Weinig enthousiasme bij beleggers na recordwinsten in luchtvaart
AMSTERDAM (ANP) - De recordwinsten van luchtvaartconcerns Air France-KLM en British Airways-eigenaar IAG zorgden vrijdag niet voor veel enthousiasme bij beleggers. Zij lijken ervan uit te gaan dat het wel eens om een tijdelijke opleving kan gaan en vrezen dat de vooruitzichten voor de maatschappijen minder rooskleurig zijn. Daarentegen was Signify na het openen van de boeken wel een grote winnaar op de Amsterdamse beurs.
Air France-KLM beleefde deze zomer zijn beste kwartaal ooit en wist de nettowinst ruimschoots te verdubbelen. Topman Ben Smith sprak van een "solide kwartaal". Het aandeel was aan het begin van de handelsdag desondanks de grootste daler in de MidKap, met een verlies van 7 procent. Later trok de koers wel bij en Air France-KLM ging met een plus van 0,4 procent het weekend in. De koers van IAG ging ook behoorlijk op en neer. De onderneming, waarbij onder meer ook het Spaanse Iberia hoort, verloor uiteindelijk 0,6 procent aan beurswaarde.
Wat meespeelt is dat kenners er eigenlijk al op hadden gerekend dat de Europese luchtvaart sterke kwartaalcijfers zou rapporteren, omdat consumenten zijn blijven reizen ondanks de hoge inflatie. De vooruitzichten worden echter vertroebeld door de stijgende olieprijzen als gevolg van conflicten in het Midden-Oosten en het risico van een recessie. "Bezorgdheid domineert het sentiment", concludeert Neil Glynn, directeur van AIR Control Tower, een onderzoeksplatform voor luchtvaartmaatschappijen.
Signify in de plus
Signify werd evenwel dik 5 procent meer waard. Het verlichtingsbedrijf had afgelopen kwartaal opnieuw te maken met dalende verkopen door de aanhoudende zwakke Chinese markt. Volgens topman Eric Rondolat zag Signify de brutomarges echter verder herstellen.
In de AEX-index stond Universal Music Group (UMG) onderaan met een min van ruim 7 procent. Het muzieklabel verdiende afgelopen kwartaal goed aan artiesten als Taylor Swift en de Koreaanse jongensband SEVENTEEN. De omzet uit muziekdownloads ging wel omlaag. Dat gold ook voor de opbrengsten van muzieklicenties.
Eurokoers
De hoofdindex op Beursplein 5 sloot 0,7 procent lager op 714,25 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 768,80 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen daalden tot 0,9 procent. Parijs zakte 1,4 procent. Op de Franse beurs ging Sanofi bijna 19 procent onderuit. De farmaceut liet in zijn kwartaalbericht weten zijn divisie voor consumentengezondheid te willen afsplitsen en zich te richten op medicijnen en vaccins.
De euro was 1,0591 dollar waard, tegen 1,0532 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Whirlpool ging donderdag hard omlaag op de beurzen in New York. De in Michigan gevestigde fabrikant van koelkasten en wasmachines verlaagde de winstverwachting voor het hele jaar met ongeveer de helft. Ook schort het concern het dividend op om schulden af te betalen. Het historisch lage consumentenvertrouwen door de oorlog in het Midden-Oosten weerhoudt veel mensen ervan de duurdere huishoudelijke apparaten van het bedrijf te kopen.
46 minuten geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's heeft in het eerste kwartaal een hogere omzet behaald door stijgende wereldwijde verkopen. Volgens de Amerikaanse fastfoodketen werd ook geprofiteerd van grotere bestellingen van klanten op de thuismarkt.
2 uur geledenDEVENTER (ANP) - Nederlanders zijn afgelopen weken meer met de auto gaan rijden, ondanks de flink gestegen brandstofprijzen. Wel hebben automobilisten hun tankgedrag aangepast, want er wordt meer over de grens getankt. Dat meldt mobiliteitsadviesbureau Goudappel op basis van data van het Nederlands Verplaatsingspanel.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwacht nog deze maand een akkoord over een deel van de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het dagelijks bestuur van de EU, het Europees Parlement en de lidstaten kwamen afgelopen nacht niet tot een voorlopig akkoord over de deal. De zogenoemde triloog wordt dinsdag 19 mei voortgezet.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het faillissement van papierfabriek Coldenhove in Eerbeek is een nieuwe klap voor het Gelderse dorp. Door het woensdag uitgesproken faillissement van Coldenhove verliezen 110 werknemers hun baan. Het is de tweede papierfabriek in Eerbeek die de deuren sluit, want drie jaar geleden ging ook al de fabriek van Stora Enso dicht.
3 uur geledenZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea schrapt 350 banen bij bekende merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer en Interpolis. Het concern brengt de distributieorganisaties van zijn verschillende merken begin volgend jaar samen in een nieuwe divisie. Overlap tussen de teams moet worden verminderd en er zullen taken verder worden geautomatiseerd.
4 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente met een kwart procentpunt verhoogd naar 4,25 procent. De Norges Bank is daarmee de eerste centrale bank in Europa die de leenkosten verhoogt sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Economen hadden verwacht dat Noorwegen de rente deze maand nog onveranderd zou laten. Wel rekenden ze op een renteverhoging in juni.
5 uur geleden