Woonminister moet inzetten op zo veel mogelijk bouwen, vindt NVM
UTRECHT (ANP) - Makelaarsvereniging NVM wil dat Mona Keijzer als nieuwe woonminister inzet op zo snel mogelijk, zoveel mogelijk huizen bouwen om krapte en prijsstijgingen tegen te gaan. "Het is positief dat de aanpak van de wooncrisis topprioriteit is", aldus Lana Gerssen, de voorzitter van de NVM-vakgroep Wonen. Gerssen is blij dat Keijzer veel van de ambities van oud-minister Hugo de Jonge overneemt.
Gerssen vindt het "heel goed" dat twee A4'tjes in het hoofdlijnenakkoord gewijd zijn aan het aanpakken van de wooncrisis. Ze benadrukt wel dat ze het belangrijk vindt dat de markt daar ook bij betrokken wordt. Zo hoopt NVM zo snel mogelijk de toenemende woningvraag op te vangen. "Nu alleen nog de stap van praten naar bouwen."
De voorzitter prijst bovendien de no-nonsense-mentaliteit van Keijzer. "Het is positief dat Mona Keijzer zegt: 'Als ik dingen zie die niet werken, schroom ik niet om maatregelen te treffen.' Ze neemt ambities over van Hugo de Jonge, zoals de 100.000 nieuwe woningen per jaar." Dat het aantal nieuwbouwwoningen achterblijft, weet zij ook. "Ik kan alleen maar prijzen dat ze die ambitie blijft benoemen."
Nieuwbouwmarkt
Hugo de Jonge heeft al maatregelen genomen om de nieuwbouw aan te jagen, zoals het versnellen van procedures. Gerssen roept de politiek daarnaast op nieuwbouw aan te laten sluiten op de vraag. Nu wordt vastgehouden aan twee derde betaalbare huur- en koopwoningen en een derde aan duurdere woningen, legt ze uit. "Als dat betekent dat bouwen niet uit kan, moet je kunnen kijken wat er wel mogelijk is. Daar heb je meer aan dan helemaal niks doen."
Donderdag maakte NVM bekend dat de nieuwbouwmarkt aantrekt. De grotere vraag naar nieuwbouwhuizen is een gevolg van de schaarste en sterk stijgende prijzen in de bestaande koopwoningmarkt. De prijzen van nieuwbouwwoningen blijven al langere tijd stabiel, een groot verschil met de snel stijgende prijzen van bestaande woningen, volgens Gerssen. Een nieuwbouwwoning kostte in het tweede kwartaal gemiddeld 475.000 euro.
De politieke focus op betaalbare nieuwbouw zorgt ervoor dat meer huizen in het betaalbare segment vallen, legt Gerssen uit. Ook de recente dip in de nieuwbouwmarkt, waarbij vooral duurdere projecten minder goed verkochten, hebben volgens NVM waarschijnlijk geleid tot enige voorzichtigheid in het bepalen van de prijs van nieuwbouwwoningen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De helft van de Nederlanders vindt dat de overheid gemeenten mag verplichten asielzoekers op te vangen om de hulpverlening eerlijk te verdelen. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van een stelling over de spreidingswet van Kieskompas. Ongeveer 41 procent is het er niet mee eens.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie heeft "niet het beeld" dat de drones die dit weekend boven militaire vliegbasis Volkel vlogen, wapens bij zich hadden. Dat zei demissionair minister van Defensie Ruben Brekelmans in tv-programma Buitenhof. Op die basis zijn onder andere gevechtsvliegtuigen gestationeerd. "Die zijn daar goed beschermd," aldus de VVD-minister.
22 uur geledenVOLKEL (ANP) - Zaterdagavond zijn niet alleen drones waargenomen boven luchthaven en vliegbasis Eindhoven, maar ook weer boven Volkel. Dat heeft staatssecretaris Gijs Tuinman van Defensie zondag gezegd in WNL op Zondag.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
2 dagen geleden