VS veroordelen gevaarlijke manoeuvres China in Zuid-Chinese Zee
MANILLA (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben China beschuldigd van "gevaarlijke manoeuvres" in de Zuid-Chinese Zee. Aanleiding is een incident waarbij Chinese en Filipijnse vaartuigen betrokken waren.
Volgens de Chinese kustwacht probeerden vier Filipijnse boten de Chinese territoriale wateren binnen te dringen en brachten een boot van de Chinese kustwacht in gevaar. De Filipijnse kustwacht stelt dat een patrouilleboot en Filipijnse vissersboten door Chinese vaartuigen in gevaar werden gebracht. De Chinezen zouden "agressief" zijn opgetreden en met een waterkanon hebben geschoten.
Het incident was bij Scarborough Shoal dat China het rif-eiland Huangyan noemt en in 2012 heeft ingenomen. Het ligt bijna 350 kilometer ten westen van Manilla en beide landen claimen het.
Sinds de jaren veertig heeft China conflicten met landen aan de Zuid-Chinese Zee omdat het vrijwel alle wateren en eilanden van de zee claimt tot aan het eiland Borneo toe. Het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag oordeelde in 2016 dat de Chinese claims geen enkele juridische basis hebben.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP) - Raketten uit Iran hebben in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw Ras Laffan Industrial City getroffen, de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Woensdag werd het complex ook al beschoten vanuit Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering overweegt duizenden extra militairen in te zetten in het Midden-Oosten. Dat melden een Amerikaanse functionaris en drie andere ingewijden aan persbureau Reuters.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft opgeroepen tot het onmiddellijk staken van aanvallen op civiele infrastructuur in de Golfregio, na beschietingen van gasproductiefaciliteiten in zowel Iran als Qatar. Dat zegt hij via X.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Pentagon heeft het Witte Huis gevraagd een noodbudget van meer dan 200 miljard dollar bij het Congres aan te vragen voor de oorlog tegen Iran. Dat meldt The Washington Post op basis van een hoge regeringsfunctionaris.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump wil voorlopig geen verdere aanvallen op de Iraanse energie-infrastructuur, meldt de krant Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
9 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft naar eigen zeggen voor het eerst aanvallen uitgevoerd op het noorden van Iran. Welke doelen zijn aangevallen en waar die zich bevonden, is niet bekendgemaakt.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is "diep bezorgd" over de Israëlische aanvallen op Libanon. Israël moet direct stoppen met de operaties in het buurland, stelt de diplomatieke dienst EEAS. De strijd treft volgens de dienst vooral burgers. Wel krijgt Hezbollah de schuld van de oorlog.
10 uur geleden