
VS, Japan en Filipijnen houden eerste kustwachtoefening
MANILLA (ANP/AFP) - De Verenigde Staten, Japan en de Filipijnen zijn begonnen aan hun eerste gezamenlijke kustwachtoefeningen. Die duren een week en worden gehouden in de betwiste Zuid-Chinese Zee. Die wordt vrijwel volledig opgeëist door China, tot chagrijn van andere landen in de regio.
De kustwachten oefenen bij de Baai van Manilla op reddingsacties en de bestrijding van criminaliteit. De landen willen hun samenwerking op zee versterken. De Filipijnse en Amerikaanse autoriteiten hebben al afgesproken dat weer gezamenlijk gepatrouilleerd gaat worden in de Zuid-Chinese Zee. De VS mogen ook vier extra militaire bases gaan gebruiken in de Filipijnen.
De VS strijden in de regio om invloed met rivaliserende grootmacht China. De vorig jaar aangetreden Filipijnse president Ferdinand Marcos jr. heeft de banden met de Amerikanen weer aangehaald. Die waren bekoeld onder zijn voorganger, Rodrigo Duterte.
Ook Japan en de Filipijnen willen intensiever gaan samenwerken. De landen voeren gesprekken over een defensiepact. Dat moet het mogelijk maken om troepen in te zetten op elkaars grondgebied, bijvoorbeeld voor militaire exercities. De VS en Japan zijn nu al belangrijke partners van de Filipijnse kustwacht en marine.
Meer uit Buitenland
NAIROBI (ANP/RTR) - In Kenia zijn verspreid door het land zeker tien doden en 29 gewonden gevallen bij grootschalige betogingen, meldt de Keniaanse Nationale Commissie voor de Rechten van de Mens (KNCHR) op X. De protesten werden precies 35 jaar na grote betogingen voor democratie gehouden.
8 minuten geledenLJUBLJANA (ANP) - De Sloveense regering probeert met hoog spel verzet tegen de nieuwe NAVO-norm te smoren. Zij wil de bevolking voorleggen of Slovenië al dan niet in de NAVO moet blijven.
2 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben de aanval op een vrachtschip op de Rode Zee opgeëist. De Magic Seas van een Griekse rederij werd zondag voor de zuidwestkust van Jemen bestookt en zwaar beschadigd. Het was de eerste aanval op de scheepvaart in de Rode Zee in maanden. Volgens een latere verklaring van de rebellen is het schip inmiddels gezonken.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Kort na zijn ontslag door president Vladimir Poetin heeft de Russische minister van Transport zichzelf doodgeschoten, melden Russische media zoals Izvestia. Bewindsman Roman Starovojt moest na ruim een jaar opstappen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Volgens de president van Iran, Masoud Pezeshkian, heeft Israël geprobeerd hem te vermoorden. Hij uitte de beschuldiging in een interview met de Amerikaanse journalist Tucker Carlson.
3 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - De Keniaanse politie heeft in de hoofdstad Nairobi het vuur geopend op een menigte demonstranten, precies 35 jaar na grootschalige betogingen voor democratie. Volgens de directeur van een ziekenhuis zijn twee demonstranten overleden aan hun schotwonden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) maakt op 23 juli bekend welke verplichtingen het voor landen ziet om het klimaat te beschermen tegen ontwrichting door broeikasgassen, en welke gevolgen het veroorzaken van klimaatschade zou moeten hebben. De rechters spreken hun "adviserende opinie" uit tijdens een zitting in het Vredespaleis in Den Haag, heeft het VN-hof aan landen en internationale organisaties laten weten.
6 uur geleden