Vuurwerk maakt hond en kat vaak langdurig bang volgens studie
UTRECHT (ANP) - Harde knallen van vuurwerk maken de laatste maanden van het jaar een angstige periode voor veel honden en katten, en voor veel dieren begint dat al in september. Onderzoek van de Universiteit Utrecht laat zien dat een flink deel van de dieren voor langere tijd gestrest is na zo'n knal: 43 procent van de honden en 34 procent van de katten blijven volgens hun baasjes langer dan een halfuur angstig.
Het onderzoek is gehouden onder ruim 3000 hondeneigenaren en ruim 600 katteneigenaren. Driekwart zegt dat hun dier in meer of mindere mate last heeft van angst of stress door vuurwerk. Vanaf september begint die overlast al op te lopen: bijna twee op de drie ondervraagden ervaart dan al overlast. In december, als de jaarwisseling dichtbij komt, is de piek.
Van de ondervraagde hondeneigenaren geeft ongeveer de helft aan dat hun viervoeter in een periode met veel vuurwerk liever niet naar buiten wil. Een op de drie katten ziet het dan volgens de baasjes ook niet zitten om buiten een ronde te maken. "Vooral voor hondeneigenaren is dit extra vervelend. Zij zien niet alleen het lijden van hun dier. Ook zijn er lichamelijke gevolgen. Honden moeten immers naar buiten om zich te ontlasten", zeggen de onderzoekers.
Een mogelijke oplossing die de dierwetenschappers suggereren, is om honden en katten al van jongs af aan stapsgewijs te laten wennen aan hardere geluiden. Op volwassen leeftijd zijn ze dan weerbaarder, zo is de gedachte. Behandelingen op latere leeftijd blijken dikwijls minder effectief. De resultaten van de studie zijn gepubliceerd door het wetenschappelijke tijdschrift Veterinary and Animal Science.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Twee vrouwen uit Stadskanaal die hun kinderen zouden hebben mishandeld, zitten ook de komende dagen vast. De rechter-commissaris heeft dat maandag besloten. Ze zitten nog steeds in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vrijwilligers van In je bol hebben in de eerste week van de eindexamens zo'n 120 gesprekken gevoerd met scholieren die kampen met prestatiedruk en stress. Dat meldt het jongerenplatform.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is mogelijk een nieuwe, georganiseerde vorm van fraude op het spoor waarbij "groepen Bulgaarse ingezetenen" betrokken zijn. Voor zover bekend is daardoor 6,7 miljoen euro overgemaakt naar bankrekeningen die alleen gebruikt worden om geld te ontvangen van de fiscus.
5 uur geleden