Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Warschau en Brussel bijna eens over miljarden coronaherstelfonds

Warschau en Brussel bijna eens over miljarden coronaherstelfonds

BRUSSEL/WARSCHAU (ANP) - Er zit schot in de slepende onderhandelingen tussen Polen en de Europese Commissie over de miljarden uit het coronaherstelfonds waarop Polen aanspraak maakt. Er is in principe een uitweg gevonden uit de ruzie over de Poolse omgang met de rechtsstaat, meldt Warschau.

De onderhandelaars zijn eruit en er is nu alleen nog "officiële goedkeuring door de Europese Commissie nodig", zegt verantwoordelijk minister Waldemar Buda. Hij verwacht die "binnen een dag of tien". De Europese Commissie bevestigt dat zij "de laatste hand legt" aan het overleg met Polen over wat de lidstaat moet hebben bereikt en moet beloven voor de 36 miljard euro uit het herstelfonds.

De commissie wil met name een eind maken aan de greep die de Poolse politiek heeft op de rechterlijke macht. Polen moet daarom een tuchtkamer opdoeken die rechters kon aanpakken die de regering niet aanstaan, herhaalde het dagelijks bestuur van de EU vrijdag. Verder moet het Poolse tuchtrecht op de schop en moeten op onwettige wijze ontslagen rechters hun baan terugkrijgen.

Mijlpalen en doelen

Die voorwaarden hoeven niet allemaal al helemaal vervuld te zijn voor de geldkraan geleidelijk open kan, laat Brussel doorschemeren. De commissie zegt "mijlpalen en doelen" met Polen af te spreken.

Polen en Hongarije zijn, naast het door de kabinetsformatie late Nederland, de enige EU-landen waarvan de steunaanvraag nog niet is goedgekeurd. De commissie hield de hand op de knip zolang de twee zorgenkinderen morrelen aan de democratie en de rechtsstaat. Maar sinds Polen vooroploopt in de hulp aan het benarde Oekraïne is de druk op Brussel om Warschau tegemoet te komen zienderogen gegroeid.

Meer uit Financieel

Rederij MSC staakt scheepvaart uit Golfregio tijdelijk om oorlog

GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.

4 uur geleden
Beleggers juichen na uitspraak Trump over naderend einde oorlog

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.

4 uur geleden
Eurogroep: EU moet voorbereid zijn op lange periode instabiliteit

BRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.

4 uur geleden
Lufthansa schort vluchten naar Midden-Oosten verder op

FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.

5 uur geleden
Rusland bereid Europa olie te leveren in sterk verstoorde markt

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.

7 uur geleden
FNV: werknemers spoeddienst DHL gaan staken

DEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.

7 uur geleden
AEX-index herstelt zich van fors verlies bij opening

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.

8 uur geleden