Wetlandwachter Roland treft dode zeearend aan nabij de Oesterdam
THOLEN - Wetlandwachter Roland-Jan Buijs heeft afgelopen zondag een dode zeearend aangetroffen ter hoogte van de Kreekraksluizen. Roland trof twee losse poten aan op een pad onder een windmolen van Windpark Kreekraksluis. De rest van de vogel werd gevonden in het nabije riet. Gezien de beschadigingen aan het dier, en de vindplaats, kan vrijwel zeker worden vastgesteld dat het dier verongelukt is door de windmolen.
In het Markiezaatsmeer vestigde zich 6 jaar geleden voor het eerst een jong koppel zeearenden. En dat is bijzonder te noemen, want in heel Nederland zijn er in 2021 slechts 22 paren geteld, waarvan er 17 tot broeden zijn gekomen.
Het vrouwtje van het eerste koppel is poorloos verdwenen na haar tweede broedpoging. Inmiddels heeft een nieuw koppel zich gevestigd in het gebied en vliegen er een aantal juvenielen rond. Op dit moment wordt onderzocht welke zeearend het verongelukte dier betreft. Aangezien de zeearenden regelmatig richting het Krammer Volkenrak en de Ooster- en Westerschelde vliegen om voedsel te vinden, moeten ze het Windpark Kreekraksluis meermaals op een dag passeren. Elke passeervlucht is een risicovlucht op nog een ongeval met prachtige vogelsoort die het Natura2000 gebied rijk is.
Foto: Erik de Jonge
Detectiesystemen
Dat windmolens en windmolenparken een bedreiging vormen voor vogelsoorten is al langer bekend. De Werkgroep Zeearend Nederland houdt dit goed in de gaten. Maar er zijn inmiddels ook goede technieken om dieren tijdig te detecteren, waardoor de molen bijvoorbeeld stilgezet kan worden als de vogel in de buurt vliegt. Bij nieuw aan te leggen windmolenparken moet er vooraf een toetsing plaatsvinden om de negatieve gevolgen van de aanleg op onder andere vogelsoorten in kaart te brengen.
Er is contact gelegd met de eigenaar van Windpark Kreekraksluis. Genoemden partijen zullen binnenkort met elkaar in overleg gaan om te kijken of toekomstige ongelukken voorkomen kunnen worden.
Helaas!! Opnieuw een #zeearend gesneuveld door een windmolen, dit keer één uit het #Markiezaat…?? En dat terwijl het voorkomen kan worden. Graag zsm landelijk betere afspraken maken over windmolens bij natuur! https://t.co/kV2iQkBkP8 pic.twitter.com/31cAV62ipz
— Erik de Jonge (@BoswachterEdJ) August 29, 2022Meer uit Tholen
THOLEN - Veel ouderen op Tholen zijn actief bezig met hun gezondheid, maar er is nog ruimte voor verbetering. Dat blijkt uit onderzoek van de gemeente Tholen in samenwerking met SportZeeland, waaraan ruim 600 senioren deelnamen.
15 uur geledenTHOLEN - Het enige stembureau in de gemeente waar de toegankelijkheid extra aandacht verdient, is in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Dat antwoordt het college op schriftelijke vragen van Aron Beurkens (SGP) in aanloop naar de verkiezingen op 18 maart. Andere stembureaus zijn wel goed toegankelijk.
19 uur geledenTHOLEN - Op 2 maart heeft Carbid Stichting Tholen twee cheques uitgereikt aan De Zonnebloem en Tholen Sterk. Met de donaties ondersteunt de stichting opnieuw twee lokale initiatieven met een sociaal-maatschappelijk karakter.
1 dag geledenTHOLEN - Internationale Vrouwendag wordt aanstaande zaterdag op Tholen gevierd met een aanvullend programma. Naast het hijsen van de vlag wordt er een kijkje genomen in het atelier van Monique van den Hout en vindt er een lunch plaats.
1 dag geledenTHOLEN - Wat gebeurde er zaterdag 28 februari allemaal in het amateurvoetbal? In dit overzicht zetten we de uitslagen en programma's van de Thoolse voetbalclubs op een rijtje. Dit is een samenvatting van speelronde 16 in de Derde Klasse en speelronde 14 in de Vierde en Vijfde Klasse.
2 dagen geledenANNA JACOBAPOLDER - Broeken, tassen, gordijnen, petten, knuffels: alle soorten textiel mag in de strijd van de Textiel Race. Naast basisscholen De Kraal in Tholen en de Groen van Prinsterer in Scherpenisse doet ook groep 6, 7, 8 van Het Kompas in Anna Jacobapolder mee. De klas van juf Annemieke bestaat uit slechts tien leerlingen, maar gelukkig bepaalt de grootte van de groep straks niet wie er wint.
2 dagen geledenTHOLEN - Wie een huis wil kopen op Tholen, komt op een relatief koele woningmarkt terecht. De druk op de woningmarkt is hier de afgelopen vier jaar afgenomen, blijkt uit cijfers van Bouwfonds Gebiedsontwikkeling (BPD) die dinsdag zijn gepubliceerd.
2 dagen geleden