WHO merkt apenpokkenuitbraak aan als internationale crisis
GENÈVE (ANP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de uitbraak van apenpokken in de Democratische Republiek Congo aangemerkt als een internationale noodsituatie. Een speciale zestienkoppige crisiscommissie heeft de WHO daarover geadviseerd. Er is internationale samenwerking nodig om de uitbraak onder controle te krijgen, zei WHO-baas Tedros Adhanom Ghebreyesus.
De zogenoemde 'public health emergency of international concern' (PHEIC) is het hoogste waarschuwingsniveau dat de WHO kan afkondigen. Daarmee geeft de organisatie een waarschuwing af dat sprake is van een ernstige dreiging voor de volksgezondheid die internationale gevolgen kan hebben en daarom mogelijk ook om internationaal ingrijpen vraagt.
De ziekte gaat al tientallen jaren rond, maar de uitbraak van dit jaar is uitzonderlijk, zei de voorzitter van de adviescommissie Dimie Ogoina. De huidige variant van de ziekte, de zogenoemde clade 1b, duikt al in verschillende Afrikaanse landen op, zei hij. "Er is ook een kans dat die zich verspreidt naar andere regio's." Deskundigen waarschuwden in de persconferentie dat meer onderzoek nodig is om de verspreiding beter te begrijpen.
'Zeer zorgwekkend'
Apenpokken, ook wel mpox, was van juli 2022 tot mei vorig jaar ook al aangemerkt als een PHEIC. Volgens het RIVM is de ziekte sinds april in Nederland bij 1306 mensen vastgesteld. De ziekte verloopt bij mensen meestal milder dan de pokken, al kan de aandoening wel pijn en littekens veroorzaken. Soms treden complicaties op die dodelijk kunnen zijn.
Dit jaar is de ziekte al 14.000 keer vastgesteld, zei Tedros. Dat is meer dan in heel 2023. Er zijn tot nu toe 524 sterfgevallen vastgesteld. Tedros omschreef de situatie als "zeer zorgwekkend". Het Agentschap voor Volksgezondheid van de Afrikaanse Unie had de ziekte dinsdag al aangemerkt als een noodsituatie.
Sinds 2009 is zeven keer eerder een PHEIC uitgeroepen. Naast apenpokken gaat het om een variant van de H1N1, polio, zika, COVID-19 en twee keer voor ebola.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO zou de Verenigde Staten eigenlijk moeten helpen bij het verkrijgen van Groenland, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Alleen de VS zijn in staat om het gebied te verdedigen tegen Rusland en China, en dat is essentieel voor de veiligheid van de VS, aldus Trump. Hij noemt iedere andere uitkomst vlak voor Amerikaans overleg met Groenland en Denemarken "onaanvaardbaar".
59 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid te onderhandelen over vrede in Oekraïne, al zijn gesprekken over een staakt-het-vuren niet serieus te nemen voordat er een vredesakkoord ligt. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tijdens een persconferentie. Het zou daarbij helpen, zei Lavrov, als de VS het Kremlin op de hoogte houden van de vredesvoorstellen zoals die nu besproken worden.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Mychajlo Fedorov als nieuwe minister van Defensie. De 34-jarige was vicepremier en minister van Digitale Transformatie. Hij speelde een rol bij technische innovaties in de oorlog tegen Rusland.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt voor "ongekende gevolgen" als de Verenigde Staten Groenland innemen. Het eiland hoort bij Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil het bij de VS voegen omdat dat volgens hem "nodig is voor de nationale veiligheid".
1 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het dodental na een treinongeluk in het noordoosten van Thailand is opgelopen naar 31, meldt het ministerie van Gezondheid. Het ongeluk vond woensdagochtend plaats toen een bouwkraan op rijtuigen van een trein viel. De trein, die onderweg was naar hoofdstad Bangkok, ontspoorde en stond korte tijd in brand.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier is van plan binnen afzienbare tijd het Lagerhuis te ontbinden. Dat zegt de partijleider van coalitiepartner de Japanse Innovatiepartij. Daarmee maakt de coalitie van premier Sanae Takaichi de weg vrij voor vervroegde verkiezingen, in wat volgens verschillende media een poging is om een steviger mandaat te krijgen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - 60 van de 90 miljard euro van de EU-lening voor Oekraïne voor 2026 en 2027 is bedoeld voor aankoop van militair materiaal, heeft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt. Dat moet vooral in Europa worden gekocht. Alleen als het benodigde materiaal niet in Europa te koop is of niet op tijd kan worden geleverd, kan het buiten Europa worden aangeschaft.
2 uur geleden