Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zakenkrant: ECB vraagt banken naar banden met Credit Suisse

Zakenkrant: ECB vraagt banken naar banden met Credit Suisse

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft banken in de eurozone gevraagd naar hun financiële blootstelling aan Credit Suisse. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Die vragen over het geld dat ze hebben uitstaan bij de Zwitserse bank volgen op het forse verlies aan beurswaarde van Credit Suisse op woensdag.

Een woordvoerder van de ECB wilde niet ingaan op vragen van de Amerikaanse zakenkrant. Credit Suisse staat onder toezicht van Zwitserse autoriteiten, maar ook van toezichthouders van andere Europese landen omdat het financieel concern daar actief is.

Aandelen van Credit Suisse daalden woensdagmiddag zo'n 17 procent, maar stonden eerder op de dag nog lager. Het verlies volgde op de mededeling dat de grootste aandeelhouder van de bank, Saudi National Bank, geen extra kapitaal in de bank te wil steken. Eerder meldde Credit Suisse in zijn jaarverslag dat klanten nog aanzienlijke hoeveelheden geld van rekeningen halen.

Grootscheepse reorganisatie

De bank is bezig met een grootscheepse reorganisatie en leed vorig jaar een nettoverlies van 7,3 miljard euro, mede door een enkele kostbare schandalen. Zo deed Credit Suisse zaken met investeringsfonds Archegos en de financieringsmaatschappij Greensill, die omvielen door risicovol gedrag.

Credit Suisse is aangemerkt als systeembank, wat betekent dat het omvallen van de instelling voor grote problemen kan zorgen in de gehele financiële sector. Daarom moet de bank onder andere extra grote kapitaalbuffers aanhouden en een plan hebben voor een geordende afwikkeling van financiële noodsituaties.

Verwevenheid banken

Sinds de bankencrisis van 2008 is de verwevenheid van banken in Europa wel behoorlijk teruggebracht. Waar het voorheen gebruikelijk was dat banken heel veel geld bij elkaar hadden uitstaan, loopt dit tegenwoordig meer via centrale banken.

ING, de grootste bank van Nederland, wil niet reageren op vragen over banden met Credit Suisse. Datzelfde geldt voor pensioenbelegger APG, die de honderden miljarden aan pensioengeld belegt van Nederlands grootste pensioenfonds ABP.

Nederlandse pensioenfondsen

Eerder deze week zei een woordvoerder wel dat APG een aandelenbelang van ruim 1 procent had in de omgevallen Amerikaanse bank SVB. De waarde van 130 miljoen euro beschouwt de pensioenbelegger nu volledig verloren. "Maar dat was een faillissement van een specifieke bank, we gaan niet op alles reageren. De koersen van aandelen van aandelen en obligaties gaan elke dag op en neer."

De banden van PFZW, het tweede Nederlandse pensioenfonds, met SVB lijken veel beperkter, al verstrekt de organisatie alleen cijfers per 30 juni vorig jaar. Toen had het zorgfonds net geen 12 miljoen euro aan aandelen in de Amerikaanse bank. De blootstelling aan Credit Suisse was op dat moment 7,3 miljoen euro aan aandelen en 40 miljoen euro aan obligaties.

Meer uit Financieel

Nederlands Euclyd wil 100 miljoen ophalen voor productie AI-chips

EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.

1 uur geleden
CO2-opslagproject Porthos in Noordzee jaar vertraagd

ROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.

1 uur geleden
Nederlandse reders terughoudend over heropening Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.

1 uur geleden
Shell onderuit in AEX door olieprijs, Air France-KLM flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciële scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.

1 uur geleden
Nederlands Thorizon wil eerste kernreactor in Zeeland plaatsen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.

1 uur geleden
Stevige winsten Wall Street, Netflix na cijfers wel hard onderuit

NEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag met stevige winsten aan de handelsdag begonnen. Beleggers reageerden opgetogen op berichten dat de Straat van Hormuz wordt heropend. Netflix ging wel hard onderuit op de beurzen in New York, na een teleurstellend kwartaalbericht van de streamingdienst.

1 uur geleden
Oud-Dunkin'-baas haalt donutketen Krispy Kreme naar Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Krispy Kreme, een grote rivaal van donutketen Dunkin', komt naar Nederland. Het Amerikaanse bedrijf heeft een franchisedeal gesloten met ondernemer Roberto Fava die eerder jarenlang Dunkin' in Nederland leidde. "Het is echt of ik een transfer maak van Ajax naar PSV, of van Burger King naar McDonald's", zegt hij zelf over zijn overstap.

2 uur geleden