Zeeland krijgt geld voor woningbouw en verbeteren mobiliteit
MIDDELBURG - De provincie Zeeland krijgt van het Rijk geld om onder meer de woningbouw te versnellen en het openbaar vervoer te verbeteren.
Dat is de uitkomst van het jaarlijks overleg Meerjarenprogramma Infrastructuur Ruimte en Transport. Gedeputeerde Harry van der Maas van de provincie Zeeland zat namens Zeeland aan tafel. Hij sprak met minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat), staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur en Waterstaat) en minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening).
Openbaar vervoer
Tijdens het overleg vertelde Van der Maas over de Regionale Mobiliteitsstrategie Zeeland die de provincie en Zeeuwse gemeenten het afgelopen jaar vaststelden. Dat is een belangrijk onderwerp voor Zeeland, omdat het publieke vervoer de komende jaren een andere vorm krijgt. ‘Dit is nieuw voor Zeeland en tegelijkertijd uniek in Nederland’, aldus de provincie. ‘Ondersteuning van het Rijk is gewenst om te komen tot een volwaardig duurzaam mobiliteitssysteem. Daarom is afgesproken dat in 2023 het Rijk samen met Zeeland een conferentie organiseert over de invoering van het nieuwe vervoerssysteem en de uitdagingen die het met zich meebrengt.’
Daarnaast is afgesproken dat het Rijk via twee subsidiemomenten in 2022 en 2023 maximaal 500.000 euro beschikbaar stelt voor de realisatie van deelmobiliteitshubs in Zeeland, om de inzet van deelmobiliteit en anders reizen in Zeeland te verbeteren.
Ook stelt het Rijk 3,9 miljoen euro beschikbaar om het trein- en busstation in Goes tot ontwikkelen tot mobiliteitshub waar de reiziger kan verblijven en overstappen tussen verschillende vormen van mobiliteit.
Woningbouw en bereikbaarheid
Verder is er gesproken over wonen en bereikbaarheid. ‘Het kabinet stelt de komende 10 jaar 7,5 miljard euro beschikbaar als kwaliteitsimpuls voor mobiliteit, bereikbaarheid en de mobiliteitstransitie in Nederland. Nieuwe woonwijken worden en blijven bereikbaar met openbaar vervoer, fiets en auto. Voor Zeeland zijn tijdens dit overleg definitieve afspraken gemaakt over financiële bijdragen voor de versnelling van grootschalige woningbouw op drie locaties door bereikbaarheids- en infrastructuurmaatregelen. Het gaat om bijdragen voor locaties in Zierikzee (6,8 miljoen), Terneuzen (6,3 miljoen) en Hulst (1,1 miljoen). Met deze bijdragen en de inbreng van lokale overheden kunnen deze projecten versneld opgepakt worden.’
Meer uit Beveland
GOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.
38 minuten geledenGOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro.
5 uur geledenBorsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.
5 uur geledenGoes - De geplande nieuwbouw van winkelcentrum De Bussel in Goes-Zuid, dat na de herontwikkeling Beukenhof gaat heten, loopt forse vertraging op. Ontwikkelaar Brookland heeft nog geen definitieve tijdelijke locatie gevonden voor de huidige ondernemers, al wordt de Zeelandhallen in Goes genoemd. Door die onzekerheid is de oplevering verschoven naar minimaal 2029.
20 uur geleden's-Gravenpolder - Op donderdag 5 november kwamen 70 leerlingen van drie basisscholen in 's-Gravenpolder samen voor de jaarlijkse herdenking van de Slag om de Schelde. Leerlingen van groep 7 en 8 van De Rank en De Linden, samen met groep 8 van De Koningin Julianaschool, liepen gezamenlijk naar de Maartsenkerk voor een bijzondere herdenkingsbijeenkomst.
1 dag geleden'S-GRAVENPOLDER - Diverse hulpdiensten zijn vanmorgen ingezet in 's-Gravenpolder voor een noodsituatie. Een persoon is komen te overlijden.
1 dag geledenWie eind november in het donker langs het gemeentehuis rijdt of loopt, zal het gelijk opvallen: de oranje verlichting. Van 25 november t/m 10 december verlichten we het gemeentehuis oranje.Dit is niet zomaar gezellige sfeerverlichting, maar een krachtig signaal. Met deze oranje verlichting sluiten wij ons aan bij de wereldwijde campagne 'Orange The World', die aandacht vraagt voor het voorkomen van geweld tegen vrouwen en meisjes. Want dit is heel hard nodig.Soms lees je een cijfer dat je ogen opent en je raakt. Elke acht dagen wordt er in Nederland een vrouw vermoord. Meestal door een (ex-)partner. Achter elk van die cijfers schuilt dus een leven, een gezin, een leegte die nooit meer wordt gevuld. Een moeder, een dochter, een vriendin, een collega. Achter veel van deze tragedies gaat een lange periode van angst en afhankelijkheid schuil. Dat maakt het zo belangrijk om signalen eerder te herkennen.Daarom heb ik, samen met ruim 170 collega-burgemeesters, het manifest 'Stop geweld tegen vrouwen - femicide' ondertekend. Want alleen gebouwen oranje verlichten is niet genoeg. Er is actie nodig. Het manifest roept op om femicide een nationale prioriteit te maken en dit vast te leggen in het nieuwe regeerakkoord. We vragen om een nationaal actieplan met één verantwoordelijke minister. Ik hoop dat dit ertoe kan leiden dat er meer kennis over dit onderwerp beschikbaar komt, zodat we dit soort vreselijkheden kunnen voorkomen!Acht dagen. Zó vaak gaat het mis in ons land. Die cijfers zijn schokkend, maar het gaat om mensen. Ook hier, in onze eigen omgeving. Het minste wat we kunnen doen is niet wegkijken, maar luisteren en alert zijn. Op 3 december organiseert de gemeente Borsele in samenwerking met Discriminatie.nl een filmavond in het kader van Orange The World. We kijken samen naar de documentaire 'Belaagd'. Daarnaast is er ruimte voor gesprek.
1 dag geleden