Wegwerpvapes in België vrijwel uitverkocht nu verbod nadert
BRUSSEL (ANP/AFP) - Belgische tabakswinkels raken door hun wegwerp-e-sigaretten heen. Voorraden worden niet meer aangevuld omdat de wegwerpvapes bij de zuiderburen vanaf nieuwjaarsdag verboden zijn. Frankrijk bereidt ook een verbod voor.
De Europese Unie streeft ernaar om tegen 2040 een rookvrije generatie te realiseren, waarbij het percentage rokers in de EU-landen moet dalen van ongeveer 25 procent nu naar minder dan 5 procent. Sommige EU-landen zijn van plan deze deadline naar voren te halen.
Wegwerpvapes zijn razend populair onder jongeren vanwege hun brede scala aan smaken zoals appel, watermeloen en cola. Omdat ze nicotine bevatten, kunnen ze een opstapje zijn naar andere tabaksproducten. België is het eerste EU-land dat de wegwerpvapes verbiedt. Frankrijk bereidt een soortgelijk verbod voor, waarbij de boetes op de productie, verkoop en het gratis aanbieden van vapes kunnen oplopen tot 100.000 euro.
Vapes met smaakjes
Een recente EU-studie toonde aan dat de meerderheid van de e-sigaretgebruikers kiest voor een oplaadbare vape, maar de wegwerpversies zijn vooral populair bij jongeren tussen 15 en 24 jaar.
In Nederland is de verkoop van wegwerpvapes niet verboden. Wel is sinds begin dit jaar een verbod van kracht op vapes met smaakjes. Alleen de smaak van tabak is nog toegestaan.
Onlineverkoop in Nederland
Volgens de Nederlandse branchevereniging van elektronische sigarettenverkopers (Esigbond) ontlopen veel Nederlanders het smaakjesverbod. Zij kopen hun vapes nu online, via Chinese webshops en Snapchat.
Staatssecretaris Jeugd, Preventie en Sport Vincent Karremans gaf deze maand toe dat het smaakjesverbod niet altijd wordt nageleefd. Ook verkopers in Nederland zouden zich lang niet altijd aan het verbod houden. Hij noemde het toezicht "heel inefficiënt".
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tot nu toe zes meldingen gekregen over baby's die ziek zijn geworden na het drinken van voeding van Nestlé waarvoor een veiligheidswaarschuwing geldt. Eerder deze maand werd cereulide in de voeding aangetroffen. Deze bacterie kan braken, buikpijn en diarree veroorzaken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 3,5 miljoen Nederlanders merken de gevolgen van de tekorten aan geneesmiddelen in Nederland. Dat is een op de drie medicijngebruikers, meldt de beroepsorganisatie voor apothekers, de KNMP.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuw onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan helpen bij het oplossen van moordzaken waarbij pijnstillers zoals morfine zijn gebruikt, stelt het instituut. Rogier van der Hulst, toxicoloog bij het NFI, deed de afgelopen jaren onderzoek naar de verdeling van morfine in het menselijk lichaam na overlijden.
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.
3 weken geledenAMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
3 weken geledenUTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben rond de jaarwisseling 93 vuurwerkslachtoffers behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) spreekt van een forse stijging. Vorig jaar ging het om 62 patiënten.
3 weken geleden