Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VVD'er Kamp ziet partijen er niet uitkomen met informateur Hamer

VVD'er Kamp ziet partijen er niet uitkomen met informateur Hamer

DEN HAAG (ANP) - Voormalig VVD-minister Henk Kamp ziet niet direct een uitweg uit de huidige impasse in de kabinetsformatie. Dat zegt hij in het televisieprogramma Buitenhof. Kamp verwacht niet dat VVD en CDA alsnog met de linkse partijen gaan onderhandelen en ziet D66 niet opnieuw in zee gaan met de ChristenUnie.

Kamp geldt als een vertrouweling van VVD-leider Mark Rutte en was als informateur betrokken bij de vorming van diens tweede kabinet, samen met de PvdA. Hij noemt het "wel heel treurig" dat er vijf maanden na de Tweede Kamerverkiezingen nog altijd geen zicht is op inhoudelijke onderhandelingen over een nieuwe coalitie, omdat partijen blokkades blijven opwerpen.

VVD en CDA willen niet met twee linkse partijen onderhandelen, terwijl PvdA en GroenLinks niet zonder elkaar willen aanschuiven. D66 wil niet nog eens met de ChristenUnie regeren, onder meer wegens de conservatieve standpunten van die partij in medisch-ethische kwesties. De ChristenUnie zelf voelt daar ook weinig voor.

Twee aparte partijen

Dat de leden van PvdA en GroenLinks dit weekeinde brede steun hebben uitgesproken voor nauwere samenwerking, verandert volgens Kamp niets aan de situatie. Het blijven volgens hem twee aparte partijen. Hij verwacht dan ook niet dat VVD en CDA van gedachten zullen zijn veranderd.

Rutte en CDA-leider Wopke Hoekstra zullen dan wel snel duidelijk moeten uitspreken, vindt Kamp. "En als ze nee zeggen dan moet dat opgeschreven worden en dan krijg je de volgende stap." Het moet wat hem betreft klaar zijn met de "vage conclusies en mitsen en maren" waar de partijen de afgelopen weken steeds mee kwamen.

Blokkades

Dat het zo lang duurt, ligt volgens Kamp niet aan informateur Mariëtte Hamer maar aan de partijen die blokkades opwerpen. "Als je daarmee geconfronteerd wordt en er niet doorheen kunt breken, dan loopt het vast." Wel vindt hij dat Hamer komende week met haar eindverslag moet komen.

In een minderheidskabinet ziet Kamp weinig. Kansrijker acht hij een "extraparlementair" kabinet, met een breed samengestelde regeringsploeg, en dat niet werkt met een dichtgetimmerd regeerakkoord. Dat zou ook meer ruimte bieden voor wisselwerking met de Tweede Kamer. "Dat zou misschien kunnen werken in de nieuwe bestuurscultuur."

Meer uit Binnenland

15 jaar lang geen afname in moord op vrouwen door (ex-)partner

DEN HAAG (ANP) - Het aantal vrouwen dat werd gedood door een partner of door een ex, is in de afgelopen 15 jaar onveranderd gebleven. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekend. Bij gescheiden vrouwen komt moord of doodslag door een (ex-)partner het vaakst voor.

2 uur geleden
Bestuurder om het leven gekomen bij verkeersongeval in Wanssum

WANSSUM (ANP) - In het Noord-Limburgse Wanssum is de bestuurder van een auto in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen bij een botsing tegen een boom aan de Helling. Dat meldt de politie.

5 uur geleden
Ruim 1 op 10 jongeren minstens een keer verdacht van misdrijf

DEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.

11 uur geleden
Schoof botst met Kamer over extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.

13 uur geleden
Schoof vroeg Sierra Leoonse president om uitlevering Bolle Jos

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.

13 uur geleden
Defensie: geen gevolgen voor betrokken medewerkers mortierongeval

DEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.

14 uur geleden
Keijzer wil dat Oekraïners huur en zorgpremie gaan betalen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.

15 uur geleden