VVD en NSC: veiligheidstoets Syrië zien vóór terugsturen begint
DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet Syrië veilig genoeg acht om naar Nederland uitgeweken Syriërs terug te sturen, dan moet het wat VVD en NSC betreft aantonen dat deskundige ambtenaren dat ook vinden. Het kabinet wilde hun advies niet openbaar maken, maar moet dat op zijn minst wel met de Tweede Kamer delen, vinden de regeringspartijen.
Het kabinet wil delen van Syrië veilig verklaren en asielzoekers uit die streken terugsturen, ook mensen die al een verblijfsvergunning hebben. De PVV eiste die strenge maatregel twee weken geleden in ruil voor het laten vallen van de asielnoodwet. Voor het veilig verklaren van gebieden is wel een zogeheten ambtsbericht nodig waarin specialisten van het ministerie van Buitenlandse Zaken dat oordeel rechtvaardigen, zei premier Dick Schoof naderhand. Maar uiteindelijk is het veilig verklaren van gebieden volgens hem ook "een politieke weging".
Zonder een positief ambtsbericht kunnen Syriërs niet worden teruggestuurd, onderstreepte VVD-Kamerlid Queeny Rajkowski in het Kamerdebat over de begroting van asielminister Marjolein Faber. En dat ambtsbericht moet de Kamer volgens haar kunnen inzien, al dan niet achter gesloten deuren. NSC'er Boomsma viel Rajkowski bij.
Meer uit Binnenland
UITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.
5 uur geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius legt niet aan bij Tenerife, maar gaat daar alleen voor anker. Dat meldt de president van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Hij stelt dat passagiers er met een boot worden opgehaald en zo naar het vliegveld worden gebracht. De Spaanse minister van Volksgezondheid bevestigt dat het schip wegblijft uit de haven.
5 uur geleden