Winkeliers willen dat jongeren meer ruimte krijgen voor bijbaan
WOERDEN (ANP) - Winkeliers roepen het kabinet op om scholieren en studenten meer ruimte te geven voor hun bijbanen. De overheid komt met steeds meer maatregelen om flexibele werknemers een contract voor een bepaald aantal uren te geven. Maar oproepkrachten, vooral studenten en scholieren, willen volgens de brancheorganisatie voor zelfstandige winkeliers en franchisenemers Vakcentrum liever flexibel blijven werken. Zo kunnen zij hun werktijden afstemmen op hun school, studie of hobby.
Het Vakcentrum liet hierover een studie uitvoeren door SEO Economisch Onderzoek, waarin meer dan 2200 werknemers zijn ondervraagd. Daaruit komt naar voren dat niet alle overheidsmaatregelen aansluiten bij wat werknemers willen. De onderzoekers noemen onder meer de Wet arbeidsmarkt in balans (Wab), die sinds 2020 geldt. Volgens die wet moeten werkgevers een veel hogere werkloosheidspremie betalen voor flexwerkers dan voor medewerkers met een vast contract. Dat moet het voor werkgevers aantrekkelijker maken om mensen in vaste dienst te nemen. Maar veel oproepkrachten in de detailhandel willen volgens de onderzoekers geen vast aantal uur per week werken.
De brancheorganisatie wil dat medewerkers die ergens een jaar werken bijvoorbeeld zelf kunnen vragen om vaste uren te werken. Nu zijn werkgevers verplicht om flexwerkers na een jaar een vast contract aan te bieden.
De maatregelen tegen flexwerk passen volgens het onderzoek ook niet bij de behoeften van werkgevers. Zij willen op drukke momenten of in bepaalde seizoenen extra werknemers kunnen inzetten. Verder staan de marges van winkeliers nu onder zware druk door onder meer hogere kosten voor huur, energie en personeel, zegt het Vakcentrum. Medewerkers flexibel kunnen inzetten, verlaagt die druk volgens de brancheorganisatie deels.
Werkgevers voelen zich soms gedwongen om terughoudend te zijn bij het inroosteren van scholieren en studenten, melden de onderzoekers. Als jongeren die jonger zijn dan 21 jaar meer dan 48 uur per maand werken, moeten werkgevers een hogere werkloosheidspremie betalen. Daarom wil het Vakcentrum dat werkgevers de lage premie betalen voor alle werknemers onder de 21 jaar.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
15 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
15 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
15 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
19 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
19 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
19 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
20 uur geleden