Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zeeland kent nog steeds maar één CliniClown en die woont in Scherpenisse!

Zeeland kent nog steeds maar één CliniClown en die woont in Scherpenisse!

SCHERPENISSE - Ondanks een campagne in het begin van 2021 is het bijna een jaar later nog steeds niet gelukt om nieuwe CliniClowns te werven in Zeeland. Daardoor blijft Martin Hoevenaars uit Scherpenisse als Clown Mimus de enige CliniClown in de provincie.

‘’Het talent is zeker wel aanwezig, maar in Zeeland heb je gewoon weinig plekken waar je dat verder kunt ontwikkelen,’’ vertelt Martin. Volgens hem is dat één van de redenen waarom het moeilijk is om een nieuwe CliniClown te vinden in de provincie. Doordat hij de enige CliniClown in Zeeland is, komen er bijvoorbeeld geen CliniClowns naar het ziekenhuizen in Terneuzen. ‘’Dat is te ver reizen voor mij. Daardoor haal ik het niet met mijn andere afspraken die ik dan heb.’’ 

Strenge eisen

Het is dan ook geen makkelijk pad om CliniClown te worden. Wie denkt dat dat wel is, heeft het goed mis. Bij zijn aanmelding in 2016 werden maar vijftien van de honderd mensen uitgenodigd voor een auditie. ‘’Uiteindelijk werden ik en twee anderen aangenomen.’’ Nadat hij aangenomen werd, begon zijn opleiding van een half jaar tot CliniClown. Daarna was het vooral rondlopen met andere CliniClowns. ‘’In 2017 kon ik pas echt aan de slag.’’ 

Hij koos ervoor om CliniClown te worden zodat hij zijn ervaring in de maatschappelijke zorg en zijn passie voor acteren kon combineren. Hij volgde tijdens zijn werk in de maatschappelijke zorg een opleiding tot fysieke acteur op de Antwerpse Mimestudio. ‘’Het mooiste aan mijn werk is, dat als ik binnenkom, ik kan praten met het gezonde deel, het lichte deel van het kind. Dat ik daar overheen kan gaan en hun lichtheid aanraak. Dat als je vertrekt, je de hele sfeer hebt kunnen veranderen.”

Wanneer hij aan mensen vertelt dat hij CliniClown is, vragen ze vaak aan hem of het niet emotioneel zwaar is. ‘’Met het emotionele gedeelte heb ik eigenlijk weinig last van’’, vertelt hij. Martin zegt dat Clown Mimus een deel van hem is. ‘’Ik zie mezelf daarom ook niet als verzorger of CliniClown als ik werk, ik laat het kinderlijke deel van mezelf zien.’’ Wat hij wel moeilijk vindt, is het improviseren. ‘’Je gaat daar binnen met een collega zonder iets bedacht te hebben, het is pure improvisatie.’’ Hoe het kind of de dementerende dan reageert, bepaalt het ‘spel’. ‘’Het is nooit hetzelfde, dat maakt het dan ook weer leuk.’’

Corona

Door de coronapandemie moest hij deels zijn werk thuis doen. In de kunstkamer in Scherpenisse, dat hij samen met zijn vrouw beheert, heeft hij zijn eigen atelier. Die heeft hij verandert tot z’n eigen privéstudio. Daar maakt hij iedere week een video over schilderen op de Cliniclowns app. Dan leert hij de kinderen op alfabetische volgorde over kunstenaars en verschillende kunststijlen. ‘’Ik kom dan bijvoorbeeld uit op de letter G. Dan heb ik het over Van Gogh.’’ Verder is hij ook wekelijks een uur lang beschikbaar om met video ingebeld te worden door kinderen. 

Het liefst wil hij zo lang mogelijk doorgaan als CliniClown. ‘’Zo lang ik me als meer waarde voel als CliniClown, ga ik ermee door.’’ Het lijkt Martin leuk om na een aantal jaar ervaring mensen training te geven. ‘’In samenwerking met scholen bijvoorbeeld lessen kunnen geven in de kunstkamer, dat lijkt me fantastisch.’’

Meer uit Tholen

Olie aangespoeld op Zeeuwse stranden: kans op vervuiling Tholen ‘zeer onwaarschijnlijk’

THOLEN - Tholenaren lijken zich geen zorgen te hoeven maken over de olie die de afgelopen dagen op stranden langs de Walcherse kust is aangespoeld. Op de Thoolse stranden is geen olie waargenomen. De Provincie Zeeland acht het bovendien zeer onwaarschijnlijk dat de vervuiling Tholen bereikt.

4 uur geleden
Gaslek aan de Zuiddijk in Sint Philipsland houdt brandweerlieden uren bezig

SINT PHILIPSLAND - De vrijwilligers van de brandweer van Sint Philipsland zijn dinsdag twee uur lang in touw geweest vanwege een gaslek aan de Zuiddijk. Het lek was mogelijk ontstaan door werkzaamheden in de straat.

6 uur geleden
Bijna 5.000 aanvragen voor ontheffing tijdens afsluiting Westerscheldetunnel

ZEELAND - Organisaties hebben massaal een ontheffing aangevraagd voor de periode waarin de Westerscheldetunnel wordt afgesloten. In de eerste aanvraagronde zijn 4.979 aanvragen ingediend. Het merendeel daarvan (3.408 aanvragen) is voor noodzakelijk werkverkeer.

8 uur geleden
Karim looft 1000 euro uit voor gouden tip na vernieling The Saloon

THOLEN - Karzan Karim looft een beloning van 1000 euro uit voor de gouden tip die leidt naar de dader van de vernieling van zijn kapperszaak in Tholen. Vorige week vrijdag werden twee stenen door de ruiten van zijn zaak gegooid. Ondanks zijn zoektocht naar camerabeelden en getuigen weet Karim nog altijd niet wie ervoor verantwoordelijk is.

1 dag geleden
Creatieve avond brengt Fluplandse vrouwen samen in De Wimpel

SINT PHILIPSLAND - Op woensdag 16 september konden de leden van de vrouwenvereniging Vrouwen voor Vrouwen Sint Philipsland hun creativiteit kwijt in De Wimpel.

1 dag geleden
Zakken vol zwerfafval verzameld tijdens Thoolse Clean Up Week

THOLEN - Vrijwilligers, scholen en inwoners uit de gemeente Tholen deden van 14 tot en met 18 september enthousiast mee aan de Thoolse Clean Up Week. In vijf kernen stonden opruimacties, educatieve activiteiten en ontmoetingen centraal. De week draaide om bewustwording, samenwerking en betrokkenheid bij een schone leefomgeving.

1 dag geleden
Twee ruiten van The Saloon in Tholen ingegooid: ‘Kom het oplossen als een man’

THOLEN - Bij The Saloon in Tholen zijn vorige week vrijdag stenen door de ruiten van de kapperszaak gegooid. Eigenaar Karzan Karim tast nog altijd in het duister wie dit heeft gedaan. Hij schat de schade op ruim duizend euro en hoopt dat de daders zich melden. "Je hebt de ruiten kapot gemaakt als een kind, kom het oplossen als een man."

2 dagen geleden