Wall Street positief na sterker dan verwachte banengroei VS
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De groei van het aantal banen in de Verenigde Staten heeft vorige maand alle verwachtingen van economen overtroffen. Dat zorgde vrijdag bij de opening van de aandelenmarkt op Wall Street voor positieve reacties van beleggers. De werkloosheid daalde onverwacht en de loongroei versnelde, wat de zorgen over een aanzienlijke verslechtering van de arbeidsmarkt wegnam.
Het aantal banen buiten de Amerikaanse landbouwsector steeg in september met 254.000, het hoogste aantal in zes maanden. Dit volgde op een naar boven bijgestelde toename van 72.000 over de twee voorgaande maanden. De werkloosheid daalde naar 4,1 procent en de uurlonen stegen met 0,4 procent, volgens cijfers die door de Amerikaanse overheid werden gepubliceerd.
De belangrijkste graadmeters van de beurzen in New York gingen kort na de opening van de handel duidelijk omhoog. De Dow-Jonesindex noteerde 0,7 procent hoger op 42.284 punten. De brede S&P 500 steeg eveneens 0,7 procent, tot 5741 punten, en technologiebeurs Nasdaq kreeg er 1,1 procent bij op 18.115 punten.
Banenrapport
Het maandelijkse banenrapport is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank, de Federal Reserve. De Fed kwam vorige maand nog met een renteverlaging met een half procentpunt om een sterke afkoeling van de arbeidsmarkt in de VS te voorkomen. Naar verwachting gaat de centrale bank bij de vergadering in november opnieuw de rente verlagen. De vraag is alleen hoe groot die rentestap wordt.
Eerder leek een rentestap van een half procentpunt nog tot de mogelijkheden te behoren. Dat zou de arbeidsmarkt flink kunnen aanjagen. Maar dat lijkt nu minder nodig, denken analisten van Bloomberg Economics. "De arbeidsmarktgegevens zien er over de hele linie supersterk uit", zeggen ze in een eerste reactie op het banenrapport. Daarom lijkt het volgens hen waarschijnlijk dat de rente volgende maand met een kwart procent omlaaggaat.
Rivian
Bij de bedrijven op Wall Street ging de elektrische automaker Rivian 6,5 procent omlaag. Rivian verlaagde zijn productiedoelstelling voor het hele jaar en kwam met teleurstellende cijfers over de leveringen in het derde kwartaal.
Verder kelderden de aandelen van Spirit Airlines met zo'n 26 procent. Dat gebeurde na een bericht waaruit bleek dat de luchtvaartmaatschappij in gesprek was met schuldeisers over de voorwaarden van mogelijke faillissementsbescherming. Dit volgt op de mislukte fusie met JetBlue Airways.
Meer uit Financieel
KYOTO (ANP) - Nintendo verwacht dit jaar minder Switch 2-spelcomputers te verkopen dan vorig jaar, toen de console op de markt werd gebracht. Tegelijkertijd is het Japanse gamebedrijf van plan de prijzen voor de Switch 2 te verhogen. Net als veel andere elektronicafabrikanten kampt Nintendo met sterk gestegen kosten voor chips door de grote vraag van AI-bedrijven.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ook klanten van Reaal kunnen definitief geld tegemoetzien als compensatie voor de woekerpolisaffaire. Meer dan 90 procent van de gedupeerden heeft ingestemd met de schikking die organisaties als de Consumentenbond en ConsumentenClaim ruim twee jaar geleden namens hen overeenkwamen. Daarmee kan het uitbetalen beginnen, meldt de Consumentenbond.
22 minuten geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Commerzbank heeft de winstverwachting voor dit jaar verhoogd. Ook schrapt de Duitse bank meer banen. De stappen volgen op het vijandige bod van de Italiaanse bank UniCredit op Commerzbank.
46 minuten geledenTOKIO (ANP) - Elektronica- en entertainmentconcern Sony verwacht dit jaar de winst op te voeren, geholpen door betere resultaten van zijn gametak en muziekdivisie. Het bedrijf verkoopt onder andere de PlayStation 5-console en denkt ook meer eigen games te verkopen. Van de spelcomputers zelf verwacht Sony er juist minder te verkopen dan in het afgelopen boekjaar.
47 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR/AFP) - Het Japanse autoconcern Toyota verwacht dat de winst in het huidige boekjaar, dat loopt tot en met maart 2027, met een vijfde zal dalen. De onzekerheden over de kosten en leveringen door de oorlog in het Midden-Oosten drukken volgens de grootste autofabrikant ter wereld op de winst, ondanks de sterke vraag naar hybride modellen die de omzetgroei stimuleert.
1 uur geledenROSMALEN (ANP) - De impact van de oorlog in het Midden-Oosten is voor Heijmans "beheersbaar". Prijzen van grondstoffen fluctueren door de onzekerheid maar dat heeft nagenoeg geen effect op de lopende projecten omdat de inkoop daarvan grotendeels al gedaan is, meldt het bouwbedrijf.
1 uur geledenROERMOND (ANP) - De fabrikant van funderingen voor windmolens Sif rekent op een "tijdelijk uitdagende periode" in 2027 en 2028. Voor dit jaar is het orderboek nog gevuld, maar doordat er de afgelopen jaren veel minder interesse was in aanbestedingen voor windparken op zee, dreigt de productie in de loop van volgend jaar terug te vallen. Topman Fred van Beers verwacht dat de sector vanaf 2029 "terugkeert naar houdbare niveaus", meldt hij bij de kwartaalcijfers van Sif.
1 uur geleden