt daarvoor forse eigen investeringen in, tot wel 3,5 miljard euro. Om de Zeeuwse doelstellingen voor een groene industrie te realiseren, is het van groot belang dat de door het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat gepresenteerde plannen van het Meerjarenprogramma Infrastructuur Energie en Klimaat (MIEK) doorgang vinden, er fors geïnvesteerd wordt in de Zeeuwse waterstofprojecten en dat de noodzakelijke maatwerkoplossingen voor de tijdelijke afvang en opslag van CO2 gerealiseerd worden. Bovendien, voor Zeeland een belangrijk punt is het voornemen om de kerncentrale in Borssele langer open te houden, met oog voor veiligheid. Ook zal Zeeland de plannen voor de bouw van twee nieuwe kerncentrales met buitengewone belangstelling volgen.’
Mobiliteit
Snellere verbindingen in het hele land, verbetering van infrastructuur en de aanpak van achterstallig onderhoud is het voornemen van het nieuwe kabinet. De afstanden op en tussen de Zeeuwse eilanden zijn groot. Bovendien zijn de eilanden verbonden door kostbare verbindingen als tunnels, bruggen en dijken. ‘In de komende kabinetsperiode zullen voorbereidingen worden getroffen voor het invoeren van rekening rijden en hiermee het vervangen van de bestaande toltracés, zoals de Westerscheldetunnel.’ De Zeeuwse overheden zetten in op een tolvrije tunnel in 2023. Daarom wil Zeeland graag met het kabinet in gesprek. Zeeland legt de nadruk op slimme mobiliteit met bijbehorende proeven, bijvoorbeeld in het kader van Wind in de Zeilen, en op betere verbindingen met Vlaanderen. ‘De regio wil duidelijk maken dat slimme mobiliteit de manier is voor Zeeland om bereikbaarder te zijn, regionaal maatwerk is hierbij van groot belang. Hetzelfde geldt voor de woonopgave, waarbinnen in het hele land kansen en uitdagingen liggen. Zeeland kan, zowel kwalitatief als kwantitatief, helpen die problemen op te lossen, maar wel passend bij de regio.’
Justitie en veiligheid
‘Een andere focus in het regeerakkoord is de harde aanpak van ondermijning, dit sluit aan bij onze inzet. Zeeland richt zich onder andere op de bestrijding van ondermijning in de zeehavens en dat vraagt om structureel meer geld. De Zeeuwse havens vormen één van de internationale mainports. Dankzij het nieuwe akkoord is een goede aanpak nu dichterbij.’
Zorg en gemeenten
Door de bijzondere demografische en fysieke kenmerken van Zeeland, zoals de eilandenstructuur en de leeftijdsopbouw van de bevolking, is het volgens het OZO complex om voor iedereen de zorgvoorzieningen toegankelijk te houden. ‘Het is goed dat er extra middelen komen voor de jeugdzorg. Maar gemeenten hebben ook op andere terreinen nog belangrijke financiële problemen. Hoewel de opschalingskorting nu definitief geschrapt wordt, is er nog niet voldoende zicht op een duurzame financiële positie van de Zeeuwse gemeenten. Wel is positief voor Zeeland dat de kinderopvang voor werkende ouders grotendeels wordt gesubsidieerd. Met name om afkalving van het voorzieningenniveau in Zeeuws-Vlaanderen te voorkomen.’
Landbouw en visserij
Het tegengaan van verzilting, garantie van voldoende zoet water en steun voor een passende oplossing voor het stikstofdossier (landbouw en visserij) zijn voor Zeeland belangrijk. ‘Innovatie en diversificatie en hierbij een integrale aanpak voor een toekomstbestendig platteland wordt gestimuleerd. De coalitie heeft aandacht voor water en bodem en het voornemen om ook waterschappen hierbij eerder te betrekken. Dat is goed nieuws.’
Wanneer de Zeeuwse overheden in overleg gaan met het nieuwe kabinet willen zij verder bijvoorbeeld het oplossen van de grensproblematiek en het verbeteren van de bestuurlijke samenwerking tussen de regionale partijen en het Rijk (regionalisering) bespreken.
Meer uit Beveland
COLIJNSPLAAT - Zondagochtend heeft zich in een woning aan de Voorstraat in Colijnsplaat een ernstige medische situatie voorgedaan waarbij een reanimatie nodig was.
1 maand geledenGOES - Zaterdagochtend ontstond een brand in een bijgebouw aan de J.D. van Mellestraat in Goes. De brandweer kwam snel ter plaatse en heeft de brand geblust.
1 maand geledenGOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.
1 maand geledenGOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.
1 maand geledenGOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.
1 maand geledenGOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro.
1 maand geledenBorsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.
1 maand geleden