VS willen Afghaanse tegoeden inzetten voor nabestaanden 9/11
NEW YORK (ANP/RTR/AFP/BELGA) - De Verenigde Staten willen internationale tegoeden van de Afghaanse centrale bank gaan inzetten voor schadevergoedingen voor onder meer nabestaanden van de slachtoffers van de aanslagen in New York van 11 september 2001. Daarover lopen namelijk nog veel rechtszaken. Ook moet de helft van de in totaal 7 miljard dollar aan Afghaans geld worden gebruikt voor humanitaire hulp aan het Afghaanse volk.
Het gaat om de tegoeden en goudvoorraden die de Afghaanse centrale bank in de VS bij financiële instellingen had geparkeerd, onder meer in de kluis van de Federal Reserve. Vorig jaar had Washington de tegoeden al laten bevriezen om te voorkomen dat de nieuwe Taliban-regering in Afghanistan het geld in handen zou krijgen.
President Joe Biden heeft nu een decreet ondertekend om de verdere inbeslagname juridisch te regelen, een proces dat waarschijnlijk nog maanden kost. Volgens de Amerikaanse regering zal het geld onder meer ingezet worden om de ingestorte Afghaanse economie er weer een beetje bovenop te helpen. Maar daarbij zou er wel op gelet worden dat de Taliban niet alsnog profiteren.
De Taliban hebben al op de stap gereageerd. De huidige machthebbers van Aziatische land spreken van "diefstal". Een woordvoerder heeft laten weten dat de inbeslagname van het geld een teken is van "moreel verval" van de VS.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
21 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Vijf Europese ministers van Financiën willen dat de Europese Commissie een belasting op de winsten van energiebedrijven invoert, vanwege de flink gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De ministers van Duitsland, Italië, Spanje, Portugal en Oostenrijk deden deze oproep in een brief aan eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat), die persbureau Reuters heeft ingezien.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is zaterdag iets duurder geworden aan de pomp, na de flinke prijsstijging van ruim 10 eurocent op vrijdag. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de landelijke adviesprijs voor een liter diesel nu 2,799 euro bedraagt, tegen 2,793 euro vrijdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn sinds de Iranoorlog voorzichtiger met het boeken van een vakantie. Reisbranchevereniging ANVR meldt dat normaal gesproken 80 procent van de mei- en zomervakanties geboekt is rond deze tijd, maar dat het dit jaar "echt heel anders" verloopt.
4 uur geledenROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
17 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
18 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
20 uur geleden