Wereldbank: onrust rond schuldenplafond VS vergroot onzekerheid
NIIGATA (ANP/RTR) - De onrust rond de verhoging van het schuldenplafond van de Verenigde Staten vergroot de economische onzekerheid in de wereld. Dat heeft topman David Malpass van de Wereldbank gezegd op een top van de G7, de groep van zeven rijke landen, in Japan.
Volgens Malpass is de wereldeconomie al aan het afzwakken door de stijgende rentes en worden daardoor investeringen geremd. Het risico op wanbetaling van de Amerikaanse overheid zorgt dus voor nog meer onzekerheid, aldus de Wereldbank-topman. "Het is duidelijk dat onrust rond de grootste economie van de wereld voor iedereen negatief zal zijn."
Eerder drong de Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen er bij het Congres al op aan om het schuldplafond van de overheid van 31,4 biljoen dollar te verhogen om een "ongekende wanbetaling" te voorkomen. Dat zou volgens haar een wereldwijde economische neergang veroorzaken, waarbij het economische leiderschap van de VS ondermijnd wordt.
Lege schatkist
Het schuldenplafond is de wettelijk vastgestelde maximale hoeveelheid schulden die de Amerikaanse overheid mag aangaan. President Joe Biden wil dat de Republikeinen, die in het Huis van Afgevaardigden een meerderheid hebben, instemmen met verhoging van het schuldenplafond zonder bijkomende voorwaarden. Economen denken dat de schatkist binnen een aantal maanden zonder cash komt te zitten als het plafond niet wordt verhoogd.
De Britse minister van Financiën Jeremy Hunt verklaarde op de G7-top dat het "absoluut verwoestend" zou zijn als de VS geen deal kunnen sluiten over het schuldenplafond. Volgens hem zou de Amerikaanse economie daardoor namelijk uit "koers geslagen" kunnen worden. Ook het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft zijn zorgen uitgesproken over de impasse rond het schuldenplafond.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - De resultaten van FrieslandCampina stonden het afgelopen halfjaar sterk onder druk door een snel gestegen melkaanbod en de daarmee samenhangende daling van de zuivelprijzen. Volgens Jan Derck van Karnebeek, topman van het Nederlandse zuivelconcern, bleef de vraag naar producten als boter, kaas, melkpoeder en houdbare melk achter bij de hoge melkaanvoer.
12 minuten geledenOTTAWA (ANP/RTR) - Canada heeft een gezamenlijke opening met de VS van een internationale brug afgezegd wegens de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om de importtarieven voor verschillende producten met 50 procent te verhogen.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel heeft in het tweede kwartaal van 2026 de winstgevendheid opnieuw zien aantrekken. Het bedrijf achter verfmerken als Flexa, Dulux en Sikkens profiteerde daarbij naar eigen zeggen van prijsaanpassingen en kostenverlagingen, waardoor de winstmarge voor het vijfde kwartaal op rij verbeterde.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Om de bouwambities voor huurwoningen waar te maken, is verbetering van het investeringsklimaat in Nederland nodig. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) na onderzoek naar de financiering van private huurwoningen.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Greenpeace Nederland heeft een verzoekschrift ingediend bij de rechtbank in Amsterdam om vleesbedrijf JBS te dwingen bepaalde informatie openbaar te maken. Het gaat de milieuclub om gegevens over de bedrijfsvoering en de groeiplannen en over de mogelijke schade die het bedrijf aanricht aan klimaat, natuur en bevolking. Op basis van die informatie kan Greenpeace naar eigen zeggen een eventuele rechtszaak starten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van een bestaande koopwoning lag in juni gemiddeld 4 procent hoger dan in dezelfde maand een jaar eerder, melden het Kadaster en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook op kwartaalbasis stegen de prijzen met 4 procent. Hoewel huizen nog altijd duurder worden, blijven de prijsstijgingen wel geleidelijk afnemen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemiddelde agrarische grondprijs is in het tweede kwartaal met 6,7 procent gestegen. Dat melden het Kadaster en de Universiteit Wageningen (WUR). De gemiddelde prijs per hectare lag door deze stijging op 108.500 euro in het tweede kwartaal. Deze prijs ligt 13,7 procent hoger dan het gemiddelde over heel 2025.
8 uur geleden