VVD'er Kamp ziet partijen er niet uitkomen met informateur Hamer
DEN HAAG (ANP) - Voormalig VVD-minister Henk Kamp ziet niet direct een uitweg uit de huidige impasse in de kabinetsformatie. Dat zegt hij in het televisieprogramma Buitenhof. Kamp verwacht niet dat VVD en CDA alsnog met de linkse partijen gaan onderhandelen en ziet D66 niet opnieuw in zee gaan met de ChristenUnie.
Kamp geldt als een vertrouweling van VVD-leider Mark Rutte en was als informateur betrokken bij de vorming van diens tweede kabinet, samen met de PvdA. Hij noemt het "wel heel treurig" dat er vijf maanden na de Tweede Kamerverkiezingen nog altijd geen zicht is op inhoudelijke onderhandelingen over een nieuwe coalitie, omdat partijen blokkades blijven opwerpen.
VVD en CDA willen niet met twee linkse partijen onderhandelen, terwijl PvdA en GroenLinks niet zonder elkaar willen aanschuiven. D66 wil niet nog eens met de ChristenUnie regeren, onder meer wegens de conservatieve standpunten van die partij in medisch-ethische kwesties. De ChristenUnie zelf voelt daar ook weinig voor.
Twee aparte partijen
Dat de leden van PvdA en GroenLinks dit weekeinde brede steun hebben uitgesproken voor nauwere samenwerking, verandert volgens Kamp niets aan de situatie. Het blijven volgens hem twee aparte partijen. Hij verwacht dan ook niet dat VVD en CDA van gedachten zullen zijn veranderd.
Rutte en CDA-leider Wopke Hoekstra zullen dan wel snel duidelijk moeten uitspreken, vindt Kamp. "En als ze nee zeggen dan moet dat opgeschreven worden en dan krijg je de volgende stap." Het moet wat hem betreft klaar zijn met de "vage conclusies en mitsen en maren" waar de partijen de afgelopen weken steeds mee kwamen.
Blokkades
Dat het zo lang duurt, ligt volgens Kamp niet aan informateur Mariëtte Hamer maar aan de partijen die blokkades opwerpen. "Als je daarmee geconfronteerd wordt en er niet doorheen kunt breken, dan loopt het vast." Wel vindt hij dat Hamer komende week met haar eindverslag moet komen.
In een minderheidskabinet ziet Kamp weinig. Kansrijker acht hij een "extraparlementair" kabinet, met een breed samengestelde regeringsploeg, en dat niet werkt met een dichtgetimmerd regeerakkoord. Dat zou ook meer ruimte bieden voor wisselwerking met de Tweede Kamer. "Dat zou misschien kunnen werken in de nieuwe bestuurscultuur."
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Mensen met een niet-westerse afkomst, zoals Surinaamse en Marokkaanse Nederlanders, zijn nog altijd ondervertegenwoordigd in de registers van donoren van bloed, stamcellen en organen. Omdat de kans op een donormatch het grootst is bij mensen met dezelfde afkomst, hebben patiënten met deze achtergrond minder goede overlevingskansen. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS), de stichting Sanquin Bloedvoorziening en de stichting Matchis. De drie donororganisaties zeggen voor het eerst de handen ineen te slaan om deze kansenongelijkheid aan te pakken.
2 uur geledenERBIL (ANP) - Het Nederlandse consulaat in de hoofdstad van de Koerdische regio in Irak, Erbil, heeft dringend aangeraden hotels in de stad te mijden. In de boodschap wordt gesproken van "onbevestigde signalen over een mogelijke aanslag op hotels in Erbil". De boodschap noemt vier namen van hotels die mogelijk gevaar lopen.
10 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een melding dat de moordenaar van de Amerikaanse studente Mieke Oort is overleden, brengt "een golf van emoties met zich mee" voor de nabestaanden van Mieke. Dat meldt advocaat Sébas Diekstra in een reactie. De 21-jarige Oort werd in 2022 in Leeuwarden vermoord door Thomas R. uit Leek in een zaak die bekendstond als de 'Tindermoord'.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Zaken heeft vanwege de veiligheidsrisico's in Bahrein het reisadvies aangescherpt naar rood. Dat betekent dat mensen wordt afgeraden om naar Bahrein te reizen, in welke situatie dan ook. "Het is er te gevaarlijk. De Nederlandse ambassade kan u niet helpen als u in de problemen komt," schrijft het ministerie.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De optocht van mensen die in Amsterdam de aanvallen op Iran en de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei vierden, is na zo'n twee uur geëindigd bij het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. Enkele duizenden mensen trokken zondagmiddag vanuit de Dam dansend, zingend en leuzen scanderend door het centrum.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.
18 uur geleden