VS leggen handelsbeperkingen op om schenden mensenrechten
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben handelsbeperkingen aangekondigd voor acht bedrijven uit China, Myanmar en Rusland op verdenking van mensenrechtenschendingen. De ondernemingen komen op een zogeheten entiteitenlijst te staan, waardoor zij een vergunning nodig hebben om naar de VS te exporteren.
Op deze manier willen de VS voorkomen dat de bedrijven Amerikaanse technologie gebruiken om mensenrechten te schenden, verklaarde onderminister Alan Estevez voor Industrie en Veiligheid. "Mensenrechtenschendingen zijn in strijd met de buitenlandse belangen van de Verenigde Staten", vulde hij aan ter onderbouwing.
De beperkingen hebben betrekking op onder meer twee bedrijven uit China, waaronder Zhejiang Uniview Technologies. Volgens Amerikaanse functionarissen zou dit bedrijf, dat bijvoorbeeld bewakingscamera's verkoopt, de surveillance van Oeigoeren en andere etnische en religieuze minderheidsgroepen in China mogelijk hebben gemaakt.
Verder krijgen bedrijven uit Rusland en Myanmar te maken met de handelsbeperkingen. De VS verdenken de ondernemingen uit dat laatste land van het leveren van onderdelen aan het leger van Myanmar, waardoor uiteindelijk luchtaanvallen op burgers uitgevoerd konden worden. De Russische bedrijven hebben mogelijk gezichtsherkenningstechnologie aan Moskou geleverd "gericht op vreedzame demonstranten, een essentieel onderdeel van Ruslands massasurveillanceapparaat", aldus het ministerie van Handel.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De dieselprijs is in Duitsland in het paasweekend gestegen naar een recordhoogte van gemiddeld 2,44 euro per liter, maakte de autovereniging ADAC bekend. Nederlandse automobilisten betalen echter nog altijd fors meer. Zij moeten gemiddeld 2,80 euro neertellen, 36 cent meer dan in Duitsland.
49 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag bij de opening voorzichtig aan, na een eerste positieve week die een verliesreeks van vijf weken doorbrak. De hoop op een spoedig einde van de oorlog tussen de VS en Iran ondersteunde de handel.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is gestegen naar het hoogste niveau sinds de eerste dagen van de Iranoorlog, nu meer landen veilige doorvaartovereenkomsten met Iran lijken te hebben gesloten. Dat concludeert persbureau Bloomberg na een analyse van de locatiedata van schepen.
6 uur geledenDUIVEN (ANP) - IKEA heeft zijn winkel in Duiven maandag noodgedwongen dichtgehouden, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat is een domper voor de meubelketen, want tweede paasdag is normaal juist een dag dat veel mensen traditiegetrouw naar de woonboulevards trekken.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin is maandag voor het eerst sinds 25 maart weer boven de 70.000 dollar gekomen. Ook andere cryptomunten stegen in waarde, terwijl handelaren berichten verwerkten dat Iran nadenkt over een plan voor een vrede of wapenstilstand met de Verenigde Staten.
7 uur geleden