Damrak omhoog, Shell en SBM Offshore profiteren van duurdere olie
AMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
De Amsterdamse hoofdindex zelf eindigde de eerste handelsdag van de week met een winst van 0,4 procent op 1116,12 punten. De MidKap won ruim 1 procent op 1092,29 punten. Dat kwam vooral door stevige koerswinsten van bouwbedrijven BAM (plus 7,7 procent) en Heijmans (plus 5,4 procent) en van apothekersleverancier Fagron, dat 6,4 procent meer waard werd. Fagron profiteerde van een positief rapport van ING over het bedrijf.
De olieprijzen stegen maandag nadat de Amerikaanse president Donald Trump dit weekend een Iraans voorstel voor een staakt-het-vuren had afgewezen. De heropening van de Straat van Hormuz was onderdeel van dat voorstel, maar de belangrijke zeestraat blijft voorlopig grotendeels gesloten voor scheepvaart. Een vat Brentolie werd 3,6 procent duurder op ruim 108 dollar. Amerikaanse olie steeg 3,5 procent in prijs tot 95,64 dollar per vat.
In China daalden de beurzen eerder op de dag, aangevoerd door een verkoopgolf onder technologiebedrijven. De Star50-index, waarin veel chipbedrijven zijn opgenomen, kende de sterkste daling in een maand tijd. Ook in de rest van Azië sloten de beurzen overwegend lager. In Amsterdam gingen de chipbedrijven aanvankelijk omlaag, hoewel ASML en ASMI gedurende de dag wisten te herstellen. Besi, toeleverancier aan de chipindustrie, verloor echter 1,7 procent.
Avantium, een bedrijf in hernieuwbare en circulaire polymeermaterialen, kondigde aan dat het met succes de eerste batch furaandicarbonzuur (FDCA) heeft geproduceerd in de fabriek in Delfzijl. Dit opent de weg voor de opschaling naar commerciële verkoop, die naar verwachting eind 2026 begint. De productie van de batch is een belangrijke stap in de goedkeuring van Avantiums gepatenteerde FDCA-technologie onder commerciële bedrijfsomstandigheden. Het aandeel steeg 5,4 procent bij de kleinere fondsen op het Damrak.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
3 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
12 minuten geledenHONGKONG (ANP) - Webwinkel Shein heeft in het tweede kwartaal minder omzet behaald in Europa. De verkopen daalden volgens het Chinese bedrijf onder meer vanwege teruggeschroefde uitgaven aan onlineadvertenties, vooruitlopend op de veranderende regels voor invoerrechten in de Europese Unie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag met verliezen begonnen aan de nieuwe handelsweek. Dat kwam onder meer door hernieuwde zorgen bij beleggers dat de inflatie verder wordt aangejaagd nu de olieprijzen weer stijgen. Daarnaast zijn beurshandelaren voorzichtig in afwachting van cijfers over de Amerikaanse inflatie en het belangrijke banenrapport van de overheid die deze week naar buiten komen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deze kerst laten mensen zich bij het online zoeken naar cadeaus vooral adviseren door chatbots zoals ChatGPT. Dat blijkt uit onderzoek van Adobe Analytics naar het koopgedrag van consumenten in de Verenigde Staten.
2 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De belangrijke oost-westelijke pijpleiding in Saudi-Arabië is weer in gebruik genomen door staatsolieconcern Saudi Aramco voor de export van ruwe olie. Dat meldt persbureau Bloomberg. Aramco was vorige week al begonnen met het opstarten van de pijpleiding door druk op te bouwen. Nu stroomt er dus ook weer olie door de pijpleiding voor de export naar het buitenland, aldus Bloomberg.
4 uur geleden