Wall Street positief na sterker dan verwachte banengroei VS
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De groei van het aantal banen in de Verenigde Staten heeft vorige maand alle verwachtingen van economen overtroffen. Dat zorgde vrijdag bij de opening van de aandelenmarkt op Wall Street voor positieve reacties van beleggers. De werkloosheid daalde onverwacht en de loongroei versnelde, wat de zorgen over een aanzienlijke verslechtering van de arbeidsmarkt wegnam.
Het aantal banen buiten de Amerikaanse landbouwsector steeg in september met 254.000, het hoogste aantal in zes maanden. Dit volgde op een naar boven bijgestelde toename van 72.000 over de twee voorgaande maanden. De werkloosheid daalde naar 4,1 procent en de uurlonen stegen met 0,4 procent, volgens cijfers die door de Amerikaanse overheid werden gepubliceerd.
De belangrijkste graadmeters van de beurzen in New York gingen kort na de opening van de handel duidelijk omhoog. De Dow-Jonesindex noteerde 0,7 procent hoger op 42.284 punten. De brede S&P 500 steeg eveneens 0,7 procent, tot 5741 punten, en technologiebeurs Nasdaq kreeg er 1,1 procent bij op 18.115 punten.
Banenrapport
Het maandelijkse banenrapport is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank, de Federal Reserve. De Fed kwam vorige maand nog met een renteverlaging met een half procentpunt om een sterke afkoeling van de arbeidsmarkt in de VS te voorkomen. Naar verwachting gaat de centrale bank bij de vergadering in november opnieuw de rente verlagen. De vraag is alleen hoe groot die rentestap wordt.
Eerder leek een rentestap van een half procentpunt nog tot de mogelijkheden te behoren. Dat zou de arbeidsmarkt flink kunnen aanjagen. Maar dat lijkt nu minder nodig, denken analisten van Bloomberg Economics. "De arbeidsmarktgegevens zien er over de hele linie supersterk uit", zeggen ze in een eerste reactie op het banenrapport. Daarom lijkt het volgens hen waarschijnlijk dat de rente volgende maand met een kwart procent omlaaggaat.
Rivian
Bij de bedrijven op Wall Street ging de elektrische automaker Rivian 6,5 procent omlaag. Rivian verlaagde zijn productiedoelstelling voor het hele jaar en kwam met teleurstellende cijfers over de leveringen in het derde kwartaal.
Verder kelderden de aandelen van Spirit Airlines met zo'n 26 procent. Dat gebeurde na een bericht waaruit bleek dat de luchtvaartmaatschappij in gesprek was met schuldeisers over de voorwaarden van mogelijke faillissementsbescherming. Dit volgt op de mislukte fusie met JetBlue Airways.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.
32 minuten geledenMIDDELBURG (ANP) - In totaal 173 bedrijven en instellingen in Zeeland die op een wachtlijst staan voor een nieuwe of zwaardere stroomaansluiting, krijgen die binnenkort. Netbeheerders Stedin en Tennet melden dat donderdag, nadat ze eerder ongeveer 260 megawatt aan ruimte hadden gevonden op het volle Zeeuwse stroomnet. Dat lukte omdat er afspraken met huidige grootgebruikers zijn gemaakt over meer flexibiliteit in hun electriciteitsverbruik.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Zweden mag een vrachtschip van de Russische 'schaduwvloot' overdragen aan Oekraïne. De Zweedse rechter heeft toestemming gegeven om een Oekraïens verzoek daartoe in te willigen, melden Zweedse media als Dagens Nyheter en Expressen.
1 uur geledenWOERDEN (ANP) - Koninklijke Horeca Nederland (KHN) doet onderzoek naar de grootte van een datalek in de sector en is een meldpunt aan het inrichten. De branchevereniging krijgt signalen van meerdere hotels waarbij gasten nepberichten met betaalverzoeken krijgen, bevestigt KHN na berichtgeving in meerdere media over een datalek in de hotellerie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De groene stroom die consumenten en ondernemers krijgen is wel echt duurzaam te noemen, zeggen energieleveranciers Eneco en Essent in een reactie op een onderzoek van klimaatstichting HIER. Die organisatie meldde donderdag dat ongeveer een derde van de groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Daarbij gaat het onder meer om bepaalde producten van Eneco en Essent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eurostar blijft verder groeien. De internationale treindienst verwacht dit jaar een miljoen meer reizigers vanuit Nederland dan het jaar ervoor. Dat maakt dat Nederland belangrijk is voor het merk, onderstreept topvrouw Gwendoline Cazenave tijdens de viering van dertig jaar treinen tussen Amsterdam en Parijs.
2 uur geledenSEATTLE (ANP) - Amazon gaat de komende jaren meer investeren in Europa. Daardoor neemt het aantal medewerkers van het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern in Europa naar verwachting met 25.000 toe. Op dit moment heeft Amazon 230.000 mensen in dienst in Europa.
2 uur geleden