Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Winsten Zwitserse horlogemakers onder druk door dure frank

Winsten Zwitserse horlogemakers onder druk door dure frank

ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserse horlogemakers maken zich na de opkomst van smartwatches, de coronapandemie en de hoogste inflatie in decennia zorgen over een nieuwe dreiging, namelijk de sterk in waarde gestegen Zwitserse frank. De dure frank zet de winstmarges van de bedrijven onder druk. Ook komt de waardestijging van de munt op het moment dat de vraag naar horloges afneemt, na een periode van ongekende groei.

Topbestuurders van horlogemakers als Oris, Doxa en Maurice Lacroix verklaren dat de hoge winstmarges die vorig jaar door prijsstijgingen werden behaald nu vrijwel verdwenen zijn, doordat de waarde van de Amerikaanse dollar flink is gedaald ten opzichte van de Zwitserse frank. "Dat komt hard aan als de Verenigde Staten je grootste markt is", zei co-bestuursvoorzitter Rolf Studer van Oris.

De overgrote meerderheid van de Zwitserse horloges wordt verkocht in de VS, Azië en West-Europa, waardoor valutaschommelingen een belangrijke factor zijn in de prestaties van de sector. Voor Stephane Waser, topman van Maurice Lacroix, is het elke ochtend controleren van de valutakoersen inmiddels een dagelijkse routine geworden.

Prijzen verhogen

Het ziet er ook niet naar uit dat de Zwitserse horlogemakers binnenkort verlichting krijgen. Aangezien het inflatierisico in Zwitserland nog steeds aanwezig is, wordt verwacht dat de Zwitserse Nationale Bank het rentetarief hoog zal houden of mogelijk nog verder verhoogt. In de VS lijkt de Federal Reserve in september daarentegen een pauze te gaan houden met het verhogen van de rente. De frank zal daardoor de komende maanden waarschijnlijk verder in waarde stijgen ten opzichte van de dollar.

De Zwitserse horlogemakers deden tijdens de coronapandemie nog goede zaken doordat consumenten tijdens de lockdowns meer online gingen shoppen en horloges gretig werden afgenomen. In juli dit jaar liet de Zwitserse horloge-export echter voor het eerst in meer dan twee jaar een daling zien op maandbasis. Dat kwam vooral door een afzwakkende uitvoer naar China en de VS. Nu de vraag afneemt, zullen de horlogemakers wellicht hun prijzen verder moeten verhogen om de verliezen als gevolg van de duurdere frank te compenseren.

Meer uit Financieel

Claim tegen sjoemelcampers Stellantis in de maak

DEN HAAG (ANP) - Stichting Car Claim begint in samenwerking met de Consumentenbond, Consumenten Claim en de Nederlandse Kampeerauto Club een claimzaak tegen autofabrikant Stellantis vanwege vermeende sjoemelsoftware in campers. Over de hoogte van de claim kunnen de organisaties op dit moment nog niets zeggen.

19 minuten geleden
AEX-index zakt na dreiging Trump met escalatie Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager geopend door de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. In zijn eerste televisietoespraak sinds de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran zei president Donald Trump Iran de komende twee tot drie weken nog "extreem hard" te treffen en terug te brengen naar het stenen tijdperk. Trump herhaalde ook dat de Amerikaanse doelstellingen in Iran bijna zijn bereikt, maar gaf geen einddatum voor het conflict.

1 uur geleden
Gasprijs weer hard omhoog na opmerkingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt donderdagochtend flink omdat president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten Iran de komende twee tot drie weken "extreem hard" zullen aanpakken. Door die opmerking lijkt een snelle oplossing van het conflict in het Midden-Oosten weer verder uit beeld te zijn geraakt.

2 uur geleden
Elektrische bussenbouwer Ebusco haalt ruim 27 miljoen euro op

DEURNE (ANP) - De bouwer van elektrische bussen Ebusco heeft ruim 27 miljoen euro aan nieuw kapitaal opgehaald, onder meer door een lening van bestaande aandeelhouders van het bedrijf uit het Noord-Brabantse Deurne. Ebusco zegt dat het opgehaalde werkkapitaal gebruikt zal worden om bestaande busorders uit te kunnen voeren en nieuwe zakelijke mogelijkheden na te jagen.

2 uur geleden
Studie: supers doen weinig voor vrouwenrechten bij leveranciers

AMSTERDAM (ANP) - De grootste Nederlandse supermarkten doen te weinig voor vrouwenrechten in hun toeleveringsketens. Dat concluderen onderzoeksbureau Questionmark en organisaties Oxfam Novib en Solidaridad in een onderzoek naar naleving van mensenrechten. Supermarkten zeggen de aanbevelingen van het rapport serieus te nemen, maar dat het rapport ook dingen buiten beschouwing laat.

2 uur geleden
Cryptomunten omlaag na dreigende taal Trump over Iran

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn donderdag scherp in waarde gedaald nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangegeven dat er de komende weken zwaardere aanvallen op Iran zouden plaatsvinden. De belangrijkste digitale munt zakte 2,5 procent tot ongeveer 66.500 dollar (omgerekend 57.330 euro).

3 uur geleden
Olieprijs stijgt, beurzen Azië dalen na toespraak Trump over Iran

TOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.

3 uur geleden