Wereldbank helpt Oekraïne met lid worden van EU
WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank helpt Oekraïne, Moldavië en Georgië met hun voorbereidingen voor een lidmaatschap van de Europese Unie. Volgens bewindvoerder Koen Davidse van de Wereldbank heeft de bank namelijk veel kennis in huis over bijvoorbeeld corruptiebestrijding en andere noodzakelijke hervormingen.
"Op allerlei vlakken kan de bank helpen met financiering maar ook met advies", heeft Davidse gezegd tegen het ANP. "Eerder heeft de Wereldbank dat bijvoorbeeld ook al gedaan voor Kroatië, Bulgarije en Roemenië. Ik heb ook geregeld dat de nieuwe landen met Kroatië hebben gepraat over de te nemen hordes en wat er nodig is."
Toch is nog niet te zeggen wanneer Oekraïne, Moldavië en Georgië eventueel kunnen toetreden tot de EU. "Dat is niet aan ons", zegt Davidse. "Er bestaat een goede band tussen de Wereldbank en Brussel. We helpen Noord-Macedonië, Montenegro en Bosnië hier al langer mee."
Verschillende fases
Davidse onderstreept verder dat Oekraïne, Moldavië en Georgië zich in verschillende fases van het traject richting EU-lidmaatschap bevinden. Oekraïne en Moldavië zijn eerder al door Brussel als kandidaat-lid aangemerkt, voor Georgië is dat nog niet gebeurd. Daarover valt binnenkort waarschijnlijk een beslissing.
De vraag over uitbreiding van het landenblok is weer actueel geworden door de Russische inval in Oekraïne. De Europese lidstaten willen voorkomen dat landen in de invloedssfeer van Rusland komen. Vooral landen in het oosten dringen aan op een grotere unie.
Streefdatum EU-lidmaatschap
Volgens demissionair premier Mark Rutte is er onder de lidstaten van de EU geen steun voor het noemen van een streefdatum waarop nieuwe landen lid moeten kunnen worden van de EU. Eerder werd 2030 genoemd door een aantal EU-topfunctionarissen. "Volgens mij steunt niemand die gedachte hoor", zei de premier eerder deze maand bij een informele EU-top in Granada.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
7 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van Donald Trump en de stappen die de president daarop zette, zorgen ervoor dat de onzekerheid over het handelsklimaat waarschijnlijk verder aanhoudt. Dat laat ING-econoom Bert Colijn weten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer mensen gaan dit jaar de Huishoudbeurs bezoeken, verwacht de organisatie op basis van de ticketverkoop. De 79e editie in de RAI in Amsterdam gaat zaterdag van start en duurt een week.
8 uur geleden