Wall Street hard omlaag na tariefdreiging Trump om Groenland
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag hard omlaag. Ook Amerikaanse beleggers reageerden geschokt op de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa. De Europese markten lieten maandag al flinke verliezen zien na het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om een aantal Europese landen, waaronder Nederland, te straffen met een extra importheffing vanwege hun steun aan Groenland. Wall Street was op die dag gesloten vanwege Martin Luther King Day.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 1,5 procent in het rood op 48.635 punten. De brede S&P 500-index zakte 1,4 procent tot 6844 punten en techbeurs Nasdaq raakte 1,6 procent kwijt tot 23.132 punten. De Europese beurzen gingen dinsdag ook verder omlaag.
"Beleggers hopen op een soort de-escalatieakkoord over Groenland dat het risico wegneemt van het uiteenvallen of een breuk in de NAVO-alliantie. Als de crisis verergert, zal dat waarschijnlijk geen goed nieuws betekenen voor de wereldwijde aandelenmarkten", waarschuwde beleggingsdirecteur Russ Mould van investeringsplatform AJ Bell.
Prijzen edelmetalen bereikt record
Beleggers letten dan ook scherp op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos. Daar staat de kwestie Groenland hoog op de agenda. Trump zei na een telefoongesprek met NAVO-topman Mark Rutte te hebben ingestemd met een bijeenkomst van verschillende partijen in Davos om te praten over Groenland. Trump wil Groenland, dat onderdeel van Denemarken is, inlijven voor de eigen veiligheid van de Verenigde Staten.
Aandelen Endeavour Silver stegen tot ruim 3 procent. De prijzen van edelmetalen, die in onzekere tijden als veilige beleggingen worden gezien, bereikten nieuwe recordniveaus door de geopolitieke spanningen.
Netfix overname HBO Max
Aandelen in de IT-hardwaresector stonden onder druk na een negatief rapport van Morgan Stanley. De zakenbank waarschuwde dat bedrijven hun uitgaven aan pc's, servers en opslag drastisch zullen verlagen als gevolg van prijsstijgingen. Logitech en NetApp werden door Morgan Stanley op de verkooplijst gezet en zakten 4 en 5,6 procent.
Netflix steeg 1,9 procent. De streamingdienst komt na de slotbel met resultaten. Het bedrijf werkt aan een overname van de filmstudio's en streamingdienst HBO Max van entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery ter waarde van bijna 83 miljard dollar.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
24 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
15 uur geleden