
‘We willen meer mensen bij onze zaak betrekken’
HEINKENSZAND - Jan-Kees de Meester heeft veel mooie plekken op de wereld gezien, maar heeft zijn leven lang een zwak voor de Zak van Zuid-Beveland. Als voorzitter van stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) wil hij dat wat het gebied zo mooi maakt niet verloren gaat. “Dan moet je af en toe zaken durven benoemen.”
Jan-Kees de Meester is in de coronacrisis tot voorzitter benoemd van de stichting. Het maakt het er niet makkelijker op, maar hij heeft meer dan genoeg te doen. Als eigenaar van een communicatiebureau heeft hij een duidelijke taak. Sinds zijn aantreden is de BZZB actief op social media, is er een nieuwe website gekomen en staat er een mooi filmpje online over de Zak van Zuid-Beveland, zoals de leden en donateurs het gebied graag zien. “We hopen daarmee nieuwe mensen aan te spreken. Er zullen geen massa’s jongeren lid worden, maar we willen ons wel beter laten zien.”
Vlakker
De Meester voelde zich aangesproken door het werk van BZZB, al is hij inwoner van Hansweert. “Ik ben opgegroeid in Rilland, een jongen uit de polders. Rond Rilland zijn deze echter groter, rechter en vlakker, minder mooi als je het mij vraagt. In de Zak van Zuid-Beveland zie je bijna geen rechte lijnen. Het is zoals het was. Af en toe heb je het gevoel dat je door een geschiedenisboek loopt. Dat vind ik aantrekkelijk. Ik vind het ook avontuurlijk, want nog steeds heb ik momenten dat ik niet precies weet waar ik ben.” Een van zijn favoriete plekjes is de Sluishoek bij Nisse. “Daar is het in elk jaargetijde mooi. In de lente is dat zeker een explosie van geluiden, kleuren en geuren.”
Hardlooprondje
Zo lang hij zich kan herinneren is hij geboeid door natuur en erfgoed en al jaren wandelt, rent en fietst hij in de Zak. Tijdens een hardlooprondje vroeg hij zich af of er mensen waren die zich specifiek inzetten voor het behoud van dit unieke gebied. Na wat surfen op het internet stuitte hij op de BZZB. Hij vond dat hij ook wel wat bij kon dragen, belde secretaris Maatje van der Stel en zei dat hij wel wat wilde doen. “Er was meteen een klik”, zegt De Meester. “We willen graag meer mensen bij onze zaak betrekken.”
Onverschilligheid
Hij vindt het triest als karakteristieke elementen van de Zak, zoals een oude bakkeet of een drinkput, door onwetendheid of onverschilligheid verloren gaan, bijvoorbeeld omdat deze in de weg staan. “Soms staan we dan lijnrecht tegenover een boer, maar we werken ook veel samen. We zijn kritisch, maar constructief. Gelukkig zien boeren ook steeds vaker de waarde van het landschap.”
Hoogspanning
Belangrijke onderwerpen die spelen zijn de uitbreiding van Goes, de nieuwe hoogspanningsleiding door het landschap, de wens van North Sea Port om een soort central gate bij De Drie Klauwen te maken en kleine, maar net zo belangrijke zaken, zoals het behoud van meidoornhagen en bloemdijken. “Ik ben ervan overtuigd dat het belangrijk is dat we onze stem laten horen voor de Zak. De historische elementen die van de Zak de Zak maken staan niet alleen maar in de weg, maar hebben veel waarde.”
De nieuwe website is te vinden via www.bzzb.nl.
Meer uit Reimerswaal
KAPELLE - Op woensdag 9 juli 2025 organiseert Bibliotheek Kapelle een leuke bordspellenmiddag voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. Tussen 14.00 en 17.00 uur kunnen ze gratis meedoen aan allerlei leuke spellen.
1 uur geledenREIMERSWAAL - De gemeenteraad van Reimerswaal heeft de Kadernota goedgekeurd voor de komende jaren. In 2026 en 2027 lijkt de gemeente het financieel goed te doen: er blijft dan geld over. Maar vanaf 2028 krijgt Reimerswaal minder geld van de overheid. Dat betekent dat er daarna waarschijnlijk bezuinigd moet worden.
14 uur geledenREIMERSWAAL - De gemeenteraad van Reimerswaal heeft de Kadernota goedgekeurd voor de komende jaren. In 2026 en 2027 lijkt de gemeente het financieel goed te doen: er blijft dan geld over. Maar vanaf 2028 krijgt Reimerswaal minder geld van de overheid. Dat betekent dat er daarna waarschijnlijk bezuinigd moet worden.
19 uur geledenKAPELLE - De politie onderzoekt een woninginbraak aan de Cederlaan in Kapelle en roept getuigen op zich te melden. De inbraak vond zaterdag rond 12.25 uur plaats. Volgens de politie is de woning met geweld betreden.
23 uur geledenWEMELDINGE - Een man is zondagmiddag per traumahelikopter overgebracht naar het Universitair Ziekenhuis Antwerpen (UZA), nadat hij onwel was geworden bij het Sluisplateau in Wemeldinge. De hulpdiensten rukten massaal uit na de melding rond 16.20 uur.
1 dag geledenHANSWEERT - Voorgaande jaren trok het tuinconcert van Muziekvereniging Scheldegalm in Hansweert altijd veel bezoekers die zichtbaar genoten harmonie en slagwerkgroep. Dit jaar geen tuinconcert maar een pleinconcert en wel op maandagavond 30 juni. Locatie is het dorpsplein voor Dorpshuis Kaj Munk.
3 dagen geledenYERSEKE - Deze zomer vaart de voet- en fietsveerboot "De Zwerver 3" tussen Yerseke (Beatrixhaven) en Tholen (Bergse diepsluis). Van donderdag 10 juli tot en met vrijdag 29 augustus 2025, met uitzondering van vrijdag 15 augustus, vaart het veer wekelijks op donderdag en vrijdag.
4 dagen geleden