Wereldwijde goudvraag naar record in derde kwartaal
LONDEN (ANP/AFP) - De wereldwijde vraag naar goud is in het derde kwartaal naar een record gestegen, terwijl ook de goudprijs zelf naar ongekende hoogtes klom. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag in de afgelopen periode 1313 ton. Dat is 3 procent meer dan een jaar eerder.
Volgens de WGC is dat het hoogste niveau sinds de metingen begonnen in 2020. De vraag naar goud wordt aangejaagd door onder meer de wereldwijde handelsonrust en geopolitieke onzekerheid, waardoor beleggers naar veilig geachte investeringen zoeken zoals goud. De investeringsvraag naar goud was goed voor 55 procent van de totale vraag.
Maar ook centrale banken kopen meer goud. Die aankopen lagen 10 procent hoger dan een jaar eerder. Daar staat tegenover dat er wel minder vraag naar goud was voor gebruik in juwelen als gevolg van de hoge prijs. Die vraag zakte met 19 procent.
146 miljard dollar
Gemeten naar waarde was met die goudvraag een bedrag gemoeid van 146 miljard dollar. Dat is 44 procent meer dan een jaar eerder. Dat komt door de sterk gestegen prijs van het edelmetaal sinds begin dit jaar. Goud tikte op 20 oktober een piek aan van 4381 dollar per troy ounce (31,1 gram). Sindsdien is de prijs teruggezakt naar iets onder de 4000 dollar.
De WGC zegt verder dat de productie van goud uit mijnen in het afgelopen kwartaal uitkwam op 977 ton. De goudproductie uit recycling bedroeg 344 ton.
De brancheorganisatie stelt ook dat de vooruitzichten voor goud positief blijven. Volgens de WGC is de markt nog niet verzadigd en blijft er nog steeds een strategische vraag naar goud.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aardgasprijs is woensdagmiddag kort boven de 100 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds december 2022 niet meer voorgekomen. Gas is duurder geworden doordat de spanningen in het Midden-Oosten voor verstoringen in de toevoer van vloeibaar gemaakt aardgas zorgen, wat tot schaarste op de wereldmarkt leidt.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt sinds woensdag weer op het gebruikelijke niveau boodschappen. Vrijdag werd de levering aan huis en op het werk al hervat na problemen door de cyberaanval, maar toen was nog maar een derde van de normale capaciteit beschikbaar. Het plan was om woensdag weer volledig te bezorgen en dat is gelukt, meldt een woordvoerder.
2 uur geledenETTEN-LEUR (ANP) - Those Vegan Cowboys, het plantaardigekaasbedrijf van de oprichters van De Vegetarische Slager, verwacht zijn eerste diervrije kaaseiwitproducten volgend jaar op de markt te brengen in de Verenigde Staten. Dat laat de onderneming uit Etten-Leur woensdag weten nadat de Amerikaanse toezichthouder FDA bij een beoordeling geen bezwaren had.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse minister van Financiën, John Healey, heeft zijn begroting van het Verenigd Koninkrijk aan het parlement gepresenteerd. Daarin kondigt hij onder meer een steunmaatregel aan voor huishoudens vanwege de hoge energieprijzen. Deze wordt betaald door een extra belasting voor banken.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine winsten geopend in aanloop naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. Daarnaast komen na het slot van de handel op Wall Street kwartaalcijfers van Microsoft en Google-moeder Alphabet. De in New York genoteerde Nederlandse chipproducent NXP Semiconductors stond bij de verliezers in navolging van resultaten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt verder en staat op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs nu op bijna 100 euro per megawattuur. De prijs klom woensdag ongeveer 3,5 procent tot 99,50 euro. Veel huishoudens zullen de hogere gasprijs gaan merken in de energierekening nu de vraag stijgt om woningen te verwarmen door de dalende temperaturen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Søren Abildgaard treedt terug als topman van Odido. Abildgaard was bijna tien jaar topman van het telecombedrijf en begeleidde onder meer de overgang van T-Mobile Nederland naar Odido. Hij wordt opgevolgd door Tisha van Lammeren. Zij werkt al ruim twintig jaar bij Odido en haar voorgangers en had daar al een hoge bestuursfunctie.
4 uur geleden