VS sporen OPEC-landen aan meer olie op te pompen
WASHIONGTON (ANP/RTR) - De landen die zijn aangesloten bij oliekartel OPEC en bondgenoten (OPEC+) zouden meer olie moeten oppompen om daarmee te voorkomen dat de benzineprijzen stijgen. Dat kan het economische herstel in de weg zitten. Topambtenaren van de Amerikaanse regering-Biden hebben daartoe opgeroepen.
De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Jake Sullivan bekritiseerde 's werelds grootste olieproducenten, waaronder Saoedi-Arabiƫ. Volgens hem wordt er door de landen onvoldoende ruwe olie geproduceerd in de nasleep van de coronacrisis. Hij sprak van een cruciaal moment in het wereldwijde herstel. "Dan is dit gewoon niet genoeg," zei hij in een verklaring.
De benzineprijzen in de VS liggen aan de pomp rond de 3,18 dollar (2,71 euro) per gallon (bijna 3,8 liter). Dat is ruim een dollar meer dan vorig jaar rond deze tijd, aldus de American Automobile Association.
Nieuwe dynamiek
De Amerikaanse boodschap onderstreepte ook de nieuwe dynamiek tussen Washington en de OPEC. Bidens voorganger Donald Trump had juist gedreigd militaire steun aan OPEC-leider Saoedi-Arabiƫ in te trekken vanwege de productie, die volgens hem te hoog was en nadelig voor Amerikaanse oliewinbedrijven.
Het streven van de regering-Biden naar lagere brandstofprijzen staat ook haaks op pogingen om wereldwijd een voortrekkersrol te spelen in de strijd tegen klimaatverandering. Daarbij willen de Verenigde Staten de economie minder afhankelijk laten zijn van fossiele brandstoffen. In plaats daarvan moet worden ingezet op schonere energiebronnen en elektrificatie.
Verhoogde productie
De landen van de OPEC en bondgenoten, waaronder Rusland (OPEC+), waren eerder overeengekomen de productie van ruwe olie met 10 miljoen vaten per dag te verminderen om de prijzen te stutten. Dat kwam neer op ongeveer 10 procent van de wereldwijde vraag. De beperkingen werden doorgevoerd toen de mondiale energievraag tijdens de coronacrisis inzakte.
De landen hebben intussen de productie geleidelijk verhoogd. In juli was de verlaging teruggebracht tot ongeveer 5,8 miljoen vaten per dag. Tijdens een bijeenkomst in juli is OPEC+ overeengekomen de productie vanaf augustus verder op te voeren. Op 1 september komen de landen bijeen om de situatie te bespreken.
Meer uit Financieel
SHENZHEN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD heeft meer auto's verkocht in juli dan in dezelfde periode vorig jaar. Toch loopt het bedrijf nog achter op schema om zijn doelstelling voor dit jaar te bereiken.
24 minuten geledenBeijing (ANP/DPA) - China veroordeelt het besluit van de Verenigde Staten om 43 Chinese bedrijven toe te voegen aan een zwarte lijst van bedrijven die dwangarbeid verrichten. Onder de getroffen bedrijven bevinden zich bedrijven actief in de katoenindustrie, elektronica en farmaceutische industrie.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Kevin Warsh, voorzitter van de Federal Reserve (Fed), zou minder vaak willen vergaderen en daarmee dus minder rentebesluiten per jaar willen gaan nemen. Dat meldt de New York Times. De Fed weigerde commentaar.
4 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's is in juli afgenomen ten opzichte van juli vorig jaar. Dit ondanks een stijging van het aantal volledig elektrische auto's, dat goed is voor bijna de helft van het totale marktaandeel. Dat blijkt uit cijfers van autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is in een periode van zes weken bijna de helft van zijn vermogen kwijtgeraakt. Dat berekende Bloomberg in zijn Billionaires Index. Met een geschat vermogen van 684 miljard dollar is hij nog altijd ruim de rijkste persoon ter wereld. Volgens de index is het vermogen van Musk nog altijd meer dan dat van de nummer 2 en 3 samen. Larry Page, oprichter van Google, en Jeff Bezos, oprichter van Amazon, hebben bij elkaar opgeteld een vermogen van iets minder dan 600 miljard dollar.
6 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De Nederlandse luchtvaartindustrie gaat, onder aanvoering van GKN Fokker, een drone ontwikkelen die de JSF moet ondersteunen. Dat vertelt topman van Fokker, Arjen Landman, aan De Telegraaf.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag honderden miljarden dollars aan beurswaarde verloren. Beleggers straften de iPhone-maker voor een tegenvallende prognose, hoewel het concern in het laatste volledige kwartaal van topman Tim Cook wel een hogere omzet en winst in de boeken zette. Amazon werd daarentegen meer dan 15 procent hoger gezet en kende zijn beste dag op Wall Street in jaren.
17 uur geleden