Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS geven beelden vrij van incident met oorlogsschepen bij Taiwan

VS geven beelden vrij van incident met oorlogsschepen bij Taiwan

TAIPEI (ANP/RTR) - De Verenigde Staten en China maken elkaar verwijten over een incident met oorlogsschepen uit de twee landen in de Straat van Taiwan. De Amerikaanse marine publiceerde een video met beelden van de "onveilige interactie". Een Chinees schip zou de Amerikaanse torpedobootjager USS Chung-Hoon hebben afgesneden.

Op de beelden is te zien dat het Chinese vaartuig zaterdag het pad kruist van de Chung-Hoon. Het Amerikaanse schip verandert niet van koers, maar ging volgens de marine wel langzamer varen om een botsing te voorkomen. Het Chinese oorlogsschip komt volgens de Amerikaanse marine binnen 137 meter van de torpedobootjager.

In het filmpje klinkt een stem die in het Engels waarschuwt de "vrijheid van navigatie" niet te hinderen. De precieze uitspraak is onduidelijk vanwege de harde wind. De USS Chung-Hoon zou op dat moment met het Canadese fregat HSMC Montréal door de zeestraat tussen China en Taiwan zijn gevaren. De tocht wordt door de Amerikanen omschreven als "routine".

Tweede incident

Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken reageerde maandag verontwaardigd. "De maatregelen die de Chinese strijdkrachten namen waren volkomen redelijk, legitiem, professioneel en veilig", zei een woordvoerder, die werd gevraagd naar de video van de Amerikaanse marine. "De VS zorgden eerst voor problemen en provocaties."

Het is het tweede incident in korte tijd tussen de strijdkrachten van de rivaliserende grootmachten. De VS klaagden eind mei over een vergelijkbaar voorval in de lucht. Toen zou een Chinees gevechtsvliegtuig "onnodig agressief" langs een Amerikaans verkenningsvliegtuig zijn gevlogen boven de Zuid-Chinese Zee. China stelde toen dat Amerikaanse verkenningsvluchten de Chinese nationale veiligheid bedreigen.

Meer uit Buitenland

President Somalië ziet Israëlische erkenning als bedreiging

MOGADISHU (ANP/AFP) - De Somalische president Hassan Sheikh Mohamud ziet de Israëlische erkenning van Somaliland als een "bedreiging van de veiligheid en stabiliteit in de wereld en de regio". Het gebied scheidde zich in 1991 af van Somalië en wordt door geen enkel ander land erkend als onafhankelijk.

55 minuten geleden
Zelensky: vrede met Rusland hangt af van onze bondgenoten

KYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky doet Kyiv er alles aan om de oorlog met Rusland te beëindigen, maar hangt het bereiken van vrede uiteindelijk af van zijn bondgenoten.

1 uur geleden
Doden en stroomuitval door storm in Noord-Europa

STOCKHOLM (ANP/AFP) - In Zweden zijn drie doden gevallen door een storm die dit weekend meerdere landen in Noord-Europa trof. De storm veroorzaakte zware windstoten, omvallende bomen, verkeershinder en stroomuitval.

2 uur geleden
Honderdduizenden huishoudens in Kyiv hebben weer stroom

KYIV (ANP/RTR) - Bijna 750.000 huishoudens in het Oekraïense Kyiv hebben weer stroom, nadat hun elektriciteit was uitgevallen door Russische aanvallen. Ook in de regio rondom de hoofdstad zijn reparaties uitgevoerd aan het beschadigde elektriciteitsnetwerk, maar niet iedereen heeft weer stroom.

4 uur geleden
Franse actrice Brigitte Bardot (91) overleden

PARIJS (ANP/AFP) - Actrice Brigitte Bardot is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de Fondation Brigitte Bardot zondag bekendgemaakt. De Française stelde onlangs haar fans nog gerust, nadat ze voor de tweede keer in korte tijd in het ziekenhuis was opgenomen.

4 uur geleden
VN: Myanmar heeft vrije en geloofwaardige verkiezingen nodig

NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Verenigde Naties zeggen dat Myanmar verkiezingen nodig heeft die onder meer "vrij" en "geloofwaardig" zijn. In het land worden nu voor het eerst parlementsverkiezingen gehouden sinds de militaire coup in 2021. Critici spreken van schijnverkiezingen.

6 uur geleden
Lavrov: legitiem om Europese troepen in Oekraïne aan te vallen

MOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.

7 uur geleden