Wijnboeren stevenen af op slechtste jaar sinds 1961
DIJON (ANP/AFP) - Wijnboeren koersen af op het slechtste jaar in ruim zestig jaar. Door vooral slecht weer daalt de wereldwijde productie van wijn met 2 procent ten opzichte van 2023, dat ook al een slecht wijnjaar was.
Volgens een raming van de Internationale Organisatie voor Wijnbouw en Wijnbereiding (OIV) komt de opbrengst van wijngaarden dit jaar uit op 227 miljoen tot 235 miljoen hectoliter. Dat is de minste hoeveelheid wijn sinds 1961, toen wijnboeren wereldwijd 220 miljoen hectoliter produceerden.
De OIV, die zich baseert op oogstcijfers uit de 29 belangrijkste wijnlanden, meldt ook dat de hoeveelheid wijn dit jaar waarschijnlijk 13 procent lager zal zijn dan het gemiddelde van de afgelopen tien jaar.
Oorzaken
"Opnieuw zijn klimatologische problemen belangrijke oorzaken achter een lager wereldwijd productievolume", verklaart de OIV. Wijnboeren in onder andere Frankrijk kenden een sterke teruggang in de oogst door hevige regenval. Alle nattigheid zorgde er ook voor dat schadelijke ziektes zich sneller konden verspreiden.
In andere landen speelden "extreme of atypische" weersomstandigheden de wijnoogst ook parten, stelt de mondiale wijnorganisatie. Zo waren er ook landen met extreme droogte of een vroege periode van vorst, wat slecht uitpakt voor de druiven.
Slechte weersomstandigheden
De Italiaanse wijnbouw herstelde slechts licht van vorig jaar, toen slechte weersomstandigheden voor een daling van de productie hadden gezorgd. Het Zuid-Europese land herovert daarmee de positie van 's werelds grootste wijnproducent van Frankrijk.
Een handvol regio's had dit jaar te maken met gunstigere omstandigheden voor de wijnproductie. Dit was onder meer het geval in de Verenigde Staten, Georgië, Hongarije en Moldavië.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
43 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
46 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
18 uur geleden