Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wilders 'kan niks' met nieuwe beschuldigingen tegen Graus

Wilders 'kan niks' met nieuwe beschuldigingen tegen Graus

DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders is niet van plan zijn fractiegenoot Dion Graus aan te spreken op seksueel grensoverschrijdend gedrag, zolang beschuldigingen daarvan niet zijn bewezen. "Ik ben geen strafrechter", zegt hij. "Ik ben met beide handen op de rug gebonden." Hij benadrukt dat het om anonieme aantijgingen gaat, die Graus zelf tegenspreekt.

Wilders zegt "vermoedens" te hebben wie de voormalige fractiemedewerkster is die volgens NRC haar beklag heeft gedaan over seksuele intimidatie door Graus. Maar hij heeft haar daar niet over gesproken. Hij vindt het ook niet zijn verantwoordelijkheid als partijleider om dat uit te zoeken. Dat is aan politie en justitie, omdat het om "vermeende strafbare feiten" gaat, vindt hij. "Ik ben geen strafrechter of officier van justitie. Ik heb niet de middelen of de bevoegdheid."

De enige manier om boven tafel te krijgen wat er precies is gebeurd, is volgens Wilders aangifte doen. "Man en paard benoemen." Toch roept hij de oud-fractiemedewerkster daar niet toe op. "Dat moet die vrouw zelf beslissen."

Voorbeeldfunctie

Graus is eerder door zijn ex-vrouw ervan beschuldigd dat hij haar tot seks met zijn beveiligers heeft gedwongen. Zij deed wel aangifte tegen hem, maar trok die later weer in. De Rijksrecherche heeft een onderzoek ingesteld naar nieuwe informatie die de vrouw later nog aanleverde.

Voorzitter Vera Bergkamp van de Tweede Kamer noemt het beeld dat het NRC-artikel schetst "niet fraai" en wijst op de voorbeeldfunctie van parlementariërs. Tegelijkertijd hamert ook zij op het belang van aangifte doen bij strafbare feiten. "Als er iets gebeurt: doe er wat mee. Ga naar de politie of naar een vertrouwenspersoon. Verantwoordelijkheid van mensen zelf speelt ook een belangrijke rol in wat we kunnen doen."

Bergkamp wijst erop dat erop dat fractievoorzitters "een eigen, zelfstandige verantwoordelijkheid" hebben om te zorgen dat medewerkers veilig hun werk kunnen doen. Op de vraag of Wilders die verantwoordelijkheid neemt in de kwestie-Graus, wil zij niet ingaan. Zij kan dat ook niet afdwingen, hooguit "stimuleren of een beroep doen", benadrukt ze.

Meer uit Binnenland

Buis gevonden op spoor Teuge, ProRail gaat uit van sabotageactie

TEUGE (ANP) - Op het spoor tussen Apeldoorn en Deventer is dinsdagavond een buis gevonden. ProRail gaat ervan uit dat het om een nieuwe sabotageactie gaat die vermoedelijk in de avond is uitgevoerd.

1 uur geleden
Dinsdagavond staaf van spoor gehaald tussen Holten en Rijssen

RIJSSEN (ANP) - Van het treinspoor tussen Holten en Rijssen is dinsdagavond een metalen staaf verwijderd. Dat bevestigt een woordvoerder van NS nadat een ANP-fotograaf daar beelden van maakte. Iets na 17.00 uur ontstond een overwegstoring in het Overijsselse Rijssen. Inmiddels rijden de treinen op het traject weer.

4 uur geleden
Dwangsommen voor trage asielbesluiten kosten IND 106 miljoen euro

DEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is dit jaar 106 miljoen euro kwijt aan dwangsommen voor het te traag afhandelen van asielverzoeken. Die verwachting van het kabinet valt te lezen in de miljoenennota. Waarschijnlijk is dit het laatste jaar dat zoveel geld naar dwangsommen gaat. Een voorstel om deze dwangsommen af te schaffen wordt namelijk binnenkort behandeld door de Eerste Kamer en kan waarschijnlijk rekenen op een meerderheid.

6 uur geleden
Kabinet schetst scenario's box 3, kosten schatkist tot 20 miljard

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de Tweede Kamer vier verschillende scenario's voorgelegd voor de toekomst van de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3). De nadelige gevolgen voor de schatkist in de jaren tot en met 2035 kunnen, afhankelijk van de gekozen richting, oplopen tot bijna 20 miljard euro.

6 uur geleden
Treinverkeer blijft verstoord op meerdere trajecten

DEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer ligt ook dinsdagmiddag nog op meerdere trajecten plat. Zo rijden er tot zeker 17.00 uur geen treinen tussen Deventer en Enschede en tussen Zutphen en Hengelo. Ook op enkele andere lijnen in het midden en oosten van het land zijn nog problemen.

8 uur geleden
Kabinet wil 5,1 miljard extra besteden aan infrastructuur

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil 5,1 miljard euro extra uittrekken tot en met 2040 voor het Mobiliteitsfonds waarmee veel infrastructuur wordt betaald. Dat geld moet bovenop de miljarden komen die in het coalitieakkoord al zijn afgesproken, meldt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.

8 uur geleden
Kabinet wil extra bezuinigen door regels te versimpelen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende tien jaar flink extra bezuinigen door regels te schrappen en te versimpelen. In de Miljoenennota staat dat 200 miljoen euro per jaar moet worden bezuinigd in 2028 en 2029. Vanaf 2031 moet dat jaarlijks 200 miljoen euro worden, oplopend tot 1 miljard euro vanaf 2035.

8 uur geleden