Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS komen met grote aankondiging in onderzoek naar kernfusie

VS komen met grote aankondiging in onderzoek naar kernfusie

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Energie zal deze week met een "belangrijke wetenschappelijke doorbraak" op het gebied van kernfusie komen. De aankondiging van dit weekend volgt op eerdere berichten in de media over een belangrijke wetenschappelijke mijlpaal in onderzoek naar kernfusie. Vermoedelijk is het wetenschappers gelukt om kernenergie op te wekken waarbij er meer energie vrijkomt dan dat erin gaat.

Kernfusie is het samensmelten van lichte atoomkernen. Hierbij komt energie vrij die kernfusie-energie wordt genoemd. Kernfusie wordt gezien als een duurzame energiebron. De grondstoffen die nodig zijn voor de kernfusie - water en lithium - zijn ruimschoots verkrijgbaar en voorradig. Daarnaast komt er bij het samensmelten van atoomkernen geen koolstofdioxide vrij.

Vooralsnog is het netto opwekken van energie het grootste technische obstakel. Voor het proces van samensmelting zijn enorm hoge temperaturen nodig. Voor dit proces is bijna net zoveel energie nodig als dat het oplevert.

'Netto energiewinst'

De Britse krant Financial Times meldde dit weekend dat wetenschappers van het in Californië gevestigde Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) een "netto energiewinst" hadden bereikt met een experimentele fusiereactor. Dat zou de eerste keer zijn dat onderzoekers met succes meer energie hebben geproduceerd in een fusiereactie dan er tijdens het proces werd verbruikt. Daarmee zou sprake zijn van een potentieel belangrijke stap in het streven naar koolstofvrije energie.

De fusiereactie die een netto energiewinst van 120 procent opleverde, vond plaats in de afgelopen twee weken, aldus FT. De krant baseerde zich op drie mensen met kennis van de voorlopige resultaten. Ook de Washington Post sprak ingewijden bij het onderzoek.

Fusiereactie

De LLNL-fusiefaciliteit bestaat uit bijna tweehonderd lasers ter grootte van drie voetbalvelden. Die bombarderen een kleine plek met hoge energieniveaus om een fusiereactie op gang te brengen.

Woordvoerders van het Energy Department en LLNL gaven eerder geen commentaar over of bevestiging van het FT-bericht. Ze zeiden dat de Amerikaanse minister van Energie Jennifer Granholm dinsdag met een aankondiging komt.

Meer uit Financieel

Zoon Mango-oprichter vrijgelaten na arrestatie rond dood vader

MARTORELL (ANP/AFP) - De oudste zoon van de oprichter van de Spaanse modeketen Mango is dinsdag vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen euro. Dat meldt persbureau AFP. Jonathan Andic was gearresteerd in het kader van een moordonderzoek naar de dood van zijn vader Isak Andic.

2 uur geleden
Google-moederbedrijf Alphabet zakt op Wall Street na evenement

NEW YORK (ANP) - Google-moeder Alphabet hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse techconcern presenteerde tijdens zijn jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O een reeks nieuwe mogelijkheden. Zo werd de grootste verandering aan de Google-zoekbalk in ruim 25 jaar aangekondigd. De bekende zoekfunctie wordt uitgebreid met nieuwe AI-opties.

2 uur geleden
Google komt met nieuwe AI-functies in zoekbalk

MOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.

3 uur geleden
Tata Steel blij met steun EU-parlement voor beperken staalimport

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.

4 uur geleden
Medeoprichter OpenAI aan de slag bij AI-bedrijf Anthropic

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.

5 uur geleden
AEX levert deel van winst weer in, Adyen grootste stijger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.

6 uur geleden
Fortnite keert na bijna zes jaar terug in App Store van Apple

CARY (ANP/AFP) - Het populaire spel Fortnite is terug in de App Store van Apple. Het onlineschietspel werd in 2020 verwijderd, nadat ontwikkelaar Epic Games had geprobeerd om het betaalsysteem van Apple te omzeilen. Epic Games wilde met een eigen betaalsysteem voorkomen dat Apple bij zogeheten in-app-aankopen van spelers een commissie zou opstrijken. Maar omdat dit tegen de regels van Apple was, werd het spel verwijderd.

7 uur geleden