Woningprijzen in grote steden gedaald door opmars starters
APELDOORN (ANP) - De gemiddelde prijs voor een koopwoning liet het afgelopen kwartaal een sterke daling zien in de vier grootste steden van Nederland. Hier lijken met name starters hun opmars te maken, die veelal goedkopere woningen kopen, meldt het Kadaster op basis van cijfers over de woningmarkt.
In de vier grootste steden, Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, kostte een woning in de eerste drie maanden van 2023 gemiddeld 480.000 euro. Dat is 8,2 procent minder dan een jaar eerder. In de rest van het land is de gemiddelde prijs 0,8 procent gedaald, op 408.000 euro. Maar de prijs wordt volgens het Kadaster daar voornamelijk naar beneden getrokken door de prijsdaling in de grote steden.
Dat woningen in de stad goedkoper worden, schrijft het Kadaster onder meer toe aan de opmars van starters op de woningmarkt. Zij kopen volgens het Kadaster relatief vaak goedkopere huizen waardoor de gemiddelde woningprijs naar beneden gaat. Bovendien groeide het aandeel aan starters verkochte woningen in grote steden van 50 procent vorig jaar naar 58 procent dit jaar.
Uitgebreider woningaanbod
Het woningaanbod is daarbij uitgebreider geworden. Het Kadaster merkt op dat kleine particuliere investeerders meer woningen verkopen dan kopen. Dat gaat om woningen in goedkopere prijsklassen, veelal in de grote steden. Ruim 60 procent van deze woningen in Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Utrecht werd verkocht aan een starter.
Het Kadaster constateert verder dat het budget van starters "stevig" is afgenomen. Zij hebben veelal weinig vermogen en moeten dus een groot deel van de woningwaarde anders financieren. Tegelijkertijd merkt Nationale Hypotheek Garantie (NHG) op dat de gestegen hypotheekrentes de financieringsmogelijkheden van huizenkopers verkleint. Daarmee komt de woningmarkt in Nederland "steeds meer op slot" te zitten, stelt NHG. Als voorbeeld noemt NHG een hypotheek van 405.000 euro. Om dat bedrag te kunnen lenen, is nu een inkomen van 81.500 euro nodig, in augustus 2021 was dat nog 71.000 euro.
Meer uit Financieel
DUIVEN (ANP) - Chiptoeleverancier Besi rekent voor het eerste kwartaal van 2026 op een verdere groei van de omzet, na de sterke stijging van de verkopen in het afgelopen kwartaal. Het bedrijf uit Duiven kwam in januari al met voorlopige resultaten over het vierde kwartaal van 2025 en gaf daarbij aan dat de omzet, de brutowinstmarge en de operationele kosten aan "de gunstige kant" van de verwachtingen zouden liggen.
3 minuten geledenPARIJS (ANP) - Air France-KLM heeft in 2025 een recordwinst geboekt. Het luchtvaartconcern vervoerde meer passagiers en wist vaker tickets voor luxere zitplaatsen te verkopen, wat meer geld opbrengt. Tegelijkertijd zorgden lagere brandstofkosten voor een fikse meevaller. De winstgevendheid bij het Nederlandse KLM bleef achter bij die van zustermaatschappij Air France.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in januari voor de vijfde maand op rij onveranderd gebleven, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Net als in september, oktober, november en december zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. De werkloosheid blijft daarmee op het hoogste niveau in vier jaar.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse industrie is in het laatste kwartaal van 2025 licht gestegen. Personeelstekorten en onvoldoende vraag blijven volgens ondernemers in de sector wel een belemmering. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe kwartaalcijfers.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die in de toekomst arbeidsongeschikt raken en een WIA-uitkering krijgen, gaan er fors op achteruit door het kabinet-Jetten. Dat blijkt uit een analyse van het CNV. De vakbond roept het nieuwe kabinet op om de maatregelen die hiervoor zorgen te schrappen. Een WIA-uitkering (Wet Werk en Inkomen naar Arbeidsvermogen) biedt inkomensondersteuning bij langdurige arbeidsongeschiktheid.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens hebben vorig jaar de waarde van hun beleggingen zien stijgen door de hogere koersen op de aandelenmarkten. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) steeg de totale waarde van de particuliere investeringen in beleggingsfondsen, beursgenoteerde aandelen en obligaties over heel 2025 met bijna 8 procent tot 204,3 miljard euro.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de notulen van de rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank van januari. Toen liet de Federal Reserve de rente in de Verenigde Staten onveranderd, na drie verlagingen op rij.
9 uur geleden