Winsten Zwitserse horlogemakers onder druk door dure frank
ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserse horlogemakers maken zich na de opkomst van smartwatches, de coronapandemie en de hoogste inflatie in decennia zorgen over een nieuwe dreiging, namelijk de sterk in waarde gestegen Zwitserse frank. De dure frank zet de winstmarges van de bedrijven onder druk. Ook komt de waardestijging van de munt op het moment dat de vraag naar horloges afneemt, na een periode van ongekende groei.
Topbestuurders van horlogemakers als Oris, Doxa en Maurice Lacroix verklaren dat de hoge winstmarges die vorig jaar door prijsstijgingen werden behaald nu vrijwel verdwenen zijn, doordat de waarde van de Amerikaanse dollar flink is gedaald ten opzichte van de Zwitserse frank. "Dat komt hard aan als de Verenigde Staten je grootste markt is", zei co-bestuursvoorzitter Rolf Studer van Oris.
De overgrote meerderheid van de Zwitserse horloges wordt verkocht in de VS, Azië en West-Europa, waardoor valutaschommelingen een belangrijke factor zijn in de prestaties van de sector. Voor Stephane Waser, topman van Maurice Lacroix, is het elke ochtend controleren van de valutakoersen inmiddels een dagelijkse routine geworden.
Prijzen verhogen
Het ziet er ook niet naar uit dat de Zwitserse horlogemakers binnenkort verlichting krijgen. Aangezien het inflatierisico in Zwitserland nog steeds aanwezig is, wordt verwacht dat de Zwitserse Nationale Bank het rentetarief hoog zal houden of mogelijk nog verder verhoogt. In de VS lijkt de Federal Reserve in september daarentegen een pauze te gaan houden met het verhogen van de rente. De frank zal daardoor de komende maanden waarschijnlijk verder in waarde stijgen ten opzichte van de dollar.
De Zwitserse horlogemakers deden tijdens de coronapandemie nog goede zaken doordat consumenten tijdens de lockdowns meer online gingen shoppen en horloges gretig werden afgenomen. In juli dit jaar liet de Zwitserse horloge-export echter voor het eerst in meer dan twee jaar een daling zien op maandbasis. Dat kwam vooral door een afzwakkende uitvoer naar China en de VS. Nu de vraag afneemt, zullen de horlogemakers wellicht hun prijzen verder moeten verhogen om de verliezen als gevolg van de duurdere frank te compenseren.
Meer uit Financieel
HOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.
14 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor niet-militaire doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.
17 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft een verbod op de export van drie metaalsoorten naar de Verenigde Staten opgeschort. Daarmee doet het Aziatische land opnieuw een concessie richting de VS in de handelsoorlog tussen de twee grootmachten.
19 uur geledenHAARLEM (ANP) - Projecten die via het failliete Winst Uit Je Woning liepen, kunnen binnenkort weer geld ontvangen. Als tussenpersoon regelde Winst Uit Je Woning voor tal van gemeenten en hun inwoners subsidies, adviseurs of vaklieden voor verduurzamingsprojecten. Maar het bedrijf ging deze week failliet, waardoor alle activiteiten stil kwamen te liggen.
20 uur geledenBELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
1 dag geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
1 dag geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
1 dag geleden