Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wegwerpvapes in België vrijwel uitverkocht nu verbod nadert

Wegwerpvapes in België vrijwel uitverkocht nu verbod nadert

BRUSSEL (ANP/AFP) - Belgische tabakswinkels raken door hun wegwerp-e-sigaretten heen. Voorraden worden niet meer aangevuld omdat de wegwerpvapes bij de zuiderburen vanaf nieuwjaarsdag verboden zijn. Frankrijk bereidt ook een verbod voor.

De Europese Unie streeft ernaar om tegen 2040 een rookvrije generatie te realiseren, waarbij het percentage rokers in de EU-landen moet dalen van ongeveer 25 procent nu naar minder dan 5 procent. Sommige EU-landen zijn van plan deze deadline naar voren te halen.

Wegwerpvapes zijn razend populair onder jongeren vanwege hun brede scala aan smaken zoals appel, watermeloen en cola. Omdat ze nicotine bevatten, kunnen ze een opstapje zijn naar andere tabaksproducten. België is het eerste EU-land dat de wegwerpvapes verbiedt. Frankrijk bereidt een soortgelijk verbod voor, waarbij de boetes op de productie, verkoop en het gratis aanbieden van vapes kunnen oplopen tot 100.000 euro.

Vapes met smaakjes

Een recente EU-studie toonde aan dat de meerderheid van de e-sigaretgebruikers kiest voor een oplaadbare vape, maar de wegwerpversies zijn vooral populair bij jongeren tussen 15 en 24 jaar.

In Nederland is de verkoop van wegwerpvapes niet verboden. Wel is sinds begin dit jaar een verbod van kracht op vapes met smaakjes. Alleen de smaak van tabak is nog toegestaan.

Onlineverkoop in Nederland

Volgens de Nederlandse branchevereniging van elektronische sigarettenverkopers (Esigbond) ontlopen veel Nederlanders het smaakjesverbod. Zij kopen hun vapes nu online, via Chinese webshops en Snapchat.

Staatssecretaris Jeugd, Preventie en Sport Vincent Karremans gaf deze maand toe dat het smaakjesverbod niet altijd wordt nageleefd. Ook verkopers in Nederland zouden zich lang niet altijd aan het verbod houden. Hij noemde het toezicht "heel inefficiënt".

Meer uit Gezond

Studie: kwaliteit van kraamzorg staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.

2 dagen geleden
Vrouwen vallen vaker en langer uit door stress

SON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.

2 dagen geleden
Huisartsenvereniging kritisch over nieuwe website voor abortuspil

UTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.

3 dagen geleden
RIVM: griepepidemie voorbij

BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.

1 week geleden
Hooikoortsklachten nemen af na weken van stijging

UTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.

1 week geleden
Argentinië officieel uit Wereldgezondheidsorganisatie gestapt

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.

1 week geleden
Clara Wichmann in hoger beroep tegen producent borstimplantaten

AMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.

1 week geleden