Vuurwerk maakt hond en kat vaak langdurig bang volgens studie
UTRECHT (ANP) - Harde knallen van vuurwerk maken de laatste maanden van het jaar een angstige periode voor veel honden en katten, en voor veel dieren begint dat al in september. Onderzoek van de Universiteit Utrecht laat zien dat een flink deel van de dieren voor langere tijd gestrest is na zo'n knal: 43 procent van de honden en 34 procent van de katten blijven volgens hun baasjes langer dan een halfuur angstig.
Het onderzoek is gehouden onder ruim 3000 hondeneigenaren en ruim 600 katteneigenaren. Driekwart zegt dat hun dier in meer of mindere mate last heeft van angst of stress door vuurwerk. Vanaf september begint die overlast al op te lopen: bijna twee op de drie ondervraagden ervaart dan al overlast. In december, als de jaarwisseling dichtbij komt, is de piek.
Van de ondervraagde hondeneigenaren geeft ongeveer de helft aan dat hun viervoeter in een periode met veel vuurwerk liever niet naar buiten wil. Een op de drie katten ziet het dan volgens de baasjes ook niet zitten om buiten een ronde te maken. "Vooral voor hondeneigenaren is dit extra vervelend. Zij zien niet alleen het lijden van hun dier. Ook zijn er lichamelijke gevolgen. Honden moeten immers naar buiten om zich te ontlasten", zeggen de onderzoekers.
Een mogelijke oplossing die de dierwetenschappers suggereren, is om honden en katten al van jongs af aan stapsgewijs te laten wennen aan hardere geluiden. Op volwassen leeftijd zijn ze dan weerbaarder, zo is de gedachte. Behandelingen op latere leeftijd blijken dikwijls minder effectief. De resultaten van de studie zijn gepubliceerd door het wetenschappelijke tijdschrift Veterinary and Animal Science.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Twee bussen met tientallen asielzoekers zijn rond 21.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het opvangcentrum in Ter Apel. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden zondagochtend weer teruggebracht.
4 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De patiënt die op 21 mei in het Radboudumc is opgenomen wegens een lage verdenking op ebola, is negatief getest op die ziekte. "Dat betekent dat uit bloedonderzoek blijkt dat deze patiënt geen ebola heeft. De patiënt krijgt de nodige zorg op een normale zorgafdeling", meldt het Nijmeegse ziekenhuis zaterdag.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft 27 actievoerders van Extinction Rebellion (XR) aangehouden na hun blokkade van het spoor op station Utrecht Centraal. Ze stapten rond 13.15 uur meerdere sporen op. Pas toen alle treinen waren stilgezet, kon de politie zelf veilig het spoor op.
5 uur geledenZANDVOORT/SCHEVENINGEN (ANP) - Veel mensen hebben het zomerse weer aangegrepen om naar het strand te gaan. In Zandvoort zijn de parkeerplaatsen vol en roept de gemeente op met het openbaar vervoer, de fiets of de scooter te komen. In Scheveningen zijn de parkeergarages bij het Kurhaus en de Nieuwe Parklaan vol, maar er blijken nog ruim vierhonderd parkeerplaatsen te zijn in de parkeergarage aan de Zwolseweg, meldt een woordvoerder van de gemeente.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitieonderhandelingen tussen Hart voor Den Haag en D66 zijn definitief geklapt. Daarmee is de deur voor coalitievorming tussen Hart voor Den Haag en D66 in het slot gevallen, melden zowel Hart voor Den Haag-voorman Richard de Mos als D66-fractievoorzitter Yousef Assad.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Rode Kruis gaat 175 bedden klaarzetten in congrescentrum Hanzeplaza in Groningen. Dat meldt een woordvoerder van de organisatie. Rond 16.00 uur zal de opbouw van de opvanglocatie beginnen.
10 uur geledenUTRECHT(ANP) - De politie heeft de actievoerders van Extinction Rebellion van het spoor bij Utrecht Centraal gehaald. De activisten, die willen dat het kabinet Israël per direct strengere sancties oplegt, betraden het spoor rond 13.15 uur. Daarvoor hielden enkele tientallen demonstranten een sit-in in de hal van het station.
11 uur geleden