VS komen met grote aankondiging in onderzoek naar kernfusie
WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Energie zal deze week met een "belangrijke wetenschappelijke doorbraak" op het gebied van kernfusie komen. De aankondiging van dit weekend volgt op eerdere berichten in de media over een belangrijke wetenschappelijke mijlpaal in onderzoek naar kernfusie. Vermoedelijk is het wetenschappers gelukt om kernenergie op te wekken waarbij er meer energie vrijkomt dan dat erin gaat.
Kernfusie is het samensmelten van lichte atoomkernen. Hierbij komt energie vrij die kernfusie-energie wordt genoemd. Kernfusie wordt gezien als een duurzame energiebron. De grondstoffen die nodig zijn voor de kernfusie - water en lithium - zijn ruimschoots verkrijgbaar en voorradig. Daarnaast komt er bij het samensmelten van atoomkernen geen koolstofdioxide vrij.
Vooralsnog is het netto opwekken van energie het grootste technische obstakel. Voor het proces van samensmelting zijn enorm hoge temperaturen nodig. Voor dit proces is bijna net zoveel energie nodig als dat het oplevert.
'Netto energiewinst'
De Britse krant Financial Times meldde dit weekend dat wetenschappers van het in Californië gevestigde Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) een "netto energiewinst" hadden bereikt met een experimentele fusiereactor. Dat zou de eerste keer zijn dat onderzoekers met succes meer energie hebben geproduceerd in een fusiereactie dan er tijdens het proces werd verbruikt. Daarmee zou sprake zijn van een potentieel belangrijke stap in het streven naar koolstofvrije energie.
De fusiereactie die een netto energiewinst van 120 procent opleverde, vond plaats in de afgelopen twee weken, aldus FT. De krant baseerde zich op drie mensen met kennis van de voorlopige resultaten. Ook de Washington Post sprak ingewijden bij het onderzoek.
Fusiereactie
De LLNL-fusiefaciliteit bestaat uit bijna tweehonderd lasers ter grootte van drie voetbalvelden. Die bombarderen een kleine plek met hoge energieniveaus om een fusiereactie op gang te brengen.
Woordvoerders van het Energy Department en LLNL gaven eerder geen commentaar over of bevestiging van het FT-bericht. Ze zeiden dat de Amerikaanse minister van Energie Jennifer Granholm dinsdag met een aankondiging komt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Voormalig minister en staatssecretaris Mark Harbers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van spoorbeheerder ProRail. Hij neemt per 2 juli volgend jaar de functie over van Hans Alders, die dan na twaalf jaar zijn maximale zittingstermijn heeft bereikt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom stond vrijdag bij de dalers op de aandelenbeurzen in New York. De chipfabrikant boekte afgelopen kwartaal een recordomzet en zag de winst bijna verdubbelen. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal, waarin de verkoopopbrengst van de AI-chips van Broadcom zal verdubbelen. Wel waarschuwde het bedrijf voor lagere winstmarges op AI-chips. Het aandeel verloor daarop ruim 7 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO-voorzitter Ger Koopmans "schrikt niet" van de uitspraken die Peter Wennink doet over de veehouderij in zijn rapport over toekomstige welvaart. "Scherpe woorden dragen goede antwoorden. Met onze 'bouwsteen stikstof' hebben wij het perfecte antwoord op zijn oproep", zegt de voorman van de boerenorganisatie tegen het ANP. Wennink schrijft in zijn rapport dat de landbouw, en dan vooral de veehouderij, voor het grootste deel van de stikstofneerslag in natuurgebieden zorgt.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het wordt duurder om pakketjes van buiten de EU te kopen. Op elk pakketje dat bij onder meer Chinese webshops wordt gekocht, moeten consumenten vanaf juli 3 euro aan invoertarief betalen. Dat hebben de EU-ministers van Financiën vrijdag besloten. Nu hoeven consumenten pas invoerrechten te betalen als het gaat om een pakket van minimaal 150 euro.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Peter Wennink zegt dat veel politieke partijen zijn waarschuwingen over de toekomstige welvaart van Nederland serieus nemen. De voormalige topman van chipmachinemaker ASML stelde in een rapport dat de komende tien jaar minstens 150 miljard euro extra moet worden geïnvesteerd om productiever te worden en de economische groei op peil te houden. Daarvoor zijn snelle ingrepen en moeilijke keuzes nodig, schreef Wennink.
7 uur geleden