
Wall Street lager na verklaring Witte Huis over importtarieven
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag lager gesloten. Beleggers leken te zijn geschrokken van de verklaring van het Witte Huis dat de regering van president Donald Trump vasthoudt aan de invoerdatum van 1 februari voor het opleggen van importtarieven op producten uit Canada, Mexico en China.
De stemming op Wall Street was eerder vrijdag positief, maar sloeg om na de verklaring van de perschef van het Witte Huis dat de regering van Trump zaterdag de importtarieven openbaar maakt en dat die dan direct zullen gelden. Daarmee reageerde perschef Karoline Leavitt op een bericht van persbureau Reuters, waarin ingewijden meldden dat de importheffingen naar verwachting pas op 1 maart zouden ingaan.
De Dow-Jonesindex sloot 0,8 procent lager op 44.544,66 punten. De brede S&P 500-index zakte 0,5 procent tot 6040,53 punten. Techgraadmeter Nasdaq verloor 0,3 procent op 19.627,44 punten.
Rentetarieven
ING-econoom James Knightley verwacht dat de Federal Reserve de rentetarieven ongewijzigd zal laten totdat meer duidelijkheid komt over de economische gevolgen van de importheffingen. Woensdag heeft de Amerikaanse centrale bank het belangrijkste rentetarief nog onveranderd gelaten.
Verder zegt hij dat een groot deel van de kostenstijgingen door de importtarieven zal worden doorberekend aan Amerikaanse consumenten. "De last zal onevenredig zwaar drukken op huishoudens met een laag inkomen, die een groter deel van hun inkomen besteden aan fysieke goederen." Huishoudens met een hoger inkomen zouden er volgens hem minder last van hebben omdat ze meer uitgeven aan diensten en ervaringen, waarop geen invoerrechten zullen gelden.
Apple
Techbedrijven zagen hun openingswinst vrijdag verdampen. Apple daalde 0,7 procent, nadat beleggers het aandeel aan het begin van de handelsdag nog hoger hadden gezet. Het techconcern heeft naar eigen zeggen zijn beste kwartaal ooit achter de rug, ondanks tegenvallende iPhone-verkopen in China. Intel zakte ook, met 2,9 procent. De chipproducent presteerde afgelopen kwartaal beter dan voorzien, maar de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel wel wat tegen.
Chevron verloor 4,6 procent. Het olie- en gasconcern boekte afgelopen kwartaal minder winst dan verwacht, mede door de lagere olieprijzen. De grote concurrent ExxonMobil, die ook met cijfers kwam, zakte 2,5 procent. Het concern behaalde meer winst dan verwacht, maar de omzet viel tegen.
Meer uit Financieel
SOFIA (ANP/BLOOMBERG) - In Bulgarije is zaterdag massaal geprotesteerd tegen de invoering van de euro in het Zuidoost-Europese land. Duizenden mensen gingen de straat op in tientallen steden, terwijl de autoriteiten zich voorbereiden op de overstap naar de Europese munt begin volgend jaar.
8 uur geledenESSEN (ANP/BLOOMBERG) - Aan de al meer dan een halve eeuw oude breuk binnen de Duitse supermarktketen Aldi komt mogelijk een eind. De families achter organisaties Aldi Nord, waartoe de Nederlandse Aldi's behoren, en Aldi Süd voeren gesprekken over een mogelijke fusie, meldde het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche zaterdag op basis van ingewijden.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/DPA) - De Europese Commissie betreurt de verdere verhoging van Amerikaanse tarieven op staalimport, heeft een woordvoerder uit Brussel zaterdag laten weten. Europa zou klaarstaan om tegenmaatregelen te nemen.
11 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het verbond van olie-exporterende landen OPEC+ verhoogt de olieproductie in juli opnieuw flink. Dit wordt de derde maand op rij dat het kartel de productie sterker verhoogt dan oorspronkelijk gepland, waardoor de olieprijzen verder kunnen dalen. Voor automobilisten kan dit gunstig uitpakken bij het tanken.
13 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese industriële bedrijvigheid is in mei voor de tweede maand op rij gekrompen, komt naar voren uit zaterdag verschenen cijfers van het Chinese statistiekbureau. Het feit dat Beijing een tijdelijk staakt-het-vuren had bereikt in de verhitte handelsoorlog met de Verenigde Staten kon een verdere afname van de economische activiteit niet voorkomen.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump wil de private sector inschakelen om de weg te effenen voor bemande missies naar Mars. Daarvoor wordt veel geld vrijgemaakt in de uitgeklede begroting van ruimtevaartorganisatie NASA. Tientallen andere wetenschappelijke missies lijken daardoor juist niet door te gaan. Ook dreigen veel banen te verdwijnen bij NASA.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump kan voorlopig niet doorgaan met plannen om tienduizenden federale banen te schrappen en veel overheidskantoren en -programma's te sluiten. Een Amerikaans hof van beroep heeft vrijdag geweigerd de regering toestemming te geven voor massale ontslagen van federale werknemers en een herstructurering van overheidsdiensten. Hiermee blijft een eerder vonnis van een lagere rechtbank van kracht dat deze ingrijpende overheidshervorming blokkeerde.
18 uur geleden