Wetlandwachter Roland treft dode zeearend aan nabij de Oesterdam
THOLEN - Wetlandwachter Roland-Jan Buijs heeft afgelopen zondag een dode zeearend aangetroffen ter hoogte van de Kreekraksluizen. Roland trof twee losse poten aan op een pad onder een windmolen van Windpark Kreekraksluis. De rest van de vogel werd gevonden in het nabije riet. Gezien de beschadigingen aan het dier, en de vindplaats, kan vrijwel zeker worden vastgesteld dat het dier verongelukt is door de windmolen.
In het Markiezaatsmeer vestigde zich 6 jaar geleden voor het eerst een jong koppel zeearenden. En dat is bijzonder te noemen, want in heel Nederland zijn er in 2021 slechts 22 paren geteld, waarvan er 17 tot broeden zijn gekomen.
Het vrouwtje van het eerste koppel is poorloos verdwenen na haar tweede broedpoging. Inmiddels heeft een nieuw koppel zich gevestigd in het gebied en vliegen er een aantal juvenielen rond. Op dit moment wordt onderzocht welke zeearend het verongelukte dier betreft. Aangezien de zeearenden regelmatig richting het Krammer Volkenrak en de Ooster- en Westerschelde vliegen om voedsel te vinden, moeten ze het Windpark Kreekraksluis meermaals op een dag passeren. Elke passeervlucht is een risicovlucht op nog een ongeval met prachtige vogelsoort die het Natura2000 gebied rijk is.
Foto: Erik de Jonge
Detectiesystemen
Dat windmolens en windmolenparken een bedreiging vormen voor vogelsoorten is al langer bekend. De Werkgroep Zeearend Nederland houdt dit goed in de gaten. Maar er zijn inmiddels ook goede technieken om dieren tijdig te detecteren, waardoor de molen bijvoorbeeld stilgezet kan worden als de vogel in de buurt vliegt. Bij nieuw aan te leggen windmolenparken moet er vooraf een toetsing plaatsvinden om de negatieve gevolgen van de aanleg op onder andere vogelsoorten in kaart te brengen.
Er is contact gelegd met de eigenaar van Windpark Kreekraksluis. Genoemden partijen zullen binnenkort met elkaar in overleg gaan om te kijken of toekomstige ongelukken voorkomen kunnen worden.
Helaas!! Opnieuw een #zeearend gesneuveld door een windmolen, dit keer één uit het #Markiezaat…?? En dat terwijl het voorkomen kan worden. Graag zsm landelijk betere afspraken maken over windmolens bij natuur! https://t.co/kV2iQkBkP8 pic.twitter.com/31cAV62ipz
— Erik de Jonge (@BoswachterEdJ) August 29, 2022Meer uit Tholen
BERGEN OP ZOOM - Wie kan er mooier vertellen over zijn vak dan degene die er dagelijks mee bezig is. Waar komt zijn of haar liefde voor het vak vandaan? Waarom hebben ze voor dit beroep gekozen? Wat is er nou zo mooi aan het vak? En hoe ziet een werkdag er eigenlijk uit? Deze week: teamleider Miranda Mentzij en hbo-verpleegkundige Nienke Stins van TanteLouise.
2 uur geledenTHOLEN - Over ruim een maand is het alweer tijd voor de jaarlijkse grote vrijwilligersactie NLdoet. Op vrijdag 13 en zaterdag 14 maart kunnen vrijwilligers lokale verenigingen en organisaties een handje helpen bij activiteiten die vaak gepaard gaan met veel gezelligheid. Ondertussen zijn er binnen de gemeente Tholen al verschillende activiteiten aangemeld die dringend op zoek zijn naar vrijwilligers.
5 uur geledenTHOLEN - De Provincie Zeeland stelt ook in 2026 subsidie beschikbaar voor de restauratie van rijksmonumenten. Vorig jaar profiteerden vier projecten op Tholen van deze regeling. Dit jaar is een totaalbudget van 3,1 miljoen euro beschikbaar.
1 dag geledenTHOLEN - De aanhoudende vorst zorgt niet alleen voor gladde wegen en bevroren autoruiten, maar ook voor een toename van muizen- en rattenoverlast in huis. Volgens het landelijke platform Beestjeskwijt zoeken knaagdieren massaal hun toevlucht tot spouwmuren en isolatielagen van woningen. Vooral goed geïsoleerde huizen blijken in trek als warme schuilplaats tijdens koude nachten.
1 dag geledenTHOLEN - De stichting Zomerconcerten Tholen zoekt optredens voor de concerten van juni tot en met oktober. Tijdens deze zaterdagmiddagen krijgen muzikanten een podium. Solo, met een ensemble of koor; alles is welkom.
1 dag geledenSINT ANNALAND / OUD VOSSEMEER / SINT PHILIPSLAND - Er zijn oplichters actief in meerdere dorpen op Tholen. Daarvoor waarschuwt de Zeeuwse politie.
2 dagen geledenTHOLEN - Raadslid Han van 't Hof (ABT) snapt niet waarom het college meewerkt aan een vergunning voor de huisvesting van arbeidsmigranten aan de Slabbecoornweg in Tholen. Een eerder besluit staat verblijf van gastarbeiders op Thoolse bedrijventerreinen niet toe, maar het college wil dit omzeilen via een zogeheten BOPA-procedure. In schriftelijke vragen aan het bestuur verzoekt Van 't Hof om onderbouwing.
2 dagen geleden