WHO: ruim 22.500 mensen met ingrijpende verwondingen in Gaza
GAZA-STAD (ANP) - Meer dan 22.500 mensen, een kwart van de gewonden in Gaza sinds het begin van het Israëlische offensief in oktober, hebben "levensveranderende" verwondingen waarvan ze "nu en in de komende jaren" moeten revalideren. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Het gaat onder meer om ernstige verwondingen aan ledematen, amputaties, trauma aan het ruggenmerg, traumatisch hersenletsel en brandwonden.
De situatie wordt verergerd door de algehele ineenstorting van de gezondheidszorginfrastructuur in Gaza, waarschuwt Rik Peeperkorn, de Nederlander die de WHO vertegenwoordigt in het bezette Palestijnse gebied. "Patiënten kunnen niet de zorg krijgen die ze nodig hebben. Acute revalidatiediensten zijn ernstig verstoord en gespecialiseerde zorg voor complexe verwondingen is niet beschikbaar."
Volgens het VN-gezondheidsagentschap zijn slechts 17 van de 36 ziekenhuizen in Gaza nog gedeeltelijk operationeel. Primaire gezondheidszorg wordt vaak opgeschort vanwege Israëlische aanvallen en evacuatiebevelen. Diensten zoals wondverzorging, fysiotherapie en psychologische ondersteuning zijn ofwel ontoegankelijk of helemaal niet beschikbaar. Duizenden mensen lopen risico op verdere complicaties, handicaps of zelfs de dood, aldus de WHO.
De cijfers weerspiegelen de data die op 23 juli beschikbaar waren.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
1 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
2 uur geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
4 uur geleden