Wereldwijde goudvraag naar record in derde kwartaal
LONDEN (ANP/AFP) - De wereldwijde vraag naar goud is in het derde kwartaal naar een record gestegen, terwijl ook de goudprijs zelf naar ongekende hoogtes klom. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag in de afgelopen periode 1313 ton. Dat is 3 procent meer dan een jaar eerder.
Volgens de WGC is dat het hoogste niveau sinds de metingen begonnen in 2020. De vraag naar goud wordt aangejaagd door onder meer de wereldwijde handelsonrust en geopolitieke onzekerheid, waardoor beleggers naar veilig geachte investeringen zoeken zoals goud. De investeringsvraag naar goud was goed voor 55 procent van de totale vraag.
Maar ook centrale banken kopen meer goud. Die aankopen lagen 10 procent hoger dan een jaar eerder. Daar staat tegenover dat er wel minder vraag naar goud was voor gebruik in juwelen als gevolg van de hoge prijs. Die vraag zakte met 19 procent.
146 miljard dollar
Gemeten naar waarde was met die goudvraag een bedrag gemoeid van 146 miljard dollar. Dat is 44 procent meer dan een jaar eerder. Dat komt door de sterk gestegen prijs van het edelmetaal sinds begin dit jaar. Goud tikte op 20 oktober een piek aan van 4381 dollar per troy ounce (31,1 gram). Sindsdien is de prijs teruggezakt naar iets onder de 4000 dollar.
De WGC zegt verder dat de productie van goud uit mijnen in het afgelopen kwartaal uitkwam op 977 ton. De goudproductie uit recycling bedroeg 344 ton.
De brancheorganisatie stelt ook dat de vooruitzichten voor goud positief blijven. Volgens de WGC is de markt nog niet verzadigd en blijft er nog steeds een strategische vraag naar goud.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense farmacieconcern Novo Nordisk, bekend van de diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, heeft een ongevraagd bod gedaan op branchegenoot Metsera. Novo Nordisk doet een bod van 6,5 miljard dollar en overtreft daarmee de bieding van de Amerikaanse concurrent Pfizer.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De economie van de eurozone is in het afgelopen kwartaal met 0,2 procent gegroeid. Dat is meer dan de 0,1 procent van drie maanden eerder, waar economen ook voor het derde kwartaal van uitgingen. De meevallende consumptie compenseerde de teruglopende export en industriƫle activiteit.
2 uur geledenBUSAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voelt zich "buitengewoon vereerd" dat de Chinese president Xi Jinping toestaat dat China "massale hoeveelheden" sojabonen, sorghum en andere landbouwproducten koopt. Dat schreef Trump op Truth Social na een ontmoeting met Xi.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse economie is in het afgelopen kwartaal ontsnapt aan een recessie. Zoals verwacht was er stagnatie voor de derde economie ter wereld. De belangrijkste handelspartner van Nederland blijft last houden van een kwakkelende industrie en gevolgen van de Amerikaanse importheffingen.
2 uur geledenHERZOGENAURACH (ANP/RTR/DPA) - Het Duitse sportmerk Puma schrapt nog eens negenhonderd banen om kosten te besparen. Het bedrijf kampt met dalende verkopen en verliezen. Eerder dit jaar verdwenen al vijfhonderd banen bij Puma. De nieuwe ontslagronde treft kantoorpersoneel en moet volgend jaar afgerond zijn.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Eurostar, de spoorvervoerder die met hogesnelheidstreinen van Amsterdam naar Londen en Parijs rijdt, krijgt concurrentie op het spoor door de Kanaaltunnel. De Britse zakenman Richard Branson beloofde donderdag de treinverbindingen door het Kanaal "op te schudden", nadat toezichthouders een belangrijke aanvraag van zijn bedrijf Virgin Group hebben goedgekeurd om een spoordepot in Oost-Londen te delen met Eurostar.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell heeft in het derde kwartaal fors meer winst behaald dan een jaar eerder. Het bedrijf gaat de komende tijd ook opnieuw voor miljarden aan eigen aandelen inkopen. Dat aandeleninkoopprogramma ter waarde van 3,5 miljard dollar moet worden afgerond bij de aankondiging van de resultaten over het vierde kwartaal van dit jaar.
3 uur geleden