Wiebes blij met klimaatambities Europese Commissie
DEN HAAG (ANP) - Minister Eric Wiebes (Klimaat) is blij met de ambitieuzere klimaatplannen van Europese Commissie-voorzitter Ursula von der Leyen. De Commissie wil dat de EU in 2030 zeker 55 procent minder koolstofdioxide (CO2) uitstoot ten opzichte van 1990, in plaats van de eerder afgesproken 40 procent.
"We hebben het voortouw genomen en dat lijkt nu een eind te lukken. Het is nog niet besloten, maar we zijn een eind gekomen", aldus Wiebes. Nederland heeft al langer aangedrongen op stevigere klimaatdoelstellingen voor de EU. Lidstaten moeten overigens nog een officieel besluit nemen over een nieuw klimaatdoel, maar met deze stap is de bewindsman al "blij".
"Niet alleen omdat het in het regeerakkoord staat, maar ook omdat er de hele tijd een grote angst boven het land hing van: zijn we niet de enige die dit gaan doen, doen de anderen wel mee, anders heeft het niet zo'n zin voor het klimaat." Stevigere Europese afspraken betekent volgens Wiebes ook dat het gelijke speelveld in stand blijft, omdat Nederland niet als enige verder gaat dan een reductie van 40 procent in 2030.
Volgens de klimaatwet moet de Nederlandse uitstoot over tien jaar met 49 procent zijn teruggebracht ten opzichte van 1990. In de wet staat ook opgenomen dat het Nederlandse doel meebeweegt als het Europese doel wordt verhoogd, benadrukt de klimaatminister op de dag na Prinsjesdag.
Als onderdeel van de kabinetsplannen voor volgend jaar werd dinsdag ook het plan voor de CO2-heffing gepresenteerd. Op de invulling ervan kwam snel kritiek, onder meer van GroenLinks. De partij vindt het een slechte zaak dat bedrijven pas vanaf 2024 financieel echt wat merken van de heffing. Het kabinet gooit drie jaar weg, vindt de oppositiepartij, maar daar is Wiebes het niet mee eens. "De eerste drie jaar hebben ook niet zoveel zin", zegt hij.
Bedrijven hebben volgens Wiebes de aanlooptijd nodig om groene investeringen te doen. Het is vooral belangrijk om met een plan te komen "waarmee je in 2030 het doel haalt en duidelijkheid geeft in de jaren ervoor".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Duitse bondspresident Frank-Walter Steinmeier en zijn vrouw Elke Büdenbender gaan tijdens hun aanstaande staatsbezoek aan Nederland samen met het koningspaar onder meer langs bij het Nationaal Holocaustmuseum, het Internationaal Strafhof (ICC) en chipfabrikant ASML. De Rijksvoorlichtingsdienst maakte het volledige programma woensdag bekend. Het paar bezoekt Nederland van 9 tot en met 11 juni.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het H'ART Museum in Amsterdam is later dit jaar een bijzondere bruikleen te zien. Het is het schilderij La Blouse Roumaine (1940) van de Franse schilder Henri Matisse (1869-1954). Het hangt normaal in het Centre Pompidou in Parijs en wordt vrijwel nooit uitgeleend: dit wordt pas de tweede keer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders van grote schermen krijgen veel aanvragen voor de wedstrijden van Oranje tijdens het WK voetbal. Met name voor de wedstrijd op 20 juni, als Nederland vanaf 19.00 uur tegen Zweden speelt, is grote belangstelling.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Drie slachtoffers van een grote zedenzaak in Apeldoorn eisen een publicatieverbod van een boek waarin hun zus vertelt over de mishandeling en het seksueel misbruik in het strenggelovige gezin. Vrijdagmiddag dient bij de rechtbank in Arnhem een kort geding, bevestigt advocaat Xander Sijmons.
1 uur geledenBREDA (ANP) - De rechtbank in Breda heeft woensdag twaalf jaar cel opgelegd aan de 24-jarige Jordy C. voor de dodelijke schietpartij in een supermarkt in Vlissingen op 22 juni vorig jaar. Daarbij kwam de 44-jarige Thomas van Wanrooij om het leven.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Van dinsdag op woensdag hebben ongeveer 140 asielzoekers de nacht doorgebracht in de opvang in congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, net als de nacht ervoor. Voor hen was geen plek in het opvangcentrum in Ter Apel. Zo'n 20 tot 30 mensen hebben ervoor gekozen om in Ter Apel te blijven en buiten te slapen, zegt een woordvoerster van het Rode Kruis.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft vorige week dinsdag op Schiphol een medewerker van een vrachtafhandelingsbedrijf aangehouden die mogelijk gegevens uit bedrijfssystemen met criminelen heeft gedeeld. Dat heeft de marechaussee woensdag bekendgemaakt.
4 uur geleden