Weer hoogst mogelijke celstraf geëist tegen Martien R.
DEN BOSCH (ANP) - Tegen de vermeende drugs- en wapenhandelaar Martien R. uit Oss is vrijdag in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Bosch opnieuw zestien jaar cel geëist. Een hogere straf is voor de feiten waarvan hij is verdacht niet mogelijk.
Ook bij de rechtbank in Den Bosch werd die straf in september 2021 al opgelegd. Het Openbaar Ministerie sprak van een familie "die in een wereld leefde met hun eigen regels en zich onaantastbaar waande".
Tegen twaalf medeverdachten, waarvan er tien directe familie zijn van R., klonken na een meer dan negen uur durend betoog strafeisen tot tien jaar en acht maanden. De eisen zijn in veel gevallen hoger dan de eerder opgelegde straf. Niet alle verdachten hoorden hun eis zelf aan. Sommigen vertrokken voortijdig weer naar hun cel, omdat ze het te lang vonden duren. Ook advocaten morden over de duur van het betoog.
Politieactie
Martien R. en de meeste andere verdachten werden in november 2019 opgepakt tijdens de grote politieactie Operatie Alfa. Ruim vierhonderd agenten overspoelden het woonwagenkamp in Oss, waar veel van de verdachten wonen. Ook was daar 'het kantoor', een schuur waarin leden van de vermeende bende bij elkaar kwamen. Daar had de politie afluisterapparatuur geplaatst.
Justitie ziet Martien R. als de ‘grote baas’ van de criminele organisatie die hij samen met zijn familieleden had. Op het woonwagenkamp werden in ondergrondse opslaglocaties ook grote hoeveelheden harddrugs en wapens gevonden. De verdachten worden onder meer verdacht van de invoer van in totaal ongeveer 1900 kilo cocaïne via de haven van Antwerpen in augustus 2018 en maart 2019.
Cryptotelefoons
De aanklagers gingen ook uren in op mogelijke verweren die de verdediging heeft op de rechtmatigheid van het onderzoek. Zo zouden er fouten zijn gemaakt bij de start van het onderzoek en zou de politie te lang hebben afgeluisterd, waardoor ze bewust misdrijven liet gebeuren. Ook vinden advocaten dat berichten uit gekraakte cryptotelefoons niet mogen worden gebruikt voor het bewijs en dat het OM te veel de media zocht om R. en zijn familie zwart te maken. Justitie vindt dat alles volgens de regels is gebeurd, zoals ook de rechtbank al constateerde in het vonnis.
Wanneer de uitspraak is in het onderzoek, is nog niet bekend. Gedurende het proces zijn twee verdachten overleden. Eén van hen pleegde zelfmoord.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - In een auto in een woonwijk in het oosten van Rotterdam heeft een schietincident plaatsgevonden. De politie meldt dat daarbij een man is overleden en een andere man zwaargewond is geraakt. Het overleden slachtoffer was de bestuurder van de auto. De andere drie inzittenden, onder wie de zwaargewonde man, zijn aangehouden.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Voetbalsupporters die zaterdag in verschillende steden als een soort burgerwacht de straat opgingen, moeten het optreden tegen mogelijke relschoppers overlaten aan de politie. Dat zegt burgemeester van Arnhem Ahmed Marcouch. Eigenrichting past volgens hem niet in een rechtsstaat.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.
11 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten dat onder toezicht staat omdat ze te weinig asielzoekers opvangen, is opgelopen naar 74. Asielminister Bart van den Brink heeft maandag elf gemeenten toegevoegd aan de lijst. Daarop stonden al 63 andere gemeenten.
12 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zou voor iedere inwoner 1 euro moeten doneren voor het behoud van de zeehondenopvang langs de Waddenzee, wat neerkomt op zo'n 665.000 euro. Daarvoor pleit een deel van de Friese politiek, omdat een faillissement dreigt voor zeehondencentrum WEC in Lauwersoog. Onder meer D66, PvdA, GroenLinks en SP overwegen volgende week bij de behandeling van de begroting met een concreet voorstel te komen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpassingen die het kabinet wil doorvoeren aan een wetsvoorstel voor de vermogensbelasting in box 3, zijn volgens de Raad van State niet verantwoord. De hoge wetgevingsadviseur verwijst in een advies naar de Belastingdienst, die de aanpassingen in elk geval voor 2028 onuitvoerbaar vindt. De discussie over het vinden van geld voor de aanpassingen leidt tot "onduidelijkheid en onrust".
16 uur geleden