Werkvloer onveiliger door versoepelen arboregels, vrezen bonden
UTRECHT (ANP) - Vakbonden maken zich zorgen over de veiligheid op de werkvloer. Aanleiding zijn recent aangenomen moties in de Tweede Kamer die leiden tot een versoepeling van de arboregels. Volgens FNV, CNV en VCP zien de indieners en de Tweede Kamer de gevolgen over het hoofd. De voorstellen leiden volgens de bonden "tot meer zieken en doden door werk", stellen zij in een brief aan staatssecretaris Jurgen Nobel (Participatie en Integratie).
"Er gaan jaarlijks 4100 mensen dood door een ziekte die ze hebben opgelopen door of op het werk", legt vicevoorzitter Kitty Jong van FNV uit, verwijzend naar een rapport van de Nederlandse Arbeidsinspectie. "De teugels nu laten vieren levert meer arbeidsdoden en gewonden op en dat alles vanwege de krokodillentranen van een aantal ondernemers."
De vakbonden halen in hun brief drie moties aan die zijn aangenomen in de Tweede Kamer. Een van deze moties gaat over het uitgebreid rapporteren door kleine werkgevers, als schilders en kappers, over het gebruik van gevaarlijke stoffen. "Onwerkbaar", stellen de indieners. Een andere motie wil het aantal deskundigen voor het toetsen van de zogenoemde risico-inventarisatie en -evaluatie (RI&E) terugschroeven van drie naar een. De RI&E beschrijft de risico's binnen een bedrijf op het gebied van gezondheid en veiligheid van werknemers.
Volgens de bonden leggen de moties "een bom onder het arbobeleid" en zijn deze in strijd met onder meer Europese regels. "Het is even triest als zorgelijk dat een groot deel van de Tweede Kamer de regels rond de veiligheid en gezondheid van de mensen die onze economie draaiend houden niet lijkt te kennen of minder belangrijk vindt dan de ervaren regeldruk van ondernemers", aldus Jong.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
7 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
9 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 dag geleden