Nieuwe klap voor partij Mandela bij lokale verkiezing Zuid-Afrika
PRETORIA (ANP/DPA/AFP) - De partij van de overleden antiapartheidsstrijder Nelson Mandela heeft in Zuid-Afrika flinke verliezen geleden bij lokale verkiezingen. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) kreeg volgens bijna volledige uitslagen landelijk ongeveer 31 procent van de stemmen. Dat wordt gezien als een historisch slechte uitslag.
Het ANC domineert de Zuid-Afrikaanse politiek sinds het einde van de apartheid in de jaren negentig, maar steeds meer kiezers keren de partij de rug toe. Er bestaat veel onvrede over zaken als corruptie, hoge werkloosheid en criminaliteit. Het ANC zakte bij lokale verkiezingen in 2021 al onder de symbolische grens van 50 procent van de stemmen en drie jaar later verloor de partij ook de absolute meerderheid in het landelijke parlement.
De partij kreeg van alle partijen in het land bij de lokale verkiezingen nog wel de meeste stemmen. Daarna volgde de Democratische Alliantie (DA), die volgens voorlopige uitslagen ongeveer een kwart van de kiezers achter zich kreeg. Leider Geordin Hill-Lewis verklaarde eerder dat ook ongeveer een miljoen zwarte Zuid-Afrikanen op zijn partij hebben gestemd.
"Wij zijn nu in elke gemeenschap in het land een mainstreampartij", concludeerde Hill-Lewis in een bericht op X. Zijn DA, die al langer af wil van het imago van partij voor de witte minderheid, deed het goed in grote steden als Kaapstad, Pretoria en Johannesburg. Het ANC heeft daarnaast ook concurrentie van splinterpartijen als de uiterst linkse EFF en de MKP van oud-president Jacob Zuma, die afstevent op winst in havenstad Durban.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Rusland meldt een grote aanval te hebben uitgevoerd op doelen in en rond de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Het Russische ministerie van Defensie stelt dat infrastructuur en militaire industrie onder vuur zijn genomen. Oekraïense media berichten dat bij beschietingen met ballistische raketten ook burgers gewond zijn geraakt, onder wie een tienermeisje.
1 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn land "kleine" aanvallen uitvoert op Iran. Hij reageerde daarmee op berichten over een nieuw bombardement op dat land na de Amerikaanse verkiezingen van deze week.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse autoriteiten bevestigen dat een meisje is doodgeschoten bij een operatie tegen drugscriminaliteit. Agenten hadden vanuit een helikopter het vuur geopend. De zevenjarige Aranza, die is geboren in de Verenigde Staten, zou in het hoofd zijn geraakt en overleefde dat niet.
3 uur geledenSACRAMENTO (ANP) - Kiezers in de Amerikaanse staat Californië verwerpen naar verwachting een unieke belasting voor miljardairs, voorspelt Decision Desk HQ, dat de Amerikaanse verkiezingsuitslagen bijhoudt, op X. Met bijna drie kwart van de stemmen geteld, steunt slechts 46 procent van de kiezers het voorstel, 54 procent is tegen.
6 uur geledenASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.
9 uur geledenASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.
14 uur geleden