Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Wit-Russische protestleider Maria Kolesnikova weggevoerd'

'Wit-Russische protestleider Maria Kolesnikova weggevoerd'

MINSK (ANP/RTR) - Onbekenden hebben de Wit-Russische protestleider Maria Kolesnikova maandag in het centrum van Minsk opgepakt en haar weggevoerd in een minibus. Een ooggetuige zei dat tegen de Wit-Russische nieuwssite Tut.By.

Bondgenoten van Kolesnikova zeiden dat ze het bericht aan het controleren waren. De politie in Minsk zegt ook berichten te onderzoeken dat ze zou zijn ontvoerd, meldde het persbureau RIA. Ze hebben haar in elk geval niet aangehouden, aldus de politie.

Het incident zou zijn gebeurd vlakbij het Nationaal Kunstmuseum. Woordvoerder van de oppositionele Coördinatieraad, Anton Rodnenkov, vertelde Tut.By dat Kolesnikova alleen in het stadscentrum was voor zaken. Ze zou haar telefoon niet meer beantwoorden sinds het incident. Later was ook Rodnenkov niet meer bereikbaar.

Protesteren

In de Wit-Russische hoofdstad Minsk zijn zondag weer tienduizenden demonstranten de straat op gegaan om te protesteren tegen het autoritaire regime van president Aleksandr Loekasjenko. Volgens de autoriteiten zijn daarbij 633 mensen opgepakt.

Achtergrond van de protesten zijn de presidentsverkiezingen van meer dan vier weken geleden. Loekasjenko had zichzelf toen tot winnaar uitgeroepen met 80,1 procent van de stemmen. De oppositie beschouwt Svetlana Tichanovskaja echter als de echte winnaar.

Vreedzame machtsoverdracht

De 38-jarige Kolesnikova is een van de belangrijkste oppositieleden die zich verzetten tegen het omstreden staatshoofd Loekasjenko. Sommige collega's van de Coördinatieraad waren eerder al gearresteerd of gedwongen te vertrekken. De Coördinatieraad beoogt een vreedzame machtsoverdracht in het voormalige Sovjetland.

Kolesnikova liet zich herhaaldelijk zien bij de protesten en werd toegejuicht door de demonstranten. Ook zondag liep ze mee met de grote demonstratie in Minsk.

Oppositieleidster Svetlana Tichanovskaja vluchtte na de verkiezingen naar EU-land Litouwen, waar ze momenteel in ballingschap verblijft. Tichanovskaja zei dat de mogelijke ontvoering van Kolesnikova een poging lijkt van de autoriteiten om de Coördinatieraad te laten ontsporen en zijn leden te intimideren.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt met meer aanvallen op meer doelen in Iran

MIAMI (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iraniërs gedreigd met nog zwaardere aanvallen waarbij ook meer groepen mensen of plaatsen doelwit worden. Trump zei dat "gebieden en groepen mensen die tot nu toe niet als doelwit werden beschouwd, serieus worden overwogen voor volledige vernietiging en zekere dood". Dat is volgens hem het gevolg van de houding van Iran.

58 minuten geleden
Veel doden bij Israëlische luchtlanding en -aanval in Libanon

BEIROET/NABI CHIT (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen en een aanval met commando's, die met vier helikopters werden aangevoerd, zijn volgens de Libanese regering ruim veertig doden gevallen in het oosten van Libanon.

1 uur geleden
Azerbeidzjan: Iran wil aanslagen plegen op Joodse doelen

BAKOE (ANP/RTR) - Azerbeidzjan beschuldigt de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) ervan pogingen te doen om aanslagen te plegen op de Israëlische ambassade, een synagoge en een leider van een oude Joodse gemeenschap in Azerbeidzjan.

2 uur geleden
Moskou meldt zeer grote aanval op doelen in Oekraïne

MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft een zeer grote nachtelijke luchtaanval uitgevoerd op militair-industriële complexen, militaire vliegvelden en installaties van de energiesector. Dat maakte het ministerie van Defensie in Moskou zaterdag bekend

3 uur geleden
President: geen aanvallen op landen die Iran niet beschieten

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.

4 uur geleden
Israëlisch leger meldt meer Iraanse raketaanvallen

TEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.

4 uur geleden
Spoedoverleg Arabische Liga over aanvallen op lidstaten

CAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.

5 uur geleden