Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS onderzoeken UBS en Credit Suisse vanwege hulp aan Russen

VS onderzoeken UBS en Credit Suisse vanwege hulp aan Russen

ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De Zwitserse banken UBS en Credit Suisse behoren tot de banken die door het Amerikaanse ministerie van Justitie onder de loep worden genomen vanwege mogelijk hulp aan Russische oligarchen bij het omzeilen van westerse sancties. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

Volgens de bronnen hebben beide Zwitserse banken dagvaardingen ontvangen van de Amerikaanse overheid. De informatieverzoeken werden al verzonden vóór de recente crisis bij Credit Suisse die resulteerde in de overname door zijn grotere rivaal UBS. De dagvaardingen gingen naar verluidt ook naar medewerkers van enkele grote Amerikaanse banken.

Het onderzoek van het ministerie van Justitie is gericht op het identificeren van welke bankmedewerkers te maken hebben gehad met gesanctioneerde klanten en hoe die klanten de afgelopen jaren zijn doorgelicht. Die bankiers en adviseurs kunnen vervolgens worden onderworpen aan verder onderzoek om te bepalen of ze wetten hebben overtreden.

Geen commentaar

Credit Suisse weigerde commentaar te geven tegen Bloomberg en UBS reageerde niet op een verzoek om een reactie. Voordat de Russische invasie van Oekraïne resulteerde in uitgebreide sancties tegen Rusland, stond vooral Credit Suisse erom bekend veel rijke Russen als klant te hebben. Op het hoogtepunt beheerde de bank meer dan 60 miljard dollar (zo'n 56 miljard euro) voor Russische klanten. Die klanten leverden Credit Suisse tussen de 500 miljoen en 600 miljoen dollar per jaar aan inkomsten op.

Toen Credit Suisse vorig jaar mei zijn activiteiten met individuele Russische klanten stopzette, had de Zwitserse bank nog ongeveer 33 miljard dollar van hen in handen. Dat was 50 procent meer dan zijn grotere concurrent UBS.

Sancties tegen rijke Russen

Het ministerie van Justitie lanceerde vorig jaar zijn zogeheten KleptoCapture-taskforce om sancties op te leggen aan rijke Russen die politieke bondgenoten zijn van president Vladimir Poetin. De Amerikaanse regering heeft sindsdien beslag gelegd op een aantal jachten, huizen, privévliegtuigen en andere luxe eigendommen van gesanctioneerde oligarchen.

Banken kunnen zware straffen krijgen voor het overtreden van Amerikaanse sancties. De Franse bank BNP Paribas moest in 2014 bijna 9 miljard dollar betalen aan de Amerikaanse autoriteiten voor het verwerken van transacties voor gesanctioneerde Soedanese, Iraanse en Cubaanse personen en bedrijven. In 2019 betaalde de Britse bank Standard Chartered ruim 1 miljard dollar vanwege schending van de Amerikaanse sancties tegen Iran.

Meer uit Financieel

CBS: meer jonge vakbondsleden na jarenlange daling

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen jonger dan 45 jaar zijn lid geworden van een vakbond, na een jarenlange daling. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat het nu om ruim 422.000 vakbondsleden jonger dan 45. Dat is een groei van 47.000 vergeleken met 2023.

32 minuten geleden
Kostenstijging na rentevaste periode valt mee, zegt De Hypotheker

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huiseigenaren die de afgelopen tien jaar een hypotheek hebben afgesloten, krijgen door de gestegen hypotheekrente hogere maandelijkse kosten als hun rentevaste periode de komende jaren afloopt. Het effect op hun portemonnee is echter minder groot dan verwacht, meldt De Hypotheker. Door de hogere rente profiteren ze namelijk van een groter belastingvoordeel.

3 uur geleden
Aanbesteding voor nieuw windmolenpark op zee krijgt nul reacties

DEN HAAG (ANP) - Geen enkel bedrijf heeft een poging gedaan om de bouw en exploitatie van een nieuw windmolenpark in het Nederlandse deel van de Noordzee binnen te halen. Dat schrijft demissionair minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei in een Kamerbrief over de nu gesloten aanbesteding.

8 uur geleden
Apple voert omzet op, maar krimpt in China

CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal de omzet opgevoerd, mede dankzij goede verkopen van zijn nieuwe iPhone-modellen. Op de belangrijke Chinese markt verloor het Amerikaanse techconcern juist terrein.

8 uur geleden
Clouddivisie stuwt groei Amazon dankzij AI-hype

SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Amazon heeft in het derde kwartaal een 13 procent hogere omzet geboekt van ruim 180 miljard dollar. De sterkste motor achter die groei was de divisie die clouddiensten aanbiedt. Daarbij was er volgens topman Andy Jassy een sterke vraag naar rekenkracht voor AI-toepassingen.

8 uur geleden
Techaandelen onder druk op Wall Street, Meta daalt hard

NEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn donderdag bij de grootste verliezers geëindigd op de aandelenbeurzen in New York. Onder andere socialmediaconcern Meta was een opvallende daler. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram waarschuwde een dag eerder bij zijn kwartaalcijfers dat de uitgaven aan kunstmatige intelligentie fors zullen stijgen.

9 uur geleden
BP schrapt in Nederland 150 banen, meldt vakbond

ROTTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern BP schrapt 150 banen in Nederland, meldt vakbond CNV. Het Britse energiebedrijf doet de ingreep volgens de bond om de winstgevendheid te beschermen, nu de olieprijzen zijn gedaald.

9 uur geleden