Wall Street lager na verklaring Witte Huis over importtarieven
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag lager gesloten. Beleggers leken te zijn geschrokken van de verklaring van het Witte Huis dat de regering van president Donald Trump vasthoudt aan de invoerdatum van 1 februari voor het opleggen van importtarieven op producten uit Canada, Mexico en China.
De stemming op Wall Street was eerder vrijdag positief, maar sloeg om na de verklaring van de perschef van het Witte Huis dat de regering van Trump zaterdag de importtarieven openbaar maakt en dat die dan direct zullen gelden. Daarmee reageerde perschef Karoline Leavitt op een bericht van persbureau Reuters, waarin ingewijden meldden dat de importheffingen naar verwachting pas op 1 maart zouden ingaan.
De Dow-Jonesindex sloot 0,8 procent lager op 44.544,66 punten. De brede S&P 500-index zakte 0,5 procent tot 6040,53 punten. Techgraadmeter Nasdaq verloor 0,3 procent op 19.627,44 punten.
Rentetarieven
ING-econoom James Knightley verwacht dat de Federal Reserve de rentetarieven ongewijzigd zal laten totdat meer duidelijkheid komt over de economische gevolgen van de importheffingen. Woensdag heeft de Amerikaanse centrale bank het belangrijkste rentetarief nog onveranderd gelaten.
Verder zegt hij dat een groot deel van de kostenstijgingen door de importtarieven zal worden doorberekend aan Amerikaanse consumenten. "De last zal onevenredig zwaar drukken op huishoudens met een laag inkomen, die een groter deel van hun inkomen besteden aan fysieke goederen." Huishoudens met een hoger inkomen zouden er volgens hem minder last van hebben omdat ze meer uitgeven aan diensten en ervaringen, waarop geen invoerrechten zullen gelden.
Apple
Techbedrijven zagen hun openingswinst vrijdag verdampen. Apple daalde 0,7 procent, nadat beleggers het aandeel aan het begin van de handelsdag nog hoger hadden gezet. Het techconcern heeft naar eigen zeggen zijn beste kwartaal ooit achter de rug, ondanks tegenvallende iPhone-verkopen in China. Intel zakte ook, met 2,9 procent. De chipproducent presteerde afgelopen kwartaal beter dan voorzien, maar de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel wel wat tegen.
Chevron verloor 4,6 procent. Het olie- en gasconcern boekte afgelopen kwartaal minder winst dan verwacht, mede door de lagere olieprijzen. De grote concurrent ExxonMobil, die ook met cijfers kwam, zakte 2,5 procent. Het concern behaalde meer winst dan verwacht, maar de omzet viel tegen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
7 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beƫindigen van de oorlog doorgaan.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
12 uur geleden