
VS willen Afghaanse tegoeden inzetten voor nabestaanden 9/11
NEW YORK (ANP/RTR/AFP/BELGA) - De Verenigde Staten willen internationale tegoeden van de Afghaanse centrale bank gaan inzetten voor schadevergoedingen voor onder meer nabestaanden van de slachtoffers van de aanslagen in New York van 11 september 2001. Daarover lopen namelijk nog veel rechtszaken. Ook moet de helft van de in totaal 7 miljard dollar aan Afghaans geld worden gebruikt voor humanitaire hulp aan het Afghaanse volk.
Het gaat om de tegoeden en goudvoorraden die de Afghaanse centrale bank in de VS bij financiële instellingen had geparkeerd, onder meer in de kluis van de Federal Reserve. Vorig jaar had Washington de tegoeden al laten bevriezen om te voorkomen dat de nieuwe Taliban-regering in Afghanistan het geld in handen zou krijgen.
President Joe Biden heeft nu een decreet ondertekend om de verdere inbeslagname juridisch te regelen, een proces dat waarschijnlijk nog maanden kost. Volgens de Amerikaanse regering zal het geld onder meer ingezet worden om de ingestorte Afghaanse economie er weer een beetje bovenop te helpen. Maar daarbij zou er wel op gelet worden dat de Taliban niet alsnog profiteren.
De Taliban hebben al op de stap gereageerd. De huidige machthebbers van Aziatische land spreken van "diefstal". Een woordvoerder heeft laten weten dat de inbeslagname van het geld een teken is van "moreel verval" van de VS.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Woonbond vindt dat woonminister Mona Keijzer zo snel mogelijk meer duidelijkheid moet geven over de huurbevriezing dit en volgend jaar voor sociale huurders. Dat is een van de maatregelen in de voorjaarsnota van vorige week. De belangenvereniging voor huurders wordt naar eigen zeggen "overspoeld" door vragen van sociale huurders.
19 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk wil dat er meer bescherming komt voor de Europese staalsector tegen het dumpen van goedkoop staal op de Europese markt door Chinese staalbedrijven. Dat heeft een woordvoerder van de Franse regering donderdag gezegd in een reactie op het nieuws dat staalconcern ArcelorMittal ongeveer zeshonderd banen schrapt bij Franse vestigingen.
33 minuten geledenMATTIGHOFEN (ANP/BLOOMBERG) - De noodlijdende Oostenrijkse motorfabrikant KTM moet de productie drie maanden stilleggen vanwege een tekort aan onderdelen. Dit is ontstaan door een eerdere stop van 90 dagen in de productie, die nodig was om het bedrijf te reorganiseren.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alsnog hogere importheffingen op te leggen aan landen waarmee de Verenigde Staten geen deal kunnen sluiten. Twee weken geleden had hij deze zogenoemde wederkerige heffingen voor negentig dagen verlaagd naar 10 procent om ruimte te bieden aan onderhandelingen. Dat zijn tarieven voor landen die zelf ook heffingen hebben op Amerikaanse goederen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - FlixBus merkt een flinke vraag naar boekingen richting Amsterdam, waar dit jaar meerdere evenementen plaatsvinden. De busvervoerder constateert veel interesse voor ritjes rond Koningsdag, de viering van het 750-jarig bestaan van de stad en het festivalseizoen. FlixBus past daarom zijn capaciteit aan om te voldoen aan de toestroom van "recordaantallen" reizigers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) spoort bedrijven in de levensmiddelensector aan hun duurzaamheidsclaims te controleren en zo nodig aan te passen. Volgens de toezichthouder worden er veel onduidelijke claims gedaan op producten, in advertenties en in winkels. Consumenten hebben juist behoefte aan duidelijkheid om duurzaamheid mee te wegen in hun keuze voor een bepaald eet- of drinkproduct, meent de ACM.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO gaat de spaarrente verlagen. Vanaf volgende maand krijgen spaarders over het spaarsaldo tot en met 500.000 euro nog maar 1,25 procent rente. Dat is nu 1,5 procent. De renteverlaging geldt voor zowel particuliere als zakelijke spaarders. Ook de rente op kinderspaarrekeningen daalt met een kwart procentpunt.
2 uur geleden