Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS geven beelden vrij van incident met oorlogsschepen bij Taiwan

VS geven beelden vrij van incident met oorlogsschepen bij Taiwan

TAIPEI (ANP/RTR) - De Verenigde Staten en China maken elkaar verwijten over een incident met oorlogsschepen uit de twee landen in de Straat van Taiwan. De Amerikaanse marine publiceerde een video met beelden van de "onveilige interactie". Een Chinees schip zou de Amerikaanse torpedobootjager USS Chung-Hoon hebben afgesneden.

Op de beelden is te zien dat het Chinese vaartuig zaterdag het pad kruist van de Chung-Hoon. Het Amerikaanse schip verandert niet van koers, maar ging volgens de marine wel langzamer varen om een botsing te voorkomen. Het Chinese oorlogsschip komt volgens de Amerikaanse marine binnen 137 meter van de torpedobootjager.

In het filmpje klinkt een stem die in het Engels waarschuwt de "vrijheid van navigatie" niet te hinderen. De precieze uitspraak is onduidelijk vanwege de harde wind. De USS Chung-Hoon zou op dat moment met het Canadese fregat HSMC Montréal door de zeestraat tussen China en Taiwan zijn gevaren. De tocht wordt door de Amerikanen omschreven als "routine".

Tweede incident

Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken reageerde maandag verontwaardigd. "De maatregelen die de Chinese strijdkrachten namen waren volkomen redelijk, legitiem, professioneel en veilig", zei een woordvoerder, die werd gevraagd naar de video van de Amerikaanse marine. "De VS zorgden eerst voor problemen en provocaties."

Het is het tweede incident in korte tijd tussen de strijdkrachten van de rivaliserende grootmachten. De VS klaagden eind mei over een vergelijkbaar voorval in de lucht. Toen zou een Chinees gevechtsvliegtuig "onnodig agressief" langs een Amerikaans verkenningsvliegtuig zijn gevlogen boven de Zuid-Chinese Zee. China stelde toen dat Amerikaanse verkenningsvluchten de Chinese nationale veiligheid bedreigen.

Meer uit Buitenland

Voorzitter Huis VS spreekt van enkel diplomatie over Groenland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.

50 minuten geleden
Kremlin noemt inbeslagname tanker door VS in strijd met recht

MOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.

1 uur geleden
Rusland stuurt onderzeeër naar tanker die gevolgd wordt door VS

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.

4 uur geleden
Syrisch leger bombardeert Koerdische wijken in Aleppo

ALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.

4 uur geleden
President Iran: geen actie tegen vreedzame betogers

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.

4 uur geleden
Tsjechië gaat toch door met verzamelen munitie voor Oekraïne

PRAAG (ANP/DPA) - Een belangrijk aankoopprogramma voor munitie voor Oekraïne gaat toch door. Tsjechië blijft ook onder de minder Oekraïnegezinde nieuwe regering de levering van artilleriegranaten coördineren, zegt premier Andrej Babiš.

5 uur geleden
Ook in buitenland overlast door winters weer

PARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.

6 uur geleden