Waakhond: wetsvoorstel delen persoonsgegevens kan te ver gaan
DEN HAAG (ANP) - Het plan van de overheid om meer gegevens van burgers te delen, gaat te ver. Daarvoor waarschuwt de toezichthouder voor privacy, de Autoriteit Persoonsgegevens.
"Aan de Toeslagenaffaire hebben we gezien hoe mensen in de knel kunnen komen. Dit wetsvoorstel gaat verder", stelt voorzitter Aleid Wolfsen. Hij noemt ook de Fraude Signalering Voorziening (FSV), de zwarte lijst van de Belastingdienst, als voorbeeld uit het verleden.
Het plan staat in de voorgestelde Wet gegevensverwerking door samenwerkingsverbanden (WGS). Zo'n samenwerkingsverband is bijvoorbeeld het Regionaal Informatie en Expertise Centrum (RIEC) waarbij gemeenten, politie, Openbaar Ministerie, Belastingdienst, de Immigratie- en Naturalisatiedienst en anderen zijn aangesloten. Het RIEC zou met de nieuwe wet gegevens kunnen delen met andere verbanden en bijvoorbeeld met banken.
Massasurveillance
"Dit wetsvoorstel maakt het mogelijk dat nog veel meer instanties persoonsgegevens met elkaar delen, zonder dat er duidelijk iets aan de hand is. En niet alleen overheidsinstanties, ook private partijen. Hier ligt het risico van massasurveillance op de loer", vindt Wolfsen.
Hij zegt dat er niet duidelijk is vastgelegd wanneer gegevens mogen worden verzameld, wie toegang krijgen tot die informatie en waarom dat nodig is. Zo zou het RIEC informatie over iemands seksuele geaardheid mogen delen. De regering zou de lijst van deelnemers bovendien naar eigen inzicht kunnen uitbreiden, buiten de Tweede en Eerste Kamer om.
Het plan zet volgens Wolfsen "de deur wagenwijd open voor een onbegrensde surveillance door een onbegrensde hoeveelheid partijen".
De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel al goedgekeurd. Het ligt nu bij de Eerste Kamer, die de Autoriteit Persoonsgegevens om advies vroeg. De toezichthouder adviseert de Senaat om het wetsvoorstel niet aan te nemen.
Meer uit Binnenland
'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."
50 minuten geledenNAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.
54 minuten geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
2 uur geleden'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee doet ook onderzoek naar een brand op een militair oefenterrein op de Ederheide, die op dinsdag 21 april uitbrak. Dat werd vrijdag bekendgemaakt. Bekend was al dat onderzoek loopt naar branden op oefenterreinen bij 't Harde, Oirschot en Weert.
4 uur geledenWEERT (ANP) - In Weert geldt een noodverordening voor het gebied waar de brandweer nog steeds bezig is met het blussen van de natuurbrand. De noodverordening is donderdagavond laat ingegaan en geldt vrijdag nog steeds, laat een woordvoerder weten.
4 uur geledenDEN HELDER (ANP) - De Vakbond voor Burger en Militair defensiepersoneel (VBM) is het eens met generaal Onno Eichelsheim, die zegt dat oefeningen van Defensie ondanks de droogte niet tijdelijk stilgelegd hoeven te worden. Deze week ontstonden drie grote natuurbranden op militaire terreinen. Voorzitter Jean Debie vindt het desondanks niet onverantwoord om onder de huidige omstandigheden te oefenen. "Militairen weten over het algemeen heel goed wat ze op zulke momenten moeten doen."
4 uur geleden