Wall Street komt bij na banenrapport en eindigt fors hoger
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse winsten geëindigd. Aan het begin van de handelssessie schrokken beleggers nog van een sterker dan verwachte banengroei in de Verenigde Staten, omdat die zou kunnen leiden tot extra renteverhogingen. Maar later ebde die rentevrees weg en ging de aandacht uit naar de sterk presterende Amerikaanse economie.
De Dow-Jonesindex steeg 0,9 procent tot 33.407,58 punten. De bredere S&P 500 won 1,2 procent tot 4308,50 punten en techbeurs Nasdaq eindigde 1,6 procent hoger tot 13.431,34 punten.
Volgens het belangrijke banenrapport van het Amerikaanse ministerie van Arbeid kwamen er vorige maand 336.000 nieuwe arbeidsplaatsen bij in de grootste economie ter wereld, bijna twee keer zoveel als economen in doorsnee hadden verwacht. Dit wakkerde in de eerste handelsminuten de rentevrees aan, wat ook leidde tot een daling van de waarde van veel obligaties. Uiteindelijk kregen handelaren die rekenen op een sterke economie in combinatie met afnemende inflatie de overhand.
Ford
Autofabrikanten GM, Ford en Stellantis stegen tot 3 procent. Vakbond UAW ziet af van stakingen bij nog meer fabrieken van deze concerns, die al weken kampen met werkonderbrekingen van Amerikaanse arbeiders die meer loon willen. De vakbond zegt nu aanzienlijke vooruitgang te boeken in de onderhandelingen met de automakers.
Farmaceut Amgen meldde door te kunnen gaan met de overname van zijn branchegenoot Horizon Therapeutics voor 27,8 miljard dollar. Marktwaakhond FTC spande eerder een rechtszaak aan om de deal tegen te houden, maar na een schikking kan die nu toch doorgaan. Amgen won 0,9 procent, de handel in aandelen van Horizon Therapeutics lag stil.
Olieprijzen
Het op schalieolie gerichte energiebedrijf Pioneer Natural Resources won ruin 10 procent. ExxonMobil (min 1,7 procent) is volgens The Wall Street Journal bezig met een deal om deze branchegenoot over te nemen voor 60 miljard dollar. Daarmee zou het mogelijk de grootste overnamedeal van dit jaar worden.
De olieprijzen liepen weer licht op na de scherpe daling van de afgelopen dagen. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent meer waard op 82,84 dollar. Brentolie steeg 0,5 procent tot 84,46 dollar per vat. Vorige week voedden oplopende olieprijzen, tot bijna 100 dollar per vat, nog de angst dat ze de inflatie langer hoog zouden houden.
De euro was 1,0585 dollar waard, tegenover 1,0596 dollar bij het slot van de Europese beurzen.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagt opnieuw de groeiverwachting voor de economie van de eurozone door de hoge inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De centrale bank in Frankfurt rekent voor dit jaar nu op een groei van 0,8 procent. In maart werd nog op 0,9 procent gerekend, toen er ook al een neerwaartse bijstelling was.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Wereldwijd zullen mensen de komende jaren minder alcohol gaan drinken, ondanks dat het aantal mensen stijgt dat oud genoeg is om dit te mogen doen. Dat blijkt uit een studie van marktonderzoeksbureau IWSR.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verhoogt de rente in de eurozone om de hoge inflatie onder controle te krijgen. Het belangrijkste rentetarief gaat met een kwart procentpunt omhoog naar 2,25 procent. Het is de eerste renteverhoging sinds september 2023 en de eerste rentewijziging in een jaar tijd.
1 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - Het Duitse autoconcern Mercedes-Benz ziet groeimogelijkheden bij zijn activiteiten op defensiegebied door de ontwikkeling van speciale voertuigen voor het gebruik bij militaire doeleinden en reddingsmissies. Momenteel komt minder dan 1 procent van de totale omzet van het bedrijf uit de verkoop van dat soort voertuigen, maar Mercedes wil dat dus vergroten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Horecaondernemers maken nauwelijks extra omzet tijdens het WK voetbal. "Om financieel te profiteren, zal Oranje ver moeten komen in het toernooi, want dan zijn er veel momenten en wordt het vaak drukker", zegt voorzitter Marijke Vuik van branchevereniging KHN. Rabobank ziet dat bij eerdere knock-outwedstrijden van het Nederlands elftal kleine pieken waren in de horecaomzet.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De naam SpaceX is net zo bekend bij de Amerikaanse bevolking als vliegtuigbouwer Boeing. Dat komt naar voren uit een grote peiling die is uitgevoerd door persbureau Reuters in samenwerking met marktonderzoeker Ipsos. SpaceX, het ruimtevaart-, satelliet- en AI-bedrijf van Elon Musk, gaat vrijdag naar de beurs in New York, wat de grootste beursgang ooit moet worden.
3 uur geledenGOUDA (ANP) - Centric gaat een digitale werkplekomgeving aanbieden waarin overheidsorganisaties controle houden over hun data en digitale infrastructuur. Daarbinnen kunnen gebruikers documenten delen, chatten en agenda's beheren. Het moet een alternatief zijn voor platforms van grote techbedrijven. Het Nederlandse ict-bedrijf werkt hiervoor samen met het Duitse Nextcloud.
3 uur geleden