Winst voor AEX, verlichtingsbedrijf Signify keldert in MidKap
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
Signify kelderde ruim 17 procent bij de middelgrote fondsen op het Damrak. Het bedrijf zag de omzet afgelopen kwartaal dalen en verwacht dat de moeilijke marktomstandigheden ook dit jaar aanhouden. Door de banenreductie verdwijnen in Nederland 150 arbeidsplaatsen, aldus Signify. De reorganisatie moet leiden tot een kostenbesparing van 180 miljoen euro.
De AEX sloot 0,5 procent hoger op 1001,65 punten. Daarmee werd de grens van 1000 punten weer overschreden. Besi, ASMI en ASML wonnen tot 2 procent na de koersverliezen van de voorgaande dagen. De MidKap daalde 0,7 procent tot 983,06 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt klommen tot 0,9 procent.
Prosus grootste daler
Randstad was koploper in de AEX met een plus van 5,8 procent. Het uitzendconcern profiteerde van sterke resultaten van de Amerikaanse branchegenoot Manpower. Logistiek vastgoedbedrijf WDP volgde met een winst van 3,4 procent na publicatie van cijfers.
Grootste daler in de hoofdgraadmeter was techinvesteerder Prosus met een min van 2,6 procent. Shell zakte 0,3 procent na de koerswinst van 2,5 procent een dag eerder door de gestegen olieprijzen vanwege zorgen over een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran.
Frankfurt
Fugro nam de leiding in de MidKap met een winst van ruim 7 procent. De bodemonderzoeker werd door zakenbank Jefferies van de verkooplijst gehaald.
Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 klom Sligro 9,7 procent. Beleggingsbank Oddo BHF verhoogde zijn advies voor de groothandelaar.
In Frankfurt werd Adidas bijna 4 procent meer waard. Het Duitse sportmerk boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht en gaat meer eigen aandelen inkopen. In Zürich won de Zwitserse horlogemaker Swatch 13,4 procent na positief ontvangen cijfers en vooruitzichten voor dit jaar.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
16 uur geleden