VS veroordelen gevaarlijke manoeuvres China in Zuid-Chinese Zee
MANILLA (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben China beschuldigd van "gevaarlijke manoeuvres" in de Zuid-Chinese Zee. Aanleiding is een incident waarbij Chinese en Filipijnse vaartuigen betrokken waren.
Volgens de Chinese kustwacht probeerden vier Filipijnse boten de Chinese territoriale wateren binnen te dringen en brachten een boot van de Chinese kustwacht in gevaar. De Filipijnse kustwacht stelt dat een patrouilleboot en Filipijnse vissersboten door Chinese vaartuigen in gevaar werden gebracht. De Chinezen zouden "agressief" zijn opgetreden en met een waterkanon hebben geschoten.
Het incident was bij Scarborough Shoal dat China het rif-eiland Huangyan noemt en in 2012 heeft ingenomen. Het ligt bijna 350 kilometer ten westen van Manilla en beide landen claimen het.
Sinds de jaren veertig heeft China conflicten met landen aan de Zuid-Chinese Zee omdat het vrijwel alle wateren en eilanden van de zee claimt tot aan het eiland Borneo toe. Het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag oordeelde in 2016 dat de Chinese claims geen enkele juridische basis hebben.
Meer uit Buitenland
PROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
9 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
12 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
13 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
13 uur geleden