VS zetten Duitsland weer onder druk om pijpleiding Nord Stream 2
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten voeren de druk weer op om de werkzaamheden aan de bijna voltooide gaspijpleiding Nord Stream 2 tussen Duitsland en Rusland te stoppen. De regering-Biden zou naar verluidt sancties hebben opgelegd aan het in Zwitserland gevestigde bedrijf dat toezicht houdt op de aanleg. Maar deze werden ook onmiddellijk opgeheven.
In een verslag aan het Congres valt te lezen dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vindt dat er sancties opgelegd mogen worden aan bedrijven die zich bezighouden met de aanleg. Maar Biden zou om redenen van nationale veiligheid besloten hebben de sancties gelijk op te heffen, aldus ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Heiko Maas, erkent dat in het rapport gesproken wordt over sancties tegen een aantal partijen, maar tevens over presidentiële ontheffingen voor Nord Stream 2.
Ontheffingen
De regering-Biden houdt de mogelijkheid open dat het de ontheffing kan intrekken, waarmee het Duitsland onder druk zet. Volgens de VS maakt de pijpleiding Europa afhankelijker van Russisch gas, waarmee Moskou meer invloed krijgt in West-Europa. Dat zou ten koste gaan van de veiligheid.
Republikeinen in het Congres zijn niet te spreken over de vermeende ontheffingen door Biden. Ze vinden dat "dit soort zwakte" de agressie van de Russische president Vladimir Poetin alleen maar aanwakkert en dat de Russen geen prijs betalen voor hun "kwaadaardige" activiteiten.
Sancties
De pijpleiding is al voor het grootste deel klaar, maar er is nog steeds veel gesteggel over. De werkzaamheden in Duits gebied liggen al maanden stil, hoewel eerder deze week bekend werd dat de werkzaamheden mogen worden voortgezet. Washington dreigde eerder ook voortdurend met sancties voor ondernemingen die meewerken aan de aanleg. Bij Nord Stream 2 zijn veel bedrijven betrokken, onder meer olie- en gasconcern Shell.
Ook Europese landen als Polen en Oekraïne zijn fel tegen het project. De Duitse regering stelt juist dat de gaspijplijn zorgt voor een directe en zekere energietoevoer. Met Nord Stream 2 moet de capaciteit voor gasleveranties van Rusland aan Duitsland worden verdubbeld.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse gebruikers kunnen niet meer gokken op het Amerikaanse platform Polymarket. Daarmee lijkt de goksite gehoor te geven aan de oproep van de Kansspelautoriteit (Ksa), die had geëist dat het bedrijf de "illegale activiteit" zou staken.
35 minuten geledenLONDEN (ANP) - Sportwagenfabrikant Aston Martin waarschuwt dat het verlies over vorig jaar groter uitvalt dan verwacht. Het Britse bedrijf heeft veel last van importheffingen die de Verenigde Staten onder Donald Trump hebben ingevoerd op buitenlandse auto's.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag wat op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en hielden vooral de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran in de gaten. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" over zijn nucleaire programma moet sluiten, want "anders gaan er slechte dingen gebeuren". Ook wordt gewacht op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone ziet op dit moment geen grote financiële gevolgen van een terugroepactie van babyvoeding. Het bedrijf riep in verschillende landen batches producten terug, omdat ze mogelijk besmet waren met een giftige stof. De "huidige geïdentificeerde financiële gevolgen" zijn "niet materieel", schrijft het bedrijf in een toelichting bij de jaarcijfers. "De impactbeoordeling zal worden afgerond zodra de terugroepacties zijn voltooid."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en Indonesië hebben een handelsakkoord gesloten. Het akkoord voorziet onder meer in een tarief van 19 procent voor Indonesische goederen die de VS binnenkomen.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Nvidia staat op het punt een investering van 30 miljard dollar in ChatGPT-maker OpenAI af te ronden, schrijft de Financial Times. In september sloten de twee grote Amerikaanse AI-bedrijven nog een megadeal, waarbij Nvidia tot 100 miljard zou investeren in OpenAI. Maar daar gaan ze volgens de zakenkrant niet meer mee door.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in december opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden in de laatste maand van 2025 2,6 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een afname van de investeringen van 4,8 procent in november en een daling van 0,7 procent in oktober.
3 uur geleden