Werkvloer onveiliger door versoepelen arboregels, vrezen bonden
UTRECHT (ANP) - Vakbonden maken zich zorgen over de veiligheid op de werkvloer. Aanleiding zijn recent aangenomen moties in de Tweede Kamer die leiden tot een versoepeling van de arboregels. Volgens FNV, CNV en VCP zien de indieners en de Tweede Kamer de gevolgen over het hoofd. De voorstellen leiden volgens de bonden "tot meer zieken en doden door werk", stellen zij in een brief aan staatssecretaris Jurgen Nobel (Participatie en Integratie).
"Er gaan jaarlijks 4100 mensen dood door een ziekte die ze hebben opgelopen door of op het werk", legt vicevoorzitter Kitty Jong van FNV uit, verwijzend naar een rapport van de Nederlandse Arbeidsinspectie. "De teugels nu laten vieren levert meer arbeidsdoden en gewonden op en dat alles vanwege de krokodillentranen van een aantal ondernemers."
De vakbonden halen in hun brief drie moties aan die zijn aangenomen in de Tweede Kamer. Een van deze moties gaat over het uitgebreid rapporteren door kleine werkgevers, als schilders en kappers, over het gebruik van gevaarlijke stoffen. "Onwerkbaar", stellen de indieners. Een andere motie wil het aantal deskundigen voor het toetsen van de zogenoemde risico-inventarisatie en -evaluatie (RI&E) terugschroeven van drie naar een. De RI&E beschrijft de risico's binnen een bedrijf op het gebied van gezondheid en veiligheid van werknemers.
Volgens de bonden leggen de moties "een bom onder het arbobeleid" en zijn deze in strijd met onder meer Europese regels. "Het is even triest als zorgelijk dat een groot deel van de Tweede Kamer de regels rond de veiligheid en gezondheid van de mensen die onze economie draaiend houden niet lijkt te kennen of minder belangrijk vindt dan de ervaren regeldruk van ondernemers", aldus Jong.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
5 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
6 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
7 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
10 uur geleden