‘Wat doe je als je telefoon of computer uitvalt?’
Wie zijn de Zeeuwen die onze provincie veilig maken? In samenwerking met Veiligheidsregio Zeeland brengt Weekblad de Bode in deze rubriek verhalen van deze Zeeuwen. Wat doen ze en waarom? Ook geven ze veiligheidstips. In dit negende deel is Dan de Bruijn van de Delta Radio Communicatie Ondersteuning (DRCO) aan het woord.
Hoe maak ik Zeeland veilig?
“Op verschillende manieren. Zo ben ik specialist industriële veiligheid. Samen met collega’s controleren we jaarlijks de 25 grote chemische bedrijven van Zeeland op het veiligheidsmanagementsysteem. Dit doen we samen met onder meer de arbeidsinspectie, en zowel aangekondigd als onverwachts. Ook bepalen we of een bedrijfsbrandweer noodzakelijk is. In piketdienst ben ik adviseur gevaarlijke stoffen. Dan adviseer ik een week per maand bij incidenten met gevaarlijke stoffen. Ook ben ik vrijwilliger bij de Maritieme Incident Response Group (MIRG), een specialistisch team dat ingezet wordt bij incidenten op grote schepen. Dit doen we samen met Engeland, Frankrijk en België. Als laatste ben ik vrijwilliger bij de Delta Radio Communicatie Ondersteuning, opgericht in 2004. Het heeft z’n oorsprong sinds de Watersnoodramp van 1953. Zendamateurs zorgden ervoor dat communicatie met andere delen van het land mogelijk bleef. In 2003, tijdens de 50-jarige herdenking, bliezen we dit nieuw leven in. De meldkamer beslist of we ingezet worden. Onze antennes bevinden zich onder andere op elk stadhuis in Zeeland en de vier grote brandweerkazernes. Iedere maand oefenen we en bezoeken we de antennelocaties.”
Waarom ben je dit gaan doen?
“Na de Zeevaartschool kwam ik op de grote vaart terecht, waarna ik naar de chemische industrie overstapte. Daar had ik te maken met veiligheid en de (bedrijfs)brandweer. Van daaruit was de overstap naar (toen nog) de regionale brandweer niet zo groot en de stap naar adviseur gevaarlijke stoffen een logische. Bij de MIRG kon ik de liefde voor zee en veiligheid van anderen waarborgen combineren. Radiozendamateur ben ik al veertig jaar. Bij de DRCO kan ik deze radiokennis gebruiken om anderen te ondersteunen. Geweldig toch? Zo ondersteunen we ook Omroep Zeeland en helpen Rijkswaterstaat bij het peilen van stoorsignalen.”
Wanneer wordt de DRCO ingezet?
“Op aangeven van de meldkamer. We komen niet alleen in actie bij rampen, maar juist bij lokale storingen. Stel dat in Noord-Beveland de telefoonverbinding uitvalt. Wij kunnen dan via onze zenders communiceren met de dorpen. Bij de recente overstroming in Zuid-Limburg stonden collega’s daar en Belgische collega’s waren standby om bij te springen. Niet nodig geweest, maar wel fijn om te weten!”
Heb je een veiligheidstip voor de Zeeuwen?
“Mensen vertrouwen op de smartphone en computer. Maar wat als deze uitvallen? Denk eens na over alle koppelingen die je hiermee thuis bedient, zoals je auto, sloten, lichten of centrale verwarming. Zorg dat je voor noodgevallen altijd een opgeladen powerbank bij je hebt.”
Meer info: zeelandveilig.nl.
Meer uit Beveland
COLIJNSPLAAT - Zondagochtend heeft zich in een woning aan de Voorstraat in Colijnsplaat een ernstige medische situatie voorgedaan waarbij een reanimatie nodig was.
1 maand geledenGOES - Zaterdagochtend ontstond een brand in een bijgebouw aan de J.D. van Mellestraat in Goes. De brandweer kwam snel ter plaatse en heeft de brand geblust.
1 maand geledenGOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.
1 maand geledenGOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.
1 maand geledenGOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.
1 maand geledenGOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro.
1 maand geledenBorsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.
1 maand geleden