VS geven beelden vrij van incident met oorlogsschepen bij Taiwan
TAIPEI (ANP/RTR) - De Verenigde Staten en China maken elkaar verwijten over een incident met oorlogsschepen uit de twee landen in de Straat van Taiwan. De Amerikaanse marine publiceerde een video met beelden van de "onveilige interactie". Een Chinees schip zou de Amerikaanse torpedobootjager USS Chung-Hoon hebben afgesneden.
Op de beelden is te zien dat het Chinese vaartuig zaterdag het pad kruist van de Chung-Hoon. Het Amerikaanse schip verandert niet van koers, maar ging volgens de marine wel langzamer varen om een botsing te voorkomen. Het Chinese oorlogsschip komt volgens de Amerikaanse marine binnen 137 meter van de torpedobootjager.
In het filmpje klinkt een stem die in het Engels waarschuwt de "vrijheid van navigatie" niet te hinderen. De precieze uitspraak is onduidelijk vanwege de harde wind. De USS Chung-Hoon zou op dat moment met het Canadese fregat HSMC Montréal door de zeestraat tussen China en Taiwan zijn gevaren. De tocht wordt door de Amerikanen omschreven als "routine".
Tweede incident
Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken reageerde maandag verontwaardigd. "De maatregelen die de Chinese strijdkrachten namen waren volkomen redelijk, legitiem, professioneel en veilig", zei een woordvoerder, die werd gevraagd naar de video van de Amerikaanse marine. "De VS zorgden eerst voor problemen en provocaties."
Het is het tweede incident in korte tijd tussen de strijdkrachten van de rivaliserende grootmachten. De VS klaagden eind mei over een vergelijkbaar voorval in de lucht. Toen zou een Chinees gevechtsvliegtuig "onnodig agressief" langs een Amerikaans verkenningsvliegtuig zijn gevlogen boven de Zuid-Chinese Zee. China stelde toen dat Amerikaanse verkenningsvluchten de Chinese nationale veiligheid bedreigen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/BAGDAD (ANP/DPA) - De Iraanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen met raketten posities van Koerdische milities in het noorden van Irak bestookt. Volgens Iran zou het gaan om "separatistische groepen". Het gaat vermoedelijk om kampementen niet ver van de Iraanse grens van Iraanse Koerden die tegenstander van het regime in Teheran zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS zijn aan de winnende hand in de oorlog die het land samen met Israël begonnen is tegen Iran. Dat zei minister van Defensie Pete Hegseth in een gezamenlijke persconferentie met generaal Dan Caine.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De leider van een Iraanse groep die de Amerikaanse president Donald Trump wilde vermoorden, is gedood. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Peter Hegseth op een persconferentie. Hij zei niet om wie het ging.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De VS zitten achter een aanval op een Iraanse oorlogsbodem dicht bij Sri Lanka. Dat heeft minister van Defensie Pete Hegseth gezegd tijdens een persconferentie. De aanval werd uitgevoerd door een onderzeeër. Volgens Sri Lanka zijn er minstens tachtig doden gevallen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de EU-leiders António Costa, heeft in een telefoongesprek met de Spaanse premier Pedro Sánchez laten weten dat de EU volledig achter Spanje staat. Dat schrijft Costa op X.
2 uur geledenPARIJS/MADRID (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de Spaanse premier Pedro Sánchez "de Europese solidariteit van Frankrijk" overgebracht. Dit naar aanleiding van Sánchez' conflict met president Donald Trump. Die heeft met economische sancties gedreigd in reactie op de Spaanse weigering om de VS bases in het zuiden te laten gebruiken voor de oorlog tegen Iran.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO veroordeelt de Iraanse aanval met een ballistische raket op Turkije, zegt de woordvoerder van NAVO-topman Mark Rutte. De raket werd woensdag op weg naar Zuidoost-Turkije neergehaald door de NAVO-luchtverdediging, zonder slachtoffers te maken.
2 uur geleden