
WHO merkt apenpokkenuitbraak aan als internationale crisis
GENÈVE (ANP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de uitbraak van apenpokken in de Democratische Republiek Congo aangemerkt als een internationale noodsituatie. Een speciale zestienkoppige crisiscommissie heeft de WHO daarover geadviseerd. Er is internationale samenwerking nodig om de uitbraak onder controle te krijgen, zei WHO-baas Tedros Adhanom Ghebreyesus.
De zogenoemde 'public health emergency of international concern' (PHEIC) is het hoogste waarschuwingsniveau dat de WHO kan afkondigen. Daarmee geeft de organisatie een waarschuwing af dat sprake is van een ernstige dreiging voor de volksgezondheid die internationale gevolgen kan hebben en daarom mogelijk ook om internationaal ingrijpen vraagt.
De ziekte gaat al tientallen jaren rond, maar de uitbraak van dit jaar is uitzonderlijk, zei de voorzitter van de adviescommissie Dimie Ogoina. De huidige variant van de ziekte, de zogenoemde clade 1b, duikt al in verschillende Afrikaanse landen op, zei hij. "Er is ook een kans dat die zich verspreidt naar andere regio's." Deskundigen waarschuwden in de persconferentie dat meer onderzoek nodig is om de verspreiding beter te begrijpen.
'Zeer zorgwekkend'
Apenpokken, ook wel mpox, was van juli 2022 tot mei vorig jaar ook al aangemerkt als een PHEIC. Volgens het RIVM is de ziekte sinds april in Nederland bij 1306 mensen vastgesteld. De ziekte verloopt bij mensen meestal milder dan de pokken, al kan de aandoening wel pijn en littekens veroorzaken. Soms treden complicaties op die dodelijk kunnen zijn.
Dit jaar is de ziekte al 14.000 keer vastgesteld, zei Tedros. Dat is meer dan in heel 2023. Er zijn tot nu toe 524 sterfgevallen vastgesteld. Tedros omschreef de situatie als "zeer zorgwekkend". Het Agentschap voor Volksgezondheid van de Afrikaanse Unie had de ziekte dinsdag al aangemerkt als een noodsituatie.
Sinds 2009 is zeven keer eerder een PHEIC uitgeroepen. Naast apenpokken gaat het om een variant van de H1N1, polio, zika, COVID-19 en twee keer voor ebola.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/RTR) - De liberale burgemeester van Warschau, Rafal Trzaskowski, lijkt zondag nipt de Poolse presidentsverkiezingen te gaan winnen. Dat blijkt uit een exitpoll. Daarin krijgt Trzaskowski 50,3 procent van de stemmen, terwijl de nationalistische Karol Nawrocki op 49,7 procent blijft steken.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Zes politieke partijen in Suriname ondertekenen zondagavond (lokale tijd) het regeerakkoord dat de basis moet vormen voor de nieuwe regering van Jennifer Geerlings-Simons. Zij volgde vorig jaar Desi Bouterse op als voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP).
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De stafchef van het Israëlische leger, Eyal Zamir, heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van het grondoffensief naar andere delen van de Gazastrook. Dat meldt het leger na een bezoek van Zamir in het zuiden van het belegerde kustgebied. Het offensief gaat door tot "de terugkeer van al onze gijzelaars en de uitschakeling van de regeringscapaciteiten en militaire tak van Hamas", aldus de verklaring.
3 uur geledenRABAT (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk steunt het plan van Marokko voor de Westelijke Sahara, een gebied dat al bijna vijftig jaar onderwerp van conflict is. Eerder lieten ook Kenia, Frankrijk en de Verenigde Staten weten het Marokkaanse plan te steunen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Naar schatting 100.000 mensen zijn zondag afgekomen op festiviteiten op de Champs-Élysées in Parijs ter ere van de overwinning van Paris Saint-Germain in de Champions League-finale. Dat leidde tot gewelddadige confrontaties tussen fans en politie, die meermaals hard ingreep en pepperspray gebruikte.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger verklaart dat het "niet op burgers heeft geschoten" in of rond een door de VS gesteund hulpcentrum in Zuid-Gaza. Eerder zondag meldden Palestijnse hulpdiensten dat het leger het vuur had geopend op een menigte Palestijnen bij een hulpdistributiepunt van de Gaza Humanitarian Foundation (GHF) in de stad Rafah in Gaza. Daarbij zouden 31 doden en meer dan honderd gewonden zijn gevallen.
5 uur geledenIRKOETSK (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Oekraïne heeft meerdere militaire vliegvelden in Rusland aangevallen, melden bronnen bij de Oekraïense veiligheidsdiensten en pro-Russische bloggers. Een van de doelwitten zou een basis diep in Siberië zijn geweest, duizenden kilometers van de grens met Oekraïne.
8 uur geleden