Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Werkgevers verschuilen zich in cao-overleg achter coronapandemie'

'Werkgevers verschuilen zich in cao-overleg achter coronapandemie'

UTRECHT (ANP) - Werkgevers verschuilen zich in cao-onderhandelingen achter de coronapandemie. Ze zijn heel erg voorzichtig als het gaat om loonsverhogingen, constateert vicevoorzitter Zakaria Boufangacha van vakbond FNV in een tussenevaluatie van het cao-seizoen. Hij vreest dat als de economie straks weer flink gaat aantrekken de lonen achter zullen blijven, net als na de vorige crisis.

Boufangacha, die bij de bond gaat over het arbeidsvoorwaardenbeleid, merkt bij de werkgevers "kruideniersgedrag" en een grote behoudendheid. Vaak moet FNV aan cao-tafels ook nog "heel hard knokken" voor afspraken met werkgevers die in de landelijke polder al in akkoorden zijn vastgelegd. En in de supermarktbranche en de metaalsector wordt al maanden gestaakt omdat de werkgevers daar niet willen instemmen met de eisen van FNV, terwijl deze sectoren er toch tamelijk goed voorstaan.

Dit alles staat volgens de FNV’er haaks op de goede economische vooruitzichten en oplopende inflatieverwachtingen. "Het is dezelfde reflectie die we ook zagen na de vorige crisis, terwijl de economie toen ook aantrok", zegt Boufangacha." Mijn verwachting is dat de economie nu veel sterker gaat aantrekken dan toen. Maar dat zien we nog niet terug in de loonontwikkelingen tot nu toe."

Loongolf

Bij de krapte op de arbeidsmarkt zou eigenlijk een soort loongolf passen, vindt hij. Boufangacha hoopt daar in de tweede helft van het jaar meer van terug te zien. Hij heeft ook goede hoop dat het uiteindelijk wel mee zal vallen met de mogelijke faillissementengolf, die kenners eerder voorspelden. "Vooral omdat het in veel sectoren goed gaat. Voorlopig gaat de coronasteun van de overheid gelukkig door."

De gemiddelde loonsverhoging in de cao's die sinds 1 december zijn afgesloten bedraagt volgens FNV nu nog 1,7 procent. Dat is minder dan de inflatie die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) onlangs naar buiten bracht voor de maand mei. In koopkracht gaan werknemers er dus op achteruit, redeneert FNV. De looneis van de bond staat al een aantal jaar op 5 procent.

Horeca-cao

Er zijn ook sectoren die heel zwaar zijn getroffen door de crisis, bijvoorbeeld de horeca of de luchtvaart. FNV is daarom ook cao's overeengekomen waarin helemaal geen loonsverhoging is opgenomen. Dit speelt bijvoorbeeld voor de horeca-cao. In totaal heeft de bond 102 nieuwe cao's afgesloten voor 830.000 mensen. 43 procent van die werknemers moest vanwege de crisis genoegen nemen met een nullijn.

Dat de lonen omhoog moeten vindt niet alleen de vakbond. Recent pleitte president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) er eveneens voor dat bedrijven de lonen van hun personeel meer moeten verhogen. Hij begreep dat veel werkgevers door de coronacrisis andere zorgen hebben, maar nu de vooruitzichten voor het economisch herstel er goed uitzien zou er volgens Knot ook weer ruimte moeten zijn om personeel wat extra’s te bieden. Dat zou ook goed zijn voor het bredere economische plaatje, aldus Knot.

Meer uit Financieel

Handelaar: minder kerosine door militair gebruik leidingen

ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.

1 uur geleden
Damrak onder druk door aanhoudende spanningen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.

1 uur geleden
Frankrijk en Polen bouwen samen militaire satelliet

GDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.

2 uur geleden
Onlinegokmarkt fors gekrompen; illegaal aanbod lijkt te groeien

DEN HAAG (ANP) - De onlinegokmarkt is in het afgelopen jaar fors gekrompen. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in haar jaarverslag over 2025. Het aantal meldingen over het illegale aanbod is wel toegenomen, wat duidt op een vergroting van die markt.

3 uur geleden
Wall Street daalt door oplopende spanningen VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag licht lager geopend. Beleggers namen geen risico na de sterke opmars op vrijdag, die volgde op de heropening van de Straat van Hormuz door Iran. De spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran liepen afgelopen weekend echter weer op door de inbeslagname van een Iraans vrachtschip door de Amerikaanse marine. Ook sloot Iran zaterdag het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz weer af door de aanhoudende Amerikaanse blokkade van de Iraanse havens.

3 uur geleden
Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen weer welkom in Qatar

DOHA (ANP/AFP) - Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn weer welkom op de luchthaven van het Qatarese Doha. Dat is voor het eerst sinds de start van de Iranoorlog eind februari. De Qatarese luchtvaartautoriteit laat weten dat de activiteiten van buitenlandse maatschappijen "geleidelijk worden hervat".

4 uur geleden
Woonbond kritisch over versoepeling Wet betaalbare huur

AMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging voor huurders, is kritisch op het voorstel van het kabinet om de Wet betaalbare huur te versoepelen. Met het voorstel worden "veel te hoge huren opnieuw mogelijk".

4 uur geleden