Weinig enthousiasme bij beleggers na recordwinsten in luchtvaart
AMSTERDAM (ANP) - De recordwinsten van luchtvaartconcerns Air France-KLM en British Airways-eigenaar IAG zorgden vrijdag niet voor veel enthousiasme bij beleggers. Zij lijken ervan uit te gaan dat het wel eens om een tijdelijke opleving kan gaan en vrezen dat de vooruitzichten voor de maatschappijen minder rooskleurig zijn. Daarentegen was Signify na het openen van de boeken wel een grote winnaar op de Amsterdamse beurs.
Air France-KLM beleefde deze zomer zijn beste kwartaal ooit en wist de nettowinst ruimschoots te verdubbelen. Topman Ben Smith sprak van een "solide kwartaal". Het aandeel was aan het begin van de handelsdag desondanks de grootste daler in de MidKap, met een verlies van 7 procent. Later trok de koers wel bij en Air France-KLM ging met een plus van 0,4 procent het weekend in. De koers van IAG ging ook behoorlijk op en neer. De onderneming, waarbij onder meer ook het Spaanse Iberia hoort, verloor uiteindelijk 0,6 procent aan beurswaarde.
Wat meespeelt is dat kenners er eigenlijk al op hadden gerekend dat de Europese luchtvaart sterke kwartaalcijfers zou rapporteren, omdat consumenten zijn blijven reizen ondanks de hoge inflatie. De vooruitzichten worden echter vertroebeld door de stijgende olieprijzen als gevolg van conflicten in het Midden-Oosten en het risico van een recessie. "Bezorgdheid domineert het sentiment", concludeert Neil Glynn, directeur van AIR Control Tower, een onderzoeksplatform voor luchtvaartmaatschappijen.
Signify in de plus
Signify werd evenwel dik 5 procent meer waard. Het verlichtingsbedrijf had afgelopen kwartaal opnieuw te maken met dalende verkopen door de aanhoudende zwakke Chinese markt. Volgens topman Eric Rondolat zag Signify de brutomarges echter verder herstellen.
In de AEX-index stond Universal Music Group (UMG) onderaan met een min van ruim 7 procent. Het muzieklabel verdiende afgelopen kwartaal goed aan artiesten als Taylor Swift en de Koreaanse jongensband SEVENTEEN. De omzet uit muziekdownloads ging wel omlaag. Dat gold ook voor de opbrengsten van muzieklicenties.
Eurokoers
De hoofdindex op Beursplein 5 sloot 0,7 procent lager op 714,25 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 768,80 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen daalden tot 0,9 procent. Parijs zakte 1,4 procent. Op de Franse beurs ging Sanofi bijna 19 procent onderuit. De farmaceut liet in zijn kwartaalbericht weten zijn divisie voor consumentengezondheid te willen afsplitsen en zich te richten op medicijnen en vaccins.
De euro was 1,0591 dollar waard, tegen 1,0532 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
7 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
9 uur geleden