Wall Street bereikt nieuwe recordstanden op korte handelsdag
NEW YORK (ANP) - Bekende graadmeters op de beurzen van New York hebben nieuwe recordstanden bereikt op de verkorte handelsdag na feestdag Thanksgiving. Beleggers schoven vrijdag hun zorgen aan de kant over mogelijke handelsspanningen onder de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump. Ze bleven optimistisch over het rentebeleid van de Federal Reserve. Chipbedrijven wonnen terrein na een mediabericht over mogelijk minder strenge nieuwe exportbeperkingen voor de techsector dan eerder gevreesd.
De Dow-Jonesindex bereikte een recordhoogte. Het ging om een winst van 0,4 procent tot 44.910,65 punten. De breed samengestelde S&P 500 eindigde 0,6 procent hoger op 6032,38 punten, wat ook een historisch hoge stand is. Techgraadmeter Nasdaq steeg 0,8 procent tot 19.218,17 punten.
Persbureau Bloomberg meldde donderdag dat de Amerikaanse regering extra beperkingen overweegt op de verkoop van halfgeleiderapparatuur en AI-geheugenchips aan China. De nieuwe maatregelen vallen mogelijk minder streng uit dan eerder gevreesd. Omdat de beurzen in New York vrijdag pas weer opengingen na Thanksgiving reageerden chipfondsen als Applied Materials, Lam Research en KLA nu pas op het nieuws met winsten tot 3,2 procent.
Tijdens de verkorte handelssessie ging de aandacht ook uit naar retailers, die consumenten met kortingsacties naar hun winkels en webshops proberen te lokken tijdens Black Friday. De grote winkelbedrijven Walmart en Target wonnen tot 1,7 procent. TJX, het moederbedrijf van koopjesketen T.J. Maxx, sloot juist 0,5 procent lager.
Microsoft boog een eerder verlies om in een winst van 0,1 procent. Eerder verscheen een bericht dat de Amerikaanse mededingingsautoriteit FTC een onderzoek heeft geopend naar het softwareconcern. Analisten van Wedbush denken dat de zaak weinig gevolgen gaat hebben voor Microsoft.
De euro was 1,0572 dollar waard, tegen 1,0548 dollar bij het slot van de Europese beurzen. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 68,52 dollar. Brentolie werd ook 0,3 procent goedkoper op 73,06 dollar per vat.
Meer uit Financieel
HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Vijf Europese ministers van Financiën willen dat de Europese Commissie een belasting op de winsten van energiebedrijven invoert, vanwege de flink gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De ministers van Duitsland, Italië, Spanje, Portugal en Oostenrijk deden deze oproep in een brief aan eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat), die persbureau Reuters heeft ingezien.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is zaterdag iets duurder geworden aan de pomp, na de flinke prijsstijging van ruim 10 eurocent op vrijdag. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de landelijke adviesprijs voor een liter diesel nu 2,799 euro bedraagt, tegen 2,793 euro vrijdag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn sinds de Iranoorlog voorzichtiger met het boeken van een vakantie. Reisbranchevereniging ANVR meldt dat normaal gesproken 80 procent van de mei- en zomervakanties geboekt is rond deze tijd, maar dat het dit jaar "echt heel anders" verloopt.
9 uur geledenROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
22 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
23 uur geleden